MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej festiwalu

(l)
Wczoraj na Piotrkowskiej można się było przyglądać pracom uczestników Festiwalu Wielkich Instalacji Ulicznych
Wczoraj na Piotrkowskiej można się było przyglądać pracom uczestników Festiwalu Wielkich Instalacji Ulicznych
Festiwal Dialogu Czterech Kultur opanowuje Łódź. Choć momentami wydaje się, że festiwal staje się w chaosie, to jednak trzeba przyznać, iż liczba i jakość prezentacji jest satysfakcjonująca.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur opanowuje Łódź. Choć momentami wydaje się, że festiwal staje się w chaosie, to jednak trzeba przyznać, iż liczba i jakość prezentacji jest satysfakcjonująca. Ba, jakże często zmusza do dokonywania niewygodnych wyborów.

Wczoraj w ramach przeglądu filmów „Przedwojenne kino żydowskie w Polsce” w kinie Charlie wyświetlono dwa niezwykłe filmy: „Sabrę” Aleksandra Forda i „Błazna Purimowego” J. Greena i J. Nowiny-Przybylskiego. W klubach „Funaberia”, „Havana Club”, „Łódź Kaliska” i „Zapiecek” codziennie odbywają się cieszące się ogromnym powodzeniem występy zespołów folkowych. Doskonale np. bawiono się w „Łodzi Kaliskiej” podczas koncertu zespołu Trebunie Tutki.

Ważnym punktem festiwalowych realizacji jest „Nabucco” – opera Verdiego przygotowana w łódzkim Teatrze Wielkim przez niemieckich realizatorów: Lukasa Beikirchera (kierownictwo muzyczne), Matthiasa Remusa (reżyseria) i Ekkeharda Kroehna (scenografia). Łódzkie przedstawienie jest pomnikiem wystawionym cierpieniom narodu żydowskiego, wpisanym w historię świata. Jest też potężną metaforą sumień narodów zaangażowanych w politykę nietolerancji i hołdem oddanym jej ofiarom. Jest „wyjętym z libretta” Babilonem sprzed ponad dwóch i pół tysiąca lat, jest wojującą Europą XX wieku (rzeczywiście, najwięcej miejsca autorzy spektaklu poświęcają tragedii II wojny światowej), jest Nowym Jorkiem 11 września 2001 roku i trzy tysiące lat liczącą Jerozolimą. I jest również dzisiejszą Łodzią.

Dziś i jutro festiwal gościć będzie jeden z najpopularniejszych w świecie zespołów baletowych: St. Petersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana (zaproszony przez Aleksandra Gudzowatego). Dziś w Teatrze Wielkim o godz. 19 „Rosyjski Hamlet”, a jutro Gala Baletowa (o godz. 17.30). W koncercie „Ballady i okolice” w Łódzkim Domu Kultury (o godz. 17) wystąpi niemiecka pieśniarka – Bettina Wegener.

Festiwal jest obecny w wielu miejscach, ale nie wszyscy wiedzą, które z imprez odbywają się w jego ramach.

Zdecydowanie brakuje plakatów informacyjnych, w miejscach, w których odbywają się koncerty nie zawsze ich uczestnicy wiedzą, że biorą udział w festiwalu. A przecież powinni.

Zwłaszcza że organizatorzy już dziś mówią o przyszłorocznej edycji festiwalu. Warto więc zdobywać jak największą liczbę zwolenników imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto