Ciężko lekkiej atletyce

Bogusław Kukuć
Największą imprezą lekkoatletyczną w regionie łódzkim był mityng AZS w skoku wzwyż w łódzkim Pałacu Sportu. Na zdjęciu urodziwa Chorwatka Blanka Vlasic
Medale olimpijskie lekkoatletów w Sydney dostarczyły Polakom dużo radości. Czy są szanse na podobne emocje w Atenach w 2004 roku? Czy lekka atletyka okręgu łódzkiego jest w stanie wspomóc reprezentację olimpijską? ...

Medale olimpijskie lekkoatletów w Sydney dostarczyły Polakom dużo radości. Czy są szanse na podobne emocje w Atenach w 2004 roku?

Czy lekka atletyka okręgu łódzkiego jest w stanie wspomóc reprezentację olimpijską? Oto analiza wyników najlepszych w regionie w sezonie 2002.

Lekkoatletki i lekkoatleci klubów województwa łódzkiego zdobyli 41 medali podczas mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych (w tym 12 w hali oraz 4 w biegach na przełaj).

Wśród 14 złotych medalistów najwyżej notowany jest reprezentant kraju, jedyny mistrz Polski seniorów w hali i na otwartym stadionie z naszego województwa, trójskoczek MKLA Łęczyca Jacek Kazimierowski, który w MP w Szczecinie skoczył 16,77 m. W imprezach międzynarodowych Kazimierowski jednak wypada znacznie poniżej możliwości i zawodzi.

Złote medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski zdobyli: Justyna Szulc (ŁKS) w biegu na 100 m ppł i Robert Wolski (MKLA Łęczyca) w skoku wzwyż (222 cm).

Złoty medal MP juniorek w siedmioboju zdobyła Magdalena Siwik (Start Łódź), w biegu na 800 i w przełajach Łukasz Jóźwiak (LUKS (PMOS Zduńska Wola) oraz sztafeta 4x400 m AZS Łódź (Daniel Dąbrowski, Andrzej Skarba, Marcin Woźniak i Piotr Kędzia).

Mistrzem Polski młodzików w skoku w dal jest Cezary Draus (MKLA Łęczyca), a złoty medal Olimpiady Młodzieży w siedmioboju wywalczyła Marzena Nowakowska (Start Łódź).

Halowe tytuły mistrzów Polski wywalczyli Piotr Kędzia (AZS) na 400 m, Łukasz Jóźwiak na 800 m, Rafał Snochowski (MKL Bełchatów) na 1500 m oraz na 200 m juniorów młodszych Dominik Kopec (Rudzki KS).

Srebrne medale młodzieżowych MP zdobyli: Maciej Siwik (Starty) w trójskoku, Marcin Przybyłkowicz (Lechia Tomaszów) w dysku i Edyta Lewandowska (Rudzki KS) w biegu na przełaj oraz na 3 km z przeszkodami (pobiła rekord województwa wynikiem 10.06,70). Wicemistrzem kraju juniorów został Marcin Szewczyk ((MUKS Zduńska Wola) w rzucie młotem i sztafeta AZS Łódź 4x100 m (Michał Korczyński, Daniel Dąbrowski, Marcin Woźniak i Michał Niemyjski). Do Domaniewic przywiozła srebrny medal MP młodzików oszczepniczka Małgorzata Witkowska (Błyskawica).

W hali wicemistrzostwo Polski zdobyli: Marcin Strąkowski (MKS Aleksandrów) w skoku w dal, Magdalena Siwik w pięcioboju, Paweł Szwarocki w siedmioboju i Edyta Predel (trójka z łódzkiego Startu). Wicemistrzem Polski w biegu na 3 km na przełaj został Artur Kozłowski (MUKS PMOS Zduńska Wola).

Brązowe medale MP seniorów wywalczyli: Edyta Lewandowska (także w przełajach) i Rafał Witczak (AZS Łódź) w biegu na 110 m ppł. Brąz z młodzieżowych MP przywiózł Emilian Kaszczyk (AZS Łódź) w skoku wzwyż. W MP juniorów trzecie lokaty wywalczyli: Katarzyna Pietrzyk (AZS Łódź) na 400 m ppł, Piotr Kędzia na 400 m, Łukasz Jóźwiak na 1500 m, Paweł Szwarocki w dziesięcioboju. Brązowym medalistą wśród młodzików został Robert Urbaniak (MKLA Łęczyca) w rzucie dyskiem. Z Olimpiady Młodzieży z brązowymi medalami wrócili: Edyta Predel w kuli i Monika Łukaszewicz (MKS Aleksandrów) w trójskoku. Brązowe medale w hali były dziełem Magdaleny Kanieckiej (AZS) na 60 m ppł, Marzeny Nowakowskiej w pięcioboju i Tomasza Zająca (oboje Start) w trójskoku.

W sezonie 2002 poprawiono 33 rekordy okręgu łódzkiego (niektóre kilka razy). W kategorii seniorów mężczyźni nie poprawili żadnego rekordowego wyniku, a wśród kobiet uczyniły to: Justyna Szulc (ŁKS) na 100 m ppł – 13,49 s, Edyta Lewandowska (RKS) – 10.06,70 oraz 64-letnia Janina Fijałkowska (OSiR Łódź) w chodzie na 20 km – 2.06,41 i Joanna Stalmach (Start Łódź) w skoku o tyczce – 2,30 m.

W juniorach najcenniejszy rekord okręgu to 24,93 s na 400 m Piotra Kędzi oraz 4x400 m AZS – 3.14,38. 17-letnia Barbara Papuga (Rudzki KS) pokonała granicę 5 minut na 1500 m z przeszkodami uzyskując 4.58,76.

Wśród juniorów młodszych rekordy biły też tylko dziewczęta. Najcenniejsze to 43,45 m utalentowanej 15-latki Małgorzaty Witkowskiej z Błyskawicy Domaniewice i 13,31 m Edyty Predel (Start).

Z rekordów okręgu młodzików warto wymienić 54,46 w rzucie dyskiem Roberta Urbanka. 41,00 s na 300 m ppł Kamila Zimocha (obaj MKLA Łęczyca) oraz 29.41,33 na 5 km chodziarza łódzkiego Startu Pawła Derendarza, który ma nad łóżkiem zdjęcie Roberta Korzeniowskiego.

Najlepszym wynikiem w minionym sezonie w okręgu łódzkim był rezultat 13,64 s na 110 m ppł walczącego z kontuzjami Tomasza Ścigaczewskiego (AZS Łódź), który w tym roku był wyraźnie w cieniu wyczynu medalisty ME z Monachium Artura Kohutka.

Klasę mistrzowską krajową mają robiąca postępy biegaczka Edyta Lewandowska (RKS), płotkarka Justyna Szulc (ŁKS), maratończyk Marek Dryja (OSiR Piotrków), trójskoczek Jacek Kazimierowski (MKLA Łęczyca), płotkarze AZS Tomasz Ścigaczewski i Rafał Witczak oraz skoczek wzwyż Robert Wolski (MKLA Łęczyca). I klasę ma dziesięć lekkoatletek i 10 lekkoatletów. Zarówno lekkoatletki (168), jak i lekkoatleci (249) województwa zdobyli mniej klas niż przed rokiem. Sklasyfikowane lekkoatletki są w 29 klubach województwa. Brylują: Rudzki KS (18), ŁKS (7), AZS Łódź (25), Start Grażka Łódź (15), Żeglina Sieradz (4), LKS Koluszki (2), Lechia Tomaszów (6), Błyskawica Domaniewice (7), MUKS MOS Sieradz (9), MKS Aleksandrów (8), MKS Aleksandrów (13), MKLA Łęczyca (17), LUKS PMOS Zduńska Wola (4).

Lekkoatleci z klasą PZLA są w 33 klubach regionu. Najwięcej z AZS Łódź (43), MKLA Łęczyca (23), Startu Grażka (20), MUKS {Park Zduńska Wola (12), Lechia Tomaszów (5), OSiR Piotrków (1), Rudzkiego KS (29), MKS Aleksandrów (22), LUKS PMOS Zduńska Wola (6), Błyskawicy Domaniewice (16), BKL Bełchatów (18), Opocznianki (6), ŁKS (5), UKS Vis Skierniewice (14), Żegliny Sieradz (2), Resursy Zduńska Wola (5), MUKS MOS Sieradz (6).

Z imprez lekkoatletycznych w okręgu łódzkim największy, światowy rezonans miał lutowy mityng skoku wzwyż „Artur Partyka zaprasza”, który zorganizowano w łódzkim Pałacu Sportowym. Padły tam wtedy najlepsze wyniki sezonu na świecie – 234 cm Szweda Stranda i 202 Bułgarki Wenewej.