MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chociaż płace wzrosły, a bezrobocie nadal jest duże, niełatwo o pracownika

(sow)
Firmy budowlane w ubiegłym roku podniosły pensje pracownikom, ale i tak wielu z nich wyjechało zarabiać na Zachód
Firmy budowlane w ubiegłym roku podniosły pensje pracownikom, ale i tak wielu z nich wyjechało zarabiać na Zachód
Świat zwariował. W regionie łódzkim jest 160 tys. bezrobotnych, a przedsiębiorcy bezskutecznie szukają ludzi do pracy. Brakuje robotników budowlanych, spawaczy, cieśli, kierowców autobusów, kasjerek, ekspedientek, ...

Świat zwariował. W regionie łódzkim jest 160 tys. bezrobotnych, a przedsiębiorcy bezskutecznie szukają ludzi do pracy. Brakuje robotników budowlanych, spawaczy, cieśli, kierowców autobusów, kasjerek, ekspedientek, techników i inżynierów różnych branż. Eksperci rynku pracy przewidują, że będzie jeszcze gorzej - dla pracodawców, oczywiście - bo wiosna za pasem, a z wiosną rozpoczną się roboty budowlane.

Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, tłumaczy, że pracodawcy potrzebują fachowców, a nie osób, którzy przez lata byli na bezrobociu i stracili kwalifikacje.

Niedostatek fachowców zaczynają odczuwać nawet zagraniczne koncerny, które od kilku lat lokują inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ze wspólnego raportu ŁSSE i firmy rekrutacyjnej Randstad wynika, że zagranicznym inwestorom coraz trudniej znaleźć odpowiednich ludzi na stanowiska inżynierów, brygadzistów, a nawet robotników.

- To, oczywiście, nie oznacza, że zagraniczne koncerny zaraz stąd odejdą - zastrzega Marek Cieślak, prezes Strefy. - Rzecz w tym, że do tej pory względnie tania i wykwalifikowana siła robocza była naszym atutem i najwyższy czas pomyśleć co zrobić, żeby go nie stracić. Boom w Strefie potrwa jeszcze kilka lat.

Najczęściej wskazuje się na odpływ pracowników za granicę, ale to niejedyna przyczyna niedoboru pracowników. W ubiegłym roku w Polsce przybyło 300 tys. etatów, co automatycznie pogłębiło popyt na pracowników. - Nagle znalazła się praca dla ignorowanych do tej pory pracowników powyżej 50 lat - dodaje Jacek Męcina. - To pociągnęło za sobą podniesienie średnich zarobków o 6 - 7 procent.

Tak było m.in. w przedsiębiorstwie "Mosty Łódź". - Brak pracowników zaczęliśmy odczuwać już wiosną ubiegłego roku, szczególnie dotyczyło to cieśli, spawaczy i zbrojarzy - mówi wicedyrektor Wojciech Fedorenko. - Żeby zatrzymać ludzi, daliśmy podwyżki w trzech transzach. Pomogło, ale zatrudnienie dodatkowych pracowników nadal jest problemem.

Jacek Męcina przewiduje, że w tym roku zatrudnienie w całym kraju wzrośnie o kolejne 300 tysięcy, co pogłębi deficyt wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w budownictwie, obróbce drewna i metali oraz w handlu.

Ale pracownicy mogą się tylko cieszyć, bo to zapowiada dalszy wzrost wynagrodzeń.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto