Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bonifikat dla lokatorów mieszkań komunalnych nie ma, ale... jednak są

(kz)
W administracjach zarządzających budynkami komunalnymi pojawiło się ogłoszenie wprowadzające mieszkańców w błąd. Mówi ono o unieważnieniu uchwały Rady Miejskiej dotyczącej bonifikat dla lokatorów regularnie płacących ...

W administracjach zarządzających budynkami komunalnymi pojawiło się ogłoszenie wprowadzające mieszkańców w błąd. Mówi ono o unieważnieniu uchwały Rady Miejskiej dotyczącej bonifikat dla lokatorów regularnie płacących czynsz. Tymczasem ulgi zostały utrzymane, tylko na innych zasadach.

Bezprawie
Uchwała obowiązuje od kilku lat. Lokatorom regularnie opłacającym czynsz daje prawo do jednorazowej, raz na 12 miesięcy, ulgi w wysokości 40 procent czynszu.

Anna Kuźmicka, rzecznik Rady Miejskiej, twierdzi, że uchwał rady prezydent nie ma prawa unieważniać. Dlatego informacja o jej anulowaniu jest niezgodna z prawem. Obawialiśmy się, iż spór prawny (Urząd Miasta powołuje się na opinię swoich prawników) spowoduje, że lokatorzy stracą prawo do ulgi.

Szczególnie że ogłoszenia wywieszone w administracjach nie mówiły nic o szansach na nagrodę za regularne wnoszenie opłat. Okazuje się, że najemcy komunalni nadal mają prawo do ulgi.

Na innych zasadach
Jarosław Kołodziejczyk z Wydziału Budynków i Lokali Urzędu Miasta twierdzi, że bonifikata nadal obowiązuje.

- Została ona ustalona zarządzeniem prezydenta miasta nr 4580/IV/06 z 31 października 2006 roku i na tej podstawie jest udzielana - twierdzi J. Kołodziejczyk.

Zarządzenie mówi, że stawka 3,35 zł czynszu za metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu po upływie roku od dokonania przez najemcę wpłat wraz ze świadczeniami dodatkowymi (ogrzewanie, wywóz śmieci, woda itp.) zostaje obniżona do 60 procent. W praktyce powinna więc wynieść w 13. miesiącu 2,01 zł. Kolejna obniżka może nastąpić po następnych 12 miesiącach, przy czym liczy się je łącznie z tym, w którym zastosowano obniżkę.

Z wadą
Rozporządzenie nie mówi nic o tych lokatorach, którzy płacą inne, wyższe lub niższe stawki czynszu. Jeżeli nie jest to urzędowy błąd, to jednorazowej zniżki pozbawieni są lokatorzy płacący zarówno niższy (od wyżej podanego) i wyższy czynsz. Stracić więc na tym może bardzo wiele osób mieszkających w gorszych zasobach o niższych opłatach oraz najemcy domów zrewitalizowanych, gdzie czynsze są znacznie wyższe.

Co ma zrobić najemca?
Najemca pragnący skorzystać z jednorazowej ulgi w opłacie czynszu powinien wystąpić z pismem do administracji, powołując się na podane wyżej zarządzenie prezydenta, ale także na uchwałę Rady Miejskiej nr LXXIII/1732/02 z dnia 30 stycznia 2002 roku. Pismo powinno być z potwierdzoną kopią.

Naszym zdaniem, żądanie bonifikaty mogą złożyć nie tylko osoby o stawce czynszowej 3,35 zł/m kw., ale także wszyscy najemcy, którzy regularnie, przez rok, opłacali czynsz.

W przypadku odmowy (musi być na piśmie) udzielenia jednorazowej ulgi, odwołanie należy złożyć w Wydziale Budynków i Lokali Urzędu Miasta Łodzi. Gdy i tu zostanie odrzucone, pozostaje postępowanie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. To tam (lub w kolejnej instancji - Wojewódzki Sąd Administracyjny) rozstrzygnięte zostanie, czy rozporządzenie jest zgodne z prawem i czy prezydent mógł unieważnić uchwałę bardziej korzystną dla lokatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto