MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezużyteczna termografia?

Marzena Maciejczyk
Badanie termograficzne piersi nie jest badaniem stosowanym i zalecanym do badań przesiewowych w wykrywaniu raka piersi - mówi prof. Radzisław Kordek, kierownik Katedry Onkologii i Zakładu Patologii Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Badanie termograficzne piersi nie jest badaniem stosowanym i zalecanym do badań przesiewowych w wykrywaniu raka piersi - mówi prof. Radzisław Kordek, kierownik Katedry Onkologii i Zakładu Patologii Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Prawie 2000 łodzianek uczestniczyłow badaniach termograficznych piersi, za które Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Łodzi zapłacił 94,5 tys. złotych.

Prawie 2000 łodzianek uczestniczyłow badaniach termograficznych piersi, za które Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Łodzi zapłacił 94,5 tys. złotych. Wykupił je w Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej Politechniki Łódziej przy ul. Wólczańskiej. Prawie co druga zdiagnozowana pacjentka usłyszała, że powinna zgłosić się na ponowne badanie. Tym razem już płatne – za 70 zł.

Tymczasem onkolodzy specjalizujący się w raku sutka twierdzą, że w diagnostyce nowotworów piersi badanie jest mało przydatne. W obrazie termowizyjnym każda zmiana, która emituje ciepło, wygląda tak samo: zarówno guz nowotworowy jak i zagęszczenie tkanki gruczołowej, powstałe na skutek zmian hormonalnych.

– Metoda była sprawdzana około 20 lat temu w krajach zachodnich i stwierdzono, że nie wykrywa dużego odsetka nowotworów – mówi prof. Radzisław Kordek, kierownik Katedry Onkologii i Zakładu Patologii Nowotworów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Natomiast badanie to bardzo często sugeruje nieprawidłowości tam, gdzie ich nie ma. W rezultacie co druga kobieta uzyskuje wynik pozytywny i niepotrzebnie jest dalej diagnozowana.

W dodatku pacjentki, które trafiają na badanie wykrywające obecność guza zazwyczaj są w stresie, a zalecenie powtórzenia wizyty jest dla nich równoznaczne z wykryciem zmian chorobowych w piersi.

W Łodzi badania termograficzne były w częścią programu profilaktycznego Łódź– Zdrowe Miasto.

– Wydano na nie znaczną część pieniędzy przeznaczonych na cały program profilaktyczny raka sutka – mówi Kajus Augustyniak, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi.

Łódzkie Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej Politechniki Łódzkiej jest jedyną placówką na świecie, która prowadzi badania termowizyjne piersi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że stara się o kontrakt z Urzędem Miasta również w tym roku.

– Nasze badania przynoszą pacjentkom dużą korzyść, ponieważ dzięki nim kobiety dostają informację dotyczącą zmian chorobowych piersi i są kierowane do ośrodka onkologicznego, poradni chorób piersi lub na mammografię czy USG – zapewnia Marian Wysocki, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz laseroterapii w Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej.

Onkolodzy są innego zdania

– Jedynym zaakceptowanym testem stosowanym w badaniach przesiewowych wykrywających raka piersi jest mammografia – uważa Arkadiusz Jeziorski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto