Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez paszportu ani rusz

Monika Pawlak
Zaplanowałeś wakacje nad ciepłym morzem? Sprawdź, czy twój paszport nadal jest ważny. Na nowy dokument trzeba czekać około miesiąca, a lepiej go mieć. Przydaje się także na terenie Unii Europejskiej.

Zaplanowałeś wakacje nad ciepłym morzem? Sprawdź, czy twój paszport nadal jest ważny. Na nowy dokument trzeba czekać około miesiąca, a lepiej go mieć. Przydaje się także na terenie Unii Europejskiej. Bo z przekroczeniem granicy może nie być kłopotu, ale z zameldowaniem w hotelu już tak.

Łódzka "paszportówka" najbardziej oblegana była w maju i czerwcu. Teraz już jest znacznie "luźniej", choć we wtorki kolejka nadal kończy się za drzwiami urzędu. Dlaczego? To jedyny dzień, kiedy nie trzeba się zwalniać z pracy, by cokolwiek w nim załatwić. Z tego właśnie powodu Jadwiga Wójcik odebrała swój dokument prawie tuż przed wyjazdem na wymarzone wakacje.

- W poniedziałek lecimy z mężem do Grecji, oboje pracujemy do późna, więc nie było kiedy tutaj przyjść. Na szczęście, szef dał mi urlop wcześniej - mówi Jadwiga Wójcik. - Paszport już mam, więc mogę spokojnie zająć się pakowaniem.

Karolina Morawska wyjazd do Anglii zaplanowała na koniec sierpnia. Ale nie na wakacje, tylko do pracy. Dlatego potrzebuje paszportu, bo od znajomych słyszała, że bez tego dokumentu o załatwieniu posady nie może być mowy. - Dobrze, że w ogóle o to zapytałam, bo byłam przekonana, że wystarczy mi dowód - opowiada Karolina. - Koleżanka mówiła, że już na lotnisku mogą być problemy, a pracodawcy żądają paszportu. Dobrze, że w wydziale nie ma kolejek.

Aż tak przewidujących łodzian jest jednak niewielu. Do wydziału zgłasza się mnóstwo ludzi, którzy przypominają sobie o paszporcie tuż przed wyjazdem. Z reguły odbywa się to według jednego scenariusza: walizki zapakowane, paszport trzeba położyć na wierzchu, więc bierze się go w ostatniej chwili. I wtedy okazuje się, że jest nieważny. Jacek Winiarski, szef łódzkiej "paszportówki", twierdzi, że wielokrotnie słyszał o takich właśnie sytuacjach.

- Wtedy dopiero zaczyna się panika, prośby i spazmy. Bywają też pretensje, że nie pomagam - mówi Jacek Winiarski. - Ale termin oczekiwania na paszport jest taki sam dla wszystkich, nie ma przyspieszeń. Dlatego radzimy wszystkim, by sprawdzili swoje dokumenty, zanim wykupią skierowanie w biurze podróży. Bo będzie za późno.

Na paszport trzeba czekać około miesiąca. Ale warto sprawdzić wcześniej, bo zdarza się, że można go odebrać już po dwóch tygodniach. W wyjątkowych sytuacjach losowych: nagłej choroby kogoś bliskiego, pogrzebu czy niezbędnego wyjazdu na leczenie, termin ulega skróceniu. Ale każdy taki wypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

* * * * *

Ile za paszport?

Aby wyrobić paszport, trzeba zrobić zdjęcia, wypełnić wniosek i zapłacić za niego. Dorosłych kosztuje to 140 zł, emeryci i renciści płacą połowę tej kwoty. Dzieci do 13 lat: 30 - 60 zł. Za wymianę zniszczonego dokumentu trzeba zapłacić 300 proc. normalnej opłaty.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto