MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykański sen Rodeo Bena z Bałut. Finał projektu „Jeansy Wolności” już w tę sobotę

Natalia Jóźwiak
Natalia Jóźwiak
Historia Bernarda Lichtensteina, znanego jako Rodeo Ben, łodzianina, który stworzył kultowe modele Wranglerów jest inspiracją dla projektu „Jeansy Wolności”. W ramach projektu młodzi twórcy zaprezentują swoje jeansowe stylizacje podczas pokazu mody w OFF Piotrkowska Center. Wydarzenie ma na celu przybliżenie młodym ludziom znaczenia wolności i odwagi w realizacji marzeń poprzez historię sukcesu i twórczości Bernarda Lichtensteina.
Historia Bernarda Lichtensteina, znanego jako Rodeo Ben, łodzianina, który stworzył kultowe modele Wranglerów jest inspiracją dla projektu „Jeansy Wolności”. W ramach projektu młodzi twórcy zaprezentują swoje jeansowe stylizacje podczas pokazu mody w OFF Piotrkowska Center. Wydarzenie ma na celu przybliżenie młodym ludziom znaczenia wolności i odwagi w realizacji marzeń poprzez historię sukcesu i twórczości Bernarda Lichtensteina. mat. pras.
Pokaz denimowej mody, premiera komiksu o historii ubogiego krawca z Bałut, który wyśnił swój amerykański sen i zaprojektował kultowe Wranglery, a do tego rozmowy o wolności, bo dyktatorzy nie noszą jeansów – w najbliższą sobotę na OFF Piotrkowska odbędzie się finał projektu „Jeansy Wolności”.

Spis treści

Jeansy jako symbol wolności. Twórca marki Wrangler, Bernard Lichtenstein, pochodził z Łodzi

– Jeansy to nie tylko codzienne, zwyczajne ubranie. To symbol wolności, możliwości rozwoju, realizacji marzeń – mówi Katarzyna Piotrowska-Mańko z Fundacji Mecenas 5.0, która wraz Fundacją Wolności Gospodarczej zainicjowała i zrealizowała projekt Jeansy Wolności. – Inspiracją jest dla nas historia łodzianina Bernarda Lichtensteina, który, uciekając przed systemem totalitarnym, trafił do kraju, gdzie mógł zrealizować swój „american dream” i przejść do historii mody jako Rodeo Ben, twórca kultowych modeli marki Wrangler – wyjaśnia.

Bernard Lichtenstein urodził się w Łodzi przy ulicy Krótkiej, w rodzinie krawca. Jako dziecko zaczytywał się w przygodach Winnetou i Old Shatterhanda, które rozbudziły w nim marzenia o miejscu, w którym wszystko zależy tylko od tego, czego się pragnie i jak bardzo chce się to osiągnąć.Przedsiębiorczy Bernard po śmierci ojca przejął zakład, inwestował, wprowadzał w życie nowe pomysły. Ale biedne Bałuty pod koniec lat trzydziestych, to nie było miejsce na realizację biznesowych wizji. Bernard sprzedał dobytek – poza maszyną do szycia – i wyruszył za ocean. Tam wielką karierę przyszłego projektanta Wranglerów zapoczątkowało pierwsze poważne zlecenie od objazdowego rodeo show, pilnie potrzebującego nowej garderoby.

– Chcemy, żeby fascynująca historia krawca z Łodzi była inspiracją dla młodych ludzi, którzy dopiero wyruszają na podbój świata. Przybliżamy ją komiksem stworzonym przez Weronikę Jachułę, który premierę będzie mieć w czasie finału naszego projektu – podkreśla Katarzyna Piotrowska-Mańko z Fundacji Mecenas 5.0 i zaprasza na OFF Piotrkowska Center w sobotę, 22 czerwca, na godzinę 18.00.

Wtedy to dziedziniec OFFa stanie się scenografią pokazu mody, podczas którego swoje autorskie jeansowe stylizacje przedstawią uczniowie klasy Projektowania Ubioru z Państwowego Liceum Plastycznego w Łodzi. Młodzi twórcy sami zaprojektowali, uszyli i w roli modeli zaprezentują jeansowe sylwetki. Całość dopełnią propozycje projektantki – mistrzyni jeansowych akcesoriów tworzonych w duchu upcyclingu – Kingi Krzymowskiej (Ekokinga). Będą też stylizacje przygotowane przez markę Wrangler, która dla uczestników przygotowała też niespodzianki, które znaleźć będzie można w komiksach, rozdawanych na dziedzińcu OFFa. O choreografię i oprawę taneczną pokazu zadbali studenci kierunku Taniec, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

Jeansowe opowieści na OFFie i stronie internetowej organizatora

– Przez pryzmat znaczących postaci pop-kultury, takich jak James Dean, Marlon Brando, Marilyn Monroe, Freddie Mercury czy John Lennon, ale także innych postaci kojarzonych z ideami wolnościowego myślenia, takimi jak choćby Steve Jobs, pokazujemy, że jeansy są symbolem ponadczasowości, odwagi, kreatywności, buntu oraz szeregu innych niezwykle ciekawych postaw życiowych. Przypominamy, że jeansy w Polsce, w czasach PRL, były symbolem lepszego życia na tzw. „Zachodzie”. Żelazna kurtyna oddzieliła nas na dziesięciolecia od rozwoju nie tylko gospodarczego, ale humanistycznego. Prawo człowieka do wolności zostało stłamszone i podeptane – podsumowuje Katarzyna Piotrowska-Mańko i dodaje, że wokół projektu udało się zgromadzić wielu partnerów, którym przyświecają te same idee.

Jednym z nich jest Fundacja OPG, angażująca się w projekty kulturalne i społeczne. 

Tak, jak w zeszłym roku, gdy odsłanialiśmy mural U2 Gate, chcemy mówić w przestrzeni OFFa o wolności i historii Łodzi w sposób nieoczywisty. Po raz kolejny, dzięki świetnemu pomysłowi Fundacji Mecenas 5.0, tworzymy wartościową, inspirującą opowieść o przemianach i rozwoju– podkreśla Michał Styś, prezes OPG Property Professionals z Rady Fundacji OPG i zachęca do uczestnictwa w sobotnich jeansowych wydarzeniach.

Więcej informacji o projekcie, ale też na temat Rodeo Bena znaleźć można na stronie www.jeansywolności.pl

Organizatorzy zebrali na niej również inne jeansowe opowieści, między innymi o tym, dlaczego dyktatorzy nie noszą jeansów, o tym jak denimowe ubrania stały się symbolem oporu wobec systemu, ale też obiektem pragnień Polaków w czasach PRL, gdy jeans dostępny jedynie w PEWEXach, kojarzony był z dobrobytem, lepszym światem i swobodą. Jest również rejestracja debaty prowadzonej przez Jacka Grudnia z udziałem Katarzyny Piotrowskiej-Mańko oraz Katarzyny Effort-Szczepaniak z Fundacji Mecenas 5.0 na temat wpływu jeansów na gospodarkę, kulturę, rozwój społeczeństw w kontekście gospodarki wolnorynkowej i liberalizmu.

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. 

Praktyczne informacje

Co? Finał projektu „Jeansy Wolności”.

Gdzie? OFF Piotrkowska 138/140.

Kiedy? W sobotę, 22 czerwca, o godz. 18.00.

Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto