Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Dariusz Kuczmera
Uczestnicy Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w samym centrum Łodzi
Uczestnicy Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w samym centrum Łodzi fot. Grzegorz Gałasiński
Kolarze biorący udział w 21. edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wystartują w środę 30 czerwca w Łodzi, a na metę dojadą a 4 lipca w Jarosławiu.

Na terenie łódzkiego regionu rozegrane zostaną trzy z czterech pierwszych etapów wyścigu. Trasa pierwszego etapu wiedzie z Łodzi do Kleszczowa, m.in. przez Szczerców. Tego samego dnia, czyli w środę 30 czerwca, kolarze pojadą z Radomska do Bełchatowa.

W czwartek 1 lipca odbędzie się trzeci etap z Piotrkowa do Skarżyska-Kamiennej. 2 lipca kolarze pojadą z Radomia do Kielc, 3 lipca z Jasła do Krosna i 4 lipca z Leska do Jarosławia.

Wyścig odbywa się pod protektoratem Polskiego Komitetu Olimpijskiego przy współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich. W charakterze gości honorowych wyścigowi każdego roku towarzyszą gwiazdy, czyli wybitni olimpijczycy.

W tym roku w kolumnie wyścigu podróżować będą: bokser Wiesław Rudkowski, srebrny medalista igrzysk w Monachium w 1972 roku, który w swej karierze stawał trzykrotnie na podium mistrzostw Europy, na najwyższym w 1975 roku w Katowicach, piłkarz ręczny Andrzej Szymczak, brązowy medalista z Montrealu w 1976 roku. Bramkarz łódzkiej Anilany był także członkiem kadry narodowej, która w 1982 roku zdobyła trzecie miejsce mistrzostw świata.

Swoje uczestnictwo w imprezie zapowiedzieli także kolarze, srebrni medaliści igrzysk olimpijskich w jeździe drużynowej na czas: Ryszard Szurkowski (Monachium 1972 i Montreal 1976), Mieczysław Nowicki (Montreal 1976) oraz Marek Leśniewski (Seul 1988). Nowicki zdobył w Montrealu także trzecie miejsce w jeździe ze startu wspólnego na igrzyskach w Kanadzie.

Szurkowski, wybrany na prezesa Polskiego Związku Kolarskiego jest najwybitniejszym zawodnikiem w historii tej dyscypliny sportu. W 1973 roku zdobył mistrzostwo świata, a w latach 1970, 1971, 1973 i 1975 wywalczył pierwsze miejsce w Wyścigu Pokoju, wówczas najważniejszej imprezie etapowej w tej części Europy.

Z olimpijczykami publiczność będzie się mogła spotkać na lotnych finiszach, startach oraz metach, gdzie będą dekorować najlepszych zawodników. Dzięki ich obecności kolarstwo popularyzuje sport i ideę olimpijską oraz łączy pokolenia. Wszak jeszcze przed ośmiu laty uczestniczyła jako gość nieodżałowana Maria Kwaśniewska-Maleszewka, brązowa medalista w rzucie oszczepem z 1936 r. Miała wówczas 90 lat.

Swoją obecnością zaszczycili wyścig także inni bohaterowie igrzysk: Zbigniew Pietrzykowski, Edward Skorek Irena Szewińska, Marian Kasprzyk, Kazimierz Szczerba, Jan Tomaszewski , Tadeusz Mytnik, Artur Partyka, Zygfryd Kuchta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto