Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z podwórka w Mikołajkach Pomorskich do gry w piłkarskiej reprezentacji Polski! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Marta Michlewicz, mieszkanka Mikołajek Pomorskich, to zawodniczka, o której już jest głośno w środowisku piłkarskim, a będzie jeszcze głośniej. Grająca w kobiecej ekstralidze bramkarka trafiła w styczniu tego roku do reprezentacji Polski.

Młoda mieszkanka powiatu sztumskiego w sezonie 2019/2020 dołączyła do Akademii Piłkarskiej Orlenu Gdańsk, wcześniej nie grając - co podkreślmy - w żadnym klubie piłkarskim. Ciężka praca, motywacja i ambicja doprowadziły ją, przez zespół U-17, do drużyny prowadzonej przez trenera Tomasza Borkowskiego. W maju 2022 roku Marta Michlewicz podpisała swój pierwszy profesjonalny kontrakt piłkarski.

Swoją przygodę z piłką nożną Marta zaczęła jako nastolatka.

- Grałam z kolegami na podwórku. Kiedy miałam 12 lat mój nauczyciel wf, Robert Felski zapytał mnie, czy chciałabym potrenować z chłopcami - wspomina.

W wywiadzie, jaki udzieliła przed rokiem, a który został umieszczony na stronie AP Orlenu, czytamy o trudnych początkach piłkarskiej kariery:

- AP to mój pierwszy klub. Wcześniej trenowałam indywidualnie, albo z chłopakami dla zabawy. Gdy dołączyłam do Akademii Piłkarskiej ze względu na to, że internat był zamknięty - z powodu pandemii - musiałam dojeżdzać na treningi z mojej rodzinnej wsi, Mikołajek Pomorskich. Treningi były na 7:30, a czas dojazdu zajmował mi około 2 godzin.

Marta jest ambitną zawodniczką. Chce i ma się od kogo uczyć - przede wszystkim od trenerki, ale i od bardziej doświadczonych koleżanek ("z treningu na trening zdobywam od nich doświadczenie" - podkreśla).

Podpisany przed rokiem kontrakt był dla niej dopingiem do dalszej pracy. Pytana wówczas, czy i kiedy zobaczymy ją w reprezentacji Polski, Marta odpowiedziała:

- mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się spełnić to marzenie.

I tak też się stało. W styczniu tego roku Marta Michlewicz znalazła się w tym elitarnym gronie. Gratulujemy!

Ekstraliga (do sezonu 2004/2005 I liga) to najwyższa w hierarchii klasa kobiecych ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 12 najlepszych kobiecych, polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraligi zostaje jednocześnie mistrzem Polski, zaś dwie najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi (dawnej II ligi). Liga zarządzana jest przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Na koniec przybliżmy nieco Akademię Piłkarską Orlen Gdańsk. Jest największa żeńska akademia piłkarska na Pomorzu, której zawodniczki trenują w siedmiu drużynach: seniorki, U-17, U-15, U-13, U-11, U-9 i U-7. Pierwszy zespół występuje w Ekstralidze.

AP Orlen Gdańsk, jako jedyna w pełni kobieca akademia w kraju, posiada Złotą Gwiazdkę przyznaną przez Polski Związek Piłki Nożnej w programie Certyfikacji dla Szkółek Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Drużyna seniorek występuje na najwyższym szczeblu krajowych kobiecych rozgrywek piłkarskich – Ekstralidze kobiet. Zawodniczki AP ORLEN Gdańsk regularnie powoływane są do młodzieżowych reprezentacji Polski oraz kadr województwa.

APLG jest również operatorem programu Piłkarska Przyszłość z ORLENEM. Program „Piłkarska Przyszłość z ORLENEM” to program upowszechniania piłki nożnej wśród najmłodszych, realizowany przy współpracy z Akademią Piłkarską LG i PKN ORLEN. Dzięki Programowi dzieci mają równą szansę rozwoju fizycznego i realizację swoich pasji sportowych przez futbol w atmosferze fair play. Jednym z najistotniejszych elementów programu jest to, że nie koncentruje się on wyłącznie na wyszukiwaniu największych talentów wśród najmłodszych – z predyspozycjami do wyczynowego uprawiania sportu, ale obejmuje też swoim oddziaływaniem szeroką grupę dzieci i młodzieży, która chce grać w piłkę na poziomie amatorskim. W ramach Programu funkcjonuje 16 ośrodków w formie klubów partnerskich, w tym dwa kluby kobiece.

Program obejmuje także takie działania jak szkolenia dla trenerów, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wspólne wyjazdy na obozy, stypendia sportowe zarówno dla najzdolniejszych zawodników. Aktualnie metodycznym i wieloletnim treningiem objętych jest ponad 4000 dzieci (w tym profesjonalnym szkoleniem zamiejscowym około 400 młodych adeptów z największym potencjałem sportowym). Docelowo zawodnicy i zawodniczki mają zasilać młodzieżowe reprezentacje Polski oraz zawodowe kluby piłkarskie. Pierwsze efekty programu są już widoczne – powstały drużyny UKS ORLEN Gdańsk, skupiające najzdolniejszych 13- i 14-latków z Programu. Ponadto zawodnicy szkoleni w ramach Programu systematycznie trafiają do największych akademii w Polsce czy debiutują na ligowych boiskach (m.in. Juliusz Letniowski, Karol Fila, Kacper Urbański, Rafał Kobryń). Głównym Partnerem programu jest PKN ORLEN. Patronatem Honorowym Program objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Piłki Nożnej.

AP Orlen Gdańsk jest również operatorem programu "TOP - Talent - dziewczęta", który jest skierowany do dziewcząt z różnych klubów i szkół z obszaru miasta Gdańska, i stanowi wsparcie dla działań szkoleniowych podejmowanych w klubach.

Klub we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej prowadzi również zajęcia UEFA Playmakers dla dziewczynek w wieku 5-8 lat, gdzie dzięki magii opowiadań Disneya, młode adeptki wprowadzane są do świata piłki nożnej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto