MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę łodzianie pójdą na łacińską mszę

Magdalena Hodak
Neobarokowe, wyszywane złotem ornaty są przygotowywane do niedzielnej mszy
Neobarokowe, wyszywane złotem ornaty są przygotowywane do niedzielnej mszy
Łódź jako jedno z pierwszych miast w Polsce zafascynowało się mszą w starym, przedsoborowym rycie. Ksiądz Franciszek Semik, zarządzający najstarszym łódzkim kościołem pod wezwaniem świętego Józefa przy ul.

Łódź jako jedno z pierwszych miast w Polsce zafascynowało się mszą w starym, przedsoborowym rycie.

Ksiądz Franciszek Semik, zarządzający najstarszym łódzkim kościołem pod wezwaniem świętego Józefa przy ul. Ogrodowej, zaprosił do siebie wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w mszy trydenckiej. Rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 20.30, a następne 11 i 25 listopada. Mszy przewodniczyć będą na razie kapłani z innych diecezji, ale już w grudniu przy ołtarzu stanąć ma pierwszy ksiądz z diecezji łódzkiej i odprawiać co niedziela. Skupiająca mężczyzn tradycjonalistów Kongregacja Straży Honorowej Baldachimiarzy poprosiła o przewodniczenie starej mszy ks. dra Marka Kaczmarka, dyrektora Studium Duchowości Chrześcijańskiej w łódzkim Instytucie Teologicznym. Duchowny przywdzieje zabytkowy, haftowany ornat. Obecnie uczy się pilnie odprawiania według zasad skodyfikowanych kilka wieków temu na soborze trydenckim.

- Opanowanie mszy trydenckiej jest trudne i wymaga duchowego zaangażowania zarówno od kapłana, jak i wiernych - zaznacza ks. dr Marek Kaczmarek.- Ksiądz poradzić sobie musi ze starym łacińskim mszałem, który znacznie różni się od powszechnie używanego w kościołach. Opanować trzeba mnóstwo rytualnych gestów, które często są nie do zauważenia przez wiernych.

Ksiądz Franciszek Semik, gospodarz parafii, robił wczoraj przegląd czterdziestu ponadstuletnich, neobarokowych ornatów z adamaszku. Sztuka po sztuce wyciągał je z pokoju - szafy na plebanii. Niektóre szaty ważą ponad 15 kilo, są wyszywane złotem, mają mosiężne klamry. W swoim rejestrze rarytasy z szafy księdza Franciszka ma wojewódzki konserwator zabytków.

- Nie były używane prawie pół wieku - zaznacza ks. proboszcz Franciszek. - Są w dobrym stanie, w szafie zainstalowałem środek na mole, a teraz przewietrzą się trochę.

Jest się dla kogo przygotowywać. Pierwsze w naszym regionie nabożeństwo zostało odprawione 30 września w łódzkim kościele Zesłania Ducha Świętego. Przed ołtarzem zgromadziło się ponad 300 wiernych. Zdecydowana większość miała mniej niż 40 lat. Wytrwali, chociaż musieli modlić się prawie dwa razy dłużej. - W starej mszy urzeka mnie jej dostojeństwo. Mam wrażenie wchodzenia w świat nadprzyrodzony - tłumaczy Marzena Zawodzińska, 35- letnia polonistka z Pabianic. - Podczas nowoczesnej trudno się skupić, często nie myśli się o Panu Bogu.

Pabianiczanka niecierpliwie czekała na papieski indult. Kiedy wiosną pojawiły się plany przywrócenia tradycyjnej mszy, w internecie wylicytowała mszalik z 1936 roku.

26-letniemu Radosławowi Świstkowi, prawnikowi z Łodzi, podoba się, że liturgia w starym rycie nie jest banalizowana, a ksiądz występuje na równi z wiernymi. - Wszyscy modlą się do Boga zwróceni w jednym kierunku - podkreśla Radosław Świstek. - Przed rozpoczęciem mszy kapłan pochyla się głęboko i odmawia psalm pokutny. Komunia święta przyjmowana jest w pozycji klęczącej, a ksiądz oprócz podania wiernemu hostii do ust kreśli z namaszczeniem nad jego głową znak krzyża.

Ks. prof. Stanisław Czerwik, wiceprzewodniczący komisji ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów Komisji Episkopatu Polski nie dziwi się, że młodzież garnie się do mszy, w której uczestniczyli jej dziadkowie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto