MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjechali monarchiści

(dan)
Na czele Polskiego Ruchu Monarchistycznego stoi Leszek Wielki Książę Wierzchowski (w I rzędzie - trzeci od prawej)
Na czele Polskiego Ruchu Monarchistycznego stoi Leszek Wielki Książę Wierzchowski (w I rzędzie - trzeci od prawej)
Polski Ruch Monarchistyczny istnieje już 12 lat. Zorganizowany jest w księstwa, a jednym z największych i najbardziej znaczących jest Księstwo Łódzkie. Kilkunastu łodzian otrzymało tytuły arystokratyczne i szlacheckie.

Polski Ruch Monarchistyczny istnieje już 12 lat. Zorganizowany jest w księstwa, a jednym z największych i najbardziej znaczących jest Księstwo Łódzkie. Kilkunastu łodzian otrzymało tytuły arystokratyczne i szlacheckie.

Monarchiści spod znaku PRM często organizują w Łodzi zjazdy i spotkania. Wczoraj spotkali się w naszym mieście po raz czwarty.

W wygalowanym tłumie migały też podbite purpurą płaszcze Zakonu Rycerzy Polskiej Korony, z Wielkim Mistrzem Bogdanem księciem Olekiem von Myslovitz na czele.

Leszkowi Wielkiemu Księciu Wierzchowskiemu brakło słów uznania dla Anny księżnej Ohde, pod której zwierzchnictwem – jak podkreślił Regent Polski – Księstwo Łódzkie „rośnie w siłę i znaczenie”.

Były też ordery i odznaczenia, a szlachetnie urodzona łódzka para: Renata i Zbigniew Mościccy zostali uroczyście przyjęci do PRM. Przy tej okazji Wielki Książę policzył swoje arystokratyczno-szlacheckie kadry. Okazało się, że PRM zrzesza już 1105 członków i 30 tys. oficjalnie zarejestrowanych sympatyków, wśród których są potomkowie wielkich, polskich i cudzoziemskich błękitnokrwistych rodów.

Były też ordery i odznaczenia. Komandor Leopold Henryk margrabia Kalinowski udekorował Wlk. Księcia.

Wierzchowskiego Krzyżem Grunwaldu przyznanym mu przez Kapitułę Krzyża Zasługi Wojskowego Stowarzyszenia Krzyża Grunwaldu, a Leszka Jana księcia Sychuca – Orderem św. Stanisława.

Należąca do PRM arystokracja oraz szlachta starej i bardzo młodej daty dyskutowała tym razem nie tylko o przyszłości swej „królewskiej partii”. W protokole spotkania znalazły się... fraszki Leszka Wlk. Ks. Wierzchowskiego. Ich książkowy zbiór (w liczbie 600) wydała właśnie oficyna krakowska , pod frapującym tytułem „Manifest erotyczny”.

Anna księżna Ohde, na życzenie zebranych odczytała kilka z nich. Oto próbki wielkoksiążęcej, fraszkopisarskiej twórczości:

„Kiedy się panna w trawie wypręża,to prędzej złapie wilka niż męża”.

Z kolei Marcelemu hrabiemu Szytelchelmowi z Łodzi podobał się inny dwuwiersz z łódzkim akcentem:

„Ta najlepiej ci dogodzi, która z Łodzi się wywodzi”.
Gdy umilkły salwy śmiechu, zapytaliśmy Wielkiego Księcia, co sądzi o nowym samorządzie łódzkim.

– Od najlepszego samorządu lepsza jest monarchia konstytucyjna z królem w Warszawie i książętami w województwach – dał dyplomatyczną odpowiedź.

*****

Tytuły arystokratyczne nadane przez Leszka Wielkiego Księcia Wierzchowskiego posiada wielu znanych Polaków i łodzian. Tytuł książęcy otrzymał m. in. prezydent Lech Wałęsa. Tytuł hrabiego: prof. med. Zbigniew Religa, ś. p. prof. med. Wacław Dec, aktorzy: Jan Machulski i Leon Niemczyk, łodzianin roku Marcel Szytelchelm. Tytuł barona: lekkoatleta Artur Partyka, wieloletni dyrektor Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii Antoni Szram, prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej Marek Janiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto