MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Platynowy Miś i Se-ma-for

Michał Lenarciński
Miś Uszatek i jego przyjaciele znowu górą!
Miś Uszatek i jego przyjaciele znowu górą!
Łódzkie studio filmowe Se-ma-for zostanie uhonorowane najważniejszą nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Decyzję ogłoszono wczoraj. Jubileuszowy, 25.

Łódzkie studio filmowe Se-ma-for zostanie uhonorowane najważniejszą nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Decyzję ogłoszono wczoraj. Jubileuszowy, 25. festiwal, nagrodzi Se-ma-for nagrodą specjalną - Platynowymi Koziołkami - przyznanymi za "całokształt dorobku w dziedzinie filmu animowanego dla dzieci, a szczególnie za filmową kreację najwspanialszego z polskich misiów - Misia Uszatka".

W uzasadnieniu festiwal stwierdza, że Miś Uszatek jest jedną z najważniejszych ikon polskiej sztuki dla dzieci. Jak każdy maluch, Miś staje wobec wielkich - z dziecięcej perspektywy - problemów i wyzwań. Radzi sobie z nimi, bo chociaż mały, potrafi być odważny i rozważny. Uszatek w każdej sytuacji myśli pozytywnie, potrafi działać w grupie przyjaciół. Filmowy wizerunek Misia jest przesycony ciepłem, emanuje przyjaźnią. W świecie małego bohatera króluje szlachetność i szczerość, nie ma w nim zaś śladu zgiełku, agresji czy przemocy. Świat Uszatka jest może odległy od dzisiejszych realiów, ale ważny jako wzorzec dla najmłodszych, którzy tworzyć będą rzeczywistość jutra. Rzeczywistość rozwijającą się tak dynamicznie, że pięćdziesięciolecie małego Misia urasta do rangi symbolu stabilności i bezpieczeństwa, tak potrzebnych wszystkim. Nie tylko małym dzieciom…

W tym roku festiwal poznański (rozpoczyna się 7 i trwa do 15 grudnia) będzie świętować 50. urodziny Misia Uszatka, który "narodził się" w 1957 roku jako dzieło dwóch artystów: pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo był patronem czasopisma "Miś", następnie stał się bohaterem wielu książek wydawanych w Polsce i za granicą. Prawdziwą gwiazdą został jednak dopiero jako postać z animacji lalkowych, zrealizowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi. Miś Uszatek szybko zawładnął wyobraźnią widzów, podbił również serca dzieci w wielu krajach Europy.

Platynowe Koziołki, które Se-ma-for odbierze 14 grudnia podczas festiwalowej gali, przyznawane są od 2002 roku, a wręczane za wybitne osiągnięcia artystyczne w polskim filmie dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy chcą w ten sposób promować twórczość filmową dla młodego odbiorcy i podkreślać ogromną rolę filmu w kształtowaniu osobowości dziecka.

Pierwszą laureatką Platynowych Koziołków była Maria Kaniewska, reżyser dubbingu, filmów fabularnych i telewizyjnych, a także spektakli teatralnych, autorka "Awantury o Basię" (1959) oraz "Szatana z siódmej klasy" (1960). Laureatami nagrody byli także Hanna Polak i Andrzej Celiński, twórcy nominowani do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za krótkometrażowy film dokumentalny "Dzieci z Leningradzkiego"; Stanisław Jędryka, autor "Wakacji z duchami", "Paragon, gola!", "Podróży za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana" oraz Dorota Kędzierzawska, autorka "Jestem".

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! powstał 25 lat temu z myślą o młodych i najmłodszych widzach, dla których oglądanie filmów jest wyprawą w nieznane, wyzwaniem i pasjonującą przygodą. Międzynarodowy charakter zyskał przed 13. laty. Impreza - poza konkursem - ma także swój wymiar profesjonalny: odbywają się spotkania dystrybutorów, producentów, twórców, krytyków, pedagogów i animatorów kultury młodzieżowej.

Program festiwalu tworzą filmy konkursowe - aktorskie i animowane produkcje filmowe powstałe w ostatnich latach (w tym roku są to realizacje z lat 2005-2007) na całym świecie. Do tegorocznego konkursu wybrano 90 filmów krótko-, średnio- i pełnometrażowych z 25 krajów, m.in. z Indii, Brazylii, Rumunii, Islandii, Kanady, Malezji. Pokazane zostaną m.in.: "Aport" (reż. Dana Dorian, Wielka Brytania), "Biały wilk" (reż. Pierre-Luc Granjon, Francja), "Cokolwiek" (reż. Gísli Darri Halldórson, Islandia), "Mały" (reż. Andreas Hykade, Niemcy) oraz filmy polskie: "Dies Irae" Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz, "Alter ego" Jakuba Gryglickiego, "Bywa za późno" Filipa Grudziela.

Oceni je międzynarodowe jury profesjonalne (teraz będą to m.in.: Wojciech Kuczok, Sławomir Fabicki, Jacques Remy Girerd, Henry Meyer), jury dziecięce oraz widownia festiwalu. Jurorzy przyznają nagrody Złotych, Srebrnych i Brązowych Koziołków w dwóch kategoriach - za najlepszy film aktorski i animowany. Jury dziecięce wybiera najlepszy film, przyznając mu nagrodę Marcinka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto