Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie uczelnie rezygnują z opłat za drugi kierunek

Redakcja
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki i Uniwersytetu ...
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki i Uniwersytetu ... Adam Tubilewicz
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki i Uniwersytetu Medycznego nie zapłacą za drugi kierunek studiów od nowego roku akademickiego. Nie będą też naliczane opłaty za rok 2013/14.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 5 czerwca, przepisy o dodatkowych opłatach dla osób studiujących drugi kierunek są niezgodne z konstytucją. Uczelnie mają czas na zmianę swoich przepisów do września 2015 roku. Część z nich postanowiła wprowadzić odpowiednie zmiany już teraz.

Opłaty na pewno zniesie Uniwersytet Łódzki. Formalnie nastąpi to dopiero we wrześniu, gdy stosowną uchwałę podejmie senat uczelni. - Uniwersytet nie będzie wówczas pobierał opłat zarówno od studentów, którzy studiowali drugi kierunek w roku akademickim 2013/14, jak i tych, którzy będą go studiować w roku 2014/15 - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik prasowy UŁ.


Studenci uprawiali marihuanę w akademiku


Politechnika Łódzka także rezygnuje z opłat, choć w przeciwieństwie do UŁ, wydany zostanie w tej sprawie specjalny komunikat. - Po rozmowach władz uczelni z samorządem studenckim zapadła decyzja o zniesieniu opłat zarówno za rok akademicki 2013/14, jak i 2014/15 - mówi Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ. - W najbliższym czasie wydany zostanie w tej sprawie komunikat prorektora do spraw edukacji.

Decyzji w sprawie opłat nie podjęto jeszcze na Uniwersytecie Medycznym. - Wciąż czekamy na oficjalne wytyczne z ministerstwa - mówi Joanna Orłowska z Biura Rektora. - Przygotowujemy wstępne propozycję zmian, które będziemy chcieli wprowadzić w życie tak szybko jak to będzie możliwe.


Ranking Perspektyw 2014. Łódzkie uczelnie poza pierwszą dziesiątką


Studenci innych łódzkich uczelni lub tych, które nie podejmą uchwały o rezygnacji z opłat mogą skorzystać z innej możliwości uniknięcia opłaty za drugi kierunek studiów. Wystarczy, że złożą podanie o nienaliczeniu opłaty do władz uczelni. - W piśmie można się powołać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - mówi dr Paweł Dańczak z Katedry Polskiego Postępowania Administracyjnego UŁ. - Należy jednak pamiętać, że decyzja o ewentualnym zwolnieniu z opłaty należy do władz uczelni, które mają prawo nie wyrazić na nie zgody.

Adam Tubilewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto