MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz wagonów GT6 w Łodzi

marta_hodon
marta_hodon
Dziś (5 maja) na pętli przy ul.Północnej spotkali się miłośnicy zabytkowych tramwajów. Okazją była 20 rocznica wprowadzenia w Łodzi do eksploatacji wagonów typu GT6. W ramach atrakcji Klub Miłośników Starych Tramwajów zorganizował przejazd okolicznościowy.

- Właśnie mamy okrągłą rocznicę wprowadzenia wagonów typu GT6, które do dzisiaj kursują po Łodzi - mówi Łukasz Stefańczyk, organizator spotkania. - Zaplanowaliśmy ciekawą trasę, którą mogą się przejechać wszyscy chętni. W drogę wyruszają cztery wagony, które poza terenem Łodzi odwiedzą także Konstantynów i Lutomiersk, więc zapowiada się ciekawy dzień.

Stu miłośników starych tramwajów

- Aktualnie do klubu należy blisko stu członków, ale z roku na rok jest ich coraz więcej - informuje wiceprezes klubu Łukasz Stefańczyk. - Bywają jednak takie przypadki, że ludzie zapisują się, a potem nie biorą udziału w żadnych uroczystościach, ani spotkaniach.

Stare tramwaje, to fascynująca historia

Jednym z setki miłośników jest Michał Millo, który bierze udział po raz pierwszy w imprezie zorganizowanej przez klub. - Od zawsze fascynowały mnie stare tramwaje, jest w nich zaklęta historia i pewien urok. Nie ma tyle elektroniki jak w nowych modelach, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi i godnymi uwagi - uważa Michał.

Miłośnik zwraca uwagę na inną budowę układu kierowniczego maszyny i zauważa, że kierujący musi więcej uwagi wkładać w jazdę, ponieważ jest to zupełnie inna metoda prowadzenia pojazdu.

- Jestem w klubie, ponieważ uwielbiam stare tramwaje, które są częścią historii Łodzi, a historię zawsze warto poznawać - tłumaczy swoją pasję Arkadiusz Kazimierczak, uczestnik spotkania.

- Tak kocham tramwaje, że przyjeżdżam z Piotrkowa Trybunalskiego na każdą uroczystość organizowaną przez klub - z entuzjazmem opowiada Łukasz Brzezowski. - Jest w nich to coś, czego nie mają nowe maszyny, tego nie da opisać się słowami, a może jest to spowodowane tym, że jest już ich bardzo mało i przez to są wyjątkowe - zastanawia się Łukasz.

Przekazana pasja

Często bywa tak, że zafascynowanie daną dziedziną jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i tak też było w przypadku Piotra Sosny, który do klubu należy już od trzech lat.  - Mój dziadek tworzył modele zabytkowych samolotów i zaraził mnie pasją do takich obiektów. Ja skupiłem się na tramwajach, a dziadek na samolotach, każdy ma swoją część historii - dodaje Piotr.

Działania klubowiczów

Jubileuszowe spotkania, takie jak dzisiejsze, nie zdarzają się zbyt często, ale to wcale nie oznacza, że klub działa od przypadku do przypadku. - Wbrew pozorom bycie miłośnikiem starych obiektów nie jest tylko sporadyczną przejażdżką jednym z wagonów. Na codzień wyszukujemy różnych informacji na forach internetowych, zagłębiamy się w historię, gromadzimy w Muzeum Komunikacji Miejskiej pamiątki, remontujemy tramwaje oraz w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 17-20 mamy spotkania klubowe - wymienia Mateusz Nowakowski, członek klubu.

Klubowicze wiele czasu poświęcają także na remonty starych maszyn. - Jesteśmy w trakcie remontu jednego z wagonów. Prace wykonują jedynie członkowie klubu, osoby niezwiązane z Klubem Miłośników Starych Tramwajów nie mają wstępu na teren prac - przyznaje Łukasz Stefańczyk.

Czytaj także:
**-

Basketmania 2010 w Manufakturze

-

Pierwsze eliminacje do Otwartych Mistrzostw Łodzi w Bowlingu

**
-

Na Widzewie najpierw mecz z Górnikiem, a później wielka feta. ŁKS zagra w Lublinie

Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto