MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

III Międzynarodowy Festiwal Fotografii

Markos
W maju Łódź staje się Mekką miłośników fotografii – a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Jak co roku dla uczestników przygotowano wiele atrakcji – nie tylko fotograficznych.

W maju Łódź staje się Mekką miłośników fotografii – a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Jak co roku dla uczestników przygotowano wiele atrakcji – nie tylko fotograficznych.

W czasie czterech dni trwania Festiwalu, goście zobaczyć mogą m.in.: wystawy prezentujące prace klasyków polskiej fotografii. Pokazane są prace założycieli i nestorów Związku Polskich Artystów Plastyków. Specjalną wystawą uhonorowany zostanie zmarły niedawno Edward Hartwig.

Kolejną atrakcją Festiwalu jest niewątpliwie wystawa grupy Łódź Kaliska, przygotowana specjalnie na przypadające w tym roku 25 – lecie jej istnienia. Organizatorzy szykują również kilka wystaw prezentujących prace młodych twórców, posługujących się aparatem w mniej tradycyjny sposób.

Taką osobą jest niewątpliwie Nathalie Daoust. Kanadyjka, której wystawa zatytułowana „Tokyo pin up girls” wykonana jest w technice lenticular printing, wywołującej wrażenie ruchu obrazu na zdjęciu. Dwie kolejne wystawy zbiorowe – „Panoptikum” – fotografie wykonane przy pomocy telefonów komórkowych oraz „FotoBlog” – wystawa fotografii z Internetu – powstały dzięki użyciu najnowszej techniki i stanowią interesujący przykład możliwości, jakie stają obecnie przed fotografikami.

Warte polecenia są również dwie wystawy zbiorowe prezentujące fotografię dokumentalną - „Ex oriente lux” (Białystok) oraz „Fotografia Śląska” (Katowice, Gliwice, Rybnik).

Nowym pomysłem na Festiwalu jest pokazanie wystaw w programie „OFF”. Będą to prace osób, którym organizatorzy Festiwalu pomagają przygotować wystawę. Prace wyłonione zostały spośród propozycji napływających już od zakończenia drugiej edycji Festiwalu.

Tak jak w ubiegłym roku, w czasie Festiwalu, odbędzie się Przegląd Szkół Fotograficznych, w którym wezmą udział szkoły z całej Polski oraz z Europy – m.in. Praska Akademia FAMU, oraz Instytut Twórczej Fotografii z Opawy. W sumie w przeglądzie szkół uczestniczyć będzie kilkadziesiąt twórców – studentów fotografii.

Oprócz wystaw, organizatorzy przygotowali cykl wykładów poświęconych Fotografii oraz panel dyskusyjny, który poprowadzi Krzysztof Makowski, autor „Słowa o Fotografii”.
Organizatorzy przygotowali również warsztaty fotograficzne, których tematyka zainteresować powinna zarówno początkujących jak i bardziej doświadczonych miłośników fotografii. Przez cały czas trwania Festiwalu oglądać będzie można filmy poświęcone fotografii, a wieczorami uczestniczyć w projekcjach slajdów, którym towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo w kilku łódzkich klubach. Wszystkie Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Centrum Łodzi – blisko ulicy Piotrkowskiej, m.in. w Łódzkim Domu Kultury, w kompleksie fabryk Izraela Poznańskiego - Manufaktura. Muzeum Kinematografii i w wielu Galeriach.

Wystawy

Ponad 30 wystaw fotograficznych prezentowanych w dwóch kategoriach: „program główny” – zarezerwowany dla fotografów uznanych oraz „program off” – gdzie prezentowane będą prace młodych, utalentowanych twórców.

Przegląd Szkół Fotograficznych

Studenci fotografii z najlepszych uczelni artystycznych z całej Polski oraz z Praskiej FAMU i z Instytutu Twórczej Fotografii z Opawy. Kilkaset zdjęć prezentowanych w industrialnych przestrzeniach Łódzkich Fabryk.

Wykłady / Spotkania

Cykle wykładów i dyskusji. Wystąpienia największych autorytetów polskiej fotografii.

Warsztaty

Warsztaty prowadzone przez specjalistów - profesorów szkół fotograficznych, redaktorów i dziennikarzy magazynów i portali internetowych poświęconych fotografii. Zajęcia poświecone wielu aspektom fotografii - podstawy fotografii czarno-białej i zasady działania kamery otworkowej, przygotowanie zdjęć do publikacji w mediach, najnowsze techniki cyfrowego obrazowania.

Projekcje filmowe

Prezentacja filmów dokumentalnych i fabularnych poświeconych fotografii. W dwóch festiwalowych kinach, odbywać się będą projekcje filmów i spotkania z ich twórcami.

Imprezy towarzyszące – pokazy slajdów, koncerty

Każdego wieczoru w klubach festiwalowych odbywać się będą imprezy muzyczne i koncerty połączone z pokazami slajdów i filmów niezależnych.

Nagrodami w specjalnym konkursie fotograficznym będą aparaty Panasonic Lumix. Firma Panasonic jest też mecenasem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii.

Cel Festiwalu nie ogranicza się jedynie do stworzenia możliwości przeglądu prac. Aby wniknąć w złożoność fotografii, lekcja złożona z samych tylko przykładów może okazać się niewystarczająca. Dlatego organizatorzy przygotowują jednocześnie spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty prowadzone przez najlepszych profesjonalistów oraz projekcje filmów dokumentalnych o fotografii i fotografikach. Program jest przystępny i przeznaczony nie tylko dla osób uwikłanych w fotografię zawodowo; dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od stopnia zaawansowania.

W nadchodzących miesiącach Festiwal Fotografii w Łodzi ma zaszczyt wstąpić do grona największych i najbardziej prestiżowych festiwali fotografii na świecie, do grupy "Festival of Light".

Szczegóły dotyczące tegorocznego Festiwalu znajdują się na stronie internetowej www.fotofestiwal.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto