Festiwal Czterech Kultur – najbardziej łódzki z łódzkich

Artykuł sponsorowany
KULTURA BUNTU

Goście z Izraela, Niemiec, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Francji oraz gwiazdy rodzimych scen muzycznych i teatralnych. Wystawy fotograficzne, instalacje artystyczne, pokaz mody. Premiery i głośne tytuły. Festiwal Łódź Czterech Kultur to 10 dni i ponad 40 wydarzeń spiętych wspólnym hasłem: Kultura buntu, rozumianym jako wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata. Pół wieku po rewolucji '68 powracamy do czasu, gdy międzynarodowym językiem protestu stały się muzyka, kino a nawet zrywające z kodem klasowym ubranie. Sprawdzamy też, co z tego czasu zostało nam do dziś.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to święto nowoczesnej Łodzi, otwartej i różnorodnej, która siłę czerpie ze swojej historii. Ten najbardziej łódzki z łódzkich festiwali jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Jednak festiwal nie zamyka się w przeszłości – tak jak samo miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Opowiada o współistnieniu, tolerancji, otwartości i porozumieniu, do których kluczem jest uniwersalny język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a za program odpowiadają kuratorzy: Marcin Tercjak (program muzyczny), Agnieszka Zawadowska (program teatralny) oraz Teresa Latuszewska-Syrda (działania w przestrzeni publicznej).
Program znajdziecie tutaj:www.4kultury.pl/program

ORKIESTRA CZTERECH KULTUR
Festiwal Łódź Czterech Kultur wystartuje 7 września. I to naprawdę głośno za sprawą orkiestry REBEL BABEL, która specjalnie dla łódzkiej odsłony projektu stanie się Orkiestrą Czterech Kultur. Na scenie na Starym Rynku zagoszczą: Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson, Zeus, Samokhin Band i niemiecki raper Chefket.

Rebel Babel Ensemble to eksperymentalny zespół założony przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, laureata Paszportu Polityki i Mateusza Trójki, we współpracy z Promoe i Rapsusklei. Projekt łączący solistów, kompozytorów oraz amatorskie i zawodowe orkiestry w ciągu trzech lat pod swoim sztandarem zgromadził w całej Europie ponad 6000 muzyków z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Czech i Portugalii. Łączy folk, jazz z elektroniką i muzyką współczesną. Koncertuje prawie zawsze w innym składzie, zapraszając do współpracy lokalnych muzyków z regionu, w którym odbywa się koncert. W Łodzi artyści wsparci zostaną między innymi przez orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i OSP Konopiska. Zanim muzycy transkulturowego big bandu dotrą na Stary Rynek, żeby o g. 20.00 dać koncert zrobią sporo zamieszania na ulicach Łodzi muzyczną paradą.

Przed gigantycznym zespołem wystąpi Balkanscream, gwarantującą dużą dawkę pozytywnej energii grupa grająca bałkański mix jazzu, sampli i hip-hopu, a porządku pilnować będą SuperCops, czyli performerzy z Izraela.

Tego dnia na Starym Rynku nie zabraknie pozamuzycznych propozycji. Stanie tu minimiasteczko, przygotowane przez mBank – sponsora festiwalu i jego mFundację wspierającą dzieci i młodzież w nauce matematyki. Będzie tu można między innymi rozegrać partyjkę Łódzkiego Monopoly, wielką kostką przesuwając się po polach gigantycznej planszy i rozwiązując matematyczne zadania. Najmłodsi powalczą o drobne nagrody i spróbują swoich sił w minikonkursach Matematyka jest wszędzie albo w matematycznym kole fortuny. Propozycję dla całych rodzin przygotowała też Łódzka Grupa Kreatywna. Będą to warsztaty starożytnej techniki oddruku naturalnego za pomocą farb z naturalnych barwników i roślin, a także zajęcia z malowania na wodzie inspirowane dawną turecką techniką Ebru.

SERGE GAINSBOURG
Zmysłowe melodie i odważne teksty. Serge Gainsbourg nie raz wywołał w Europie skandal. Dziś jego utwory powracają, śpiewane po polsku przez znakomitości sceny muzycznej. W koncercie Serge Gainsbourg. Piosenki w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystąpią: Maria Peszek, Ania Rusowicz, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Michał Kowalonek, Natalia Grosiak, Tymon Tymański, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach, Skubas i John Mitko.

BOGACTWO WYDARZEŃ TEATRALNYCH NA FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR - OD PREMIEROWEJ GALI BUNTOWNIKÓW PO CYRK TARABUMBA
Premierowe spektakle i sprawdzone gościnne tytuły. Na łódzkich scenach i w plenerze. Teatralna odsłona tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur to różnorodność propozycji dla widzów w każdym wieku. Składa się na nią dziesięć tytułów. Wśród nich aż trzy to premiery przygotowywane specjalnie dla festiwalu.

Główna z nich, zaplanowana na 11 września, to spektakl Gala ’68. Wolność to luksus w reżyserii Agnieszki Jakimiak.
– Wraz z dramaturgiem Mateuszem Atmanem wyszliśmy z refleksji nad legendą ‘68. Zrezygnowaliśmy jednak z sentymentalizacji przeszłości i skupiliśmy się na tym, co w latach 60. było najbardziej dotkliwe jako krytyka społeczna – mówi reżyserka. – Badamy impas, w jakim znajdowali się twórcy, którzy musieli sprostać wyzwaniom rzucanym przez kapitalizm. Stawiamy sobie pytania, które są równie aktualne dziś – dodaje.

Na co może liczyć publiczność? Na specyficzną galę, lub może anty-galę, która w dowcipny i ironiczny sposób przygląda się dziedzictwu kontrkultury. Będą fanfary, czerwony dywan i złote suknie; wiele żartów i kilka gorzkich refleksji na temat zagubionych w czasie szans na zmianę społeczeństwa. Za oprawę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Łukasz Jędrzejczak – artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L'Acephale i zespołami T'ien Lai czy Alameda 5. Choreografię przygotowuje aktor i performer Jan Sobolewski, który współpracował m. in. z Anną Smolar, kolektywem She She Pop i Oliverem Frljiciem. Mateusz Atman, autor scenografii, jest również współautorem scenariusza. Za kostiumy odpowiedzialna jest Julia Porańska. Sama Jakimiak zasłynęła współpracą m.in. z Weroniką Szczawińską (Geniusz w golfie, Klęski w dziejach miasta), Oliverem Frljiciem (Nie-Bos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Festiwal Czterech Kultur – najbardziej łódzki z łódzkich

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto