Wokanda online - na ten pomysł wpadł sędzia Tomasz Adamski, prezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Czeka na zielone światło z ministerstwa.W bydgoskich sądach działają już elektroniczne wokandy z ekranami dotykowymi.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wokanda online - na ten pomysł wpadł sędzia Tomasz Adamski, prezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Czeka na zielone światło z ministerstwa.

W bydgoskich sądach działają już elektroniczne wokandy z ekranami dotykowymi. Wystarczy przyłożyć palec, żeby zobaczyć, o której godzinie i w jakiej sali odbędzie się dana rozprawa. Dotąd jednak trzeba było pofatygować się do sądu, żeby zajrzeć do wokandy. Teraz ma się to zmienić. - Wokandy online działają już z powodzeniem w sądach w Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, Warszawie, Wrocławiu. Chcę, żeby podobne rozwiązanie było dostępne dla klientów naszego sądu. E-wokanda będzie odnośnikiem na stronie internetowej sądu. Sekretariaty poszczególnych wydziałów będą na bieżąco wprowadzać informacje o rozprawach i ewentualnych zmianach w planach - mówi sędzia Tomasz Adamski, od niedawna prezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Jego kolejnym pomysłem jest uruchomienie w Sądzie Rejonowym punktu informacyjnego dla petentów. W jednym miejscu będzie można dowiedzieć się, gdzie złożyć pozew albo ile kosztuje wypis z księgi wieczystej.

Na razie propozycje przybyłego z Poznania sędziego Adamskiego czekają na zielone światło z Ministerstwa Sprawiedliwości. Ale biorąc pod uwagę fakt, że bydgoski sąd jest raczej zapóźniony we wprowadzaniu nowoczesnych technologii, e-wokanda i punkt informacyjny pojawią się u nas prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Pomysł gorąco popiera Krzysztof Zieliński. - Byłem kiedyś wezwany do sądu jako świadek. Musiałem zwolnić się z pracy, a kiedy przyjechałem do sądu, okazało się, że rozprawa się nie odbędzie, bo zachorował któryś z adwokatów. Jeśli powstanie wokanda online, będziemy informowani o takich nagłych wypadkach - mówi bydgoszczanin.

Ale sędzia Adamski zastrzega, że internetowa wokanda nie zastąpi papierowych wezwań do sądu. - Nadal będą wysyłane do uczestników postępowania i traktowane jako dowód zawiadomienia o rozprawie - wyjaśnia nasz rozmówca.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy ma swoją stronę internetową www.bydgoszcz.so.gov.pl. Są na niej, między innymi, dane wszystkich wydziałów i listy biegłych sądowych. Jest także Biuletyn Informacji Publicznej z Elektroniczną Skrzynką Podawczą. Tyle że - jak już pisaliśmy - nie ma jeszcze przepisów, które umożliwiałyby składanie za pośrednictwem ESP pism do sądu.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!