Ścieżki piesze i rowerowe, punkty widokowe i miejsca do rozpalania ognisk - tak Górka Retkińska ma wyglądać najpóźniej za dwa miesiące

Ścieżki piesze i rowerowe, punkty widokowe i miejsca do rozpalania ognisk - tak Górka Retkińska ma wyglądać najpóźniej za dwa miesiące. (© fot. Paweł Łacheta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Około 30 więźniów z Zakładu Karnego w Garwolinie rozpocznie od 1 września porządkowanie Górki Retkińskiej oraz jej okolic, w sumie 35 ha terenu.

W wyniku ich pracy powstanie miejsce do rekreacji i odpoczynku, przeznaczone m.in. dla mieszkańców pobliskiego osiedla.

Będą trzy punkty widokowe, trzy miejsca do rozpalania ognisk, ścieżki piesze i rowerowe, ławki, tzw. hopki służące do odważniejszej jazdy rowerem, a także miejsca parkingowe od strony ul. Kusocińskiego i ul. Juszczakiewicza (na teren będzie można dostać się również pieszo od ul. Konstantynowskiej). Odnowione zostanie poza tym zaniedbane do tej pory oczko wodne. Wykonanie wszystkich tych zabiegów ma potrwać miesiąc lub najwyżej dwa.

- Więźniowie będą przywożeni na miejsce autobusem - opowiada płk. Jerzy Kopeć, zastępca dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi. - Będą pracować od godz. 7 do godz. 15. Na początku będzie pilnował ich jeden strażnik, ale czy jego obecność będzie niezbędna do końca prac, okaże się w ich trakcie. Wśród sprzątających nie będzie groźnych przestępców, tylko osoby karane za drobne kradzieże, niepłacenie alimentów lub jazdę autem pod wpływem alkoholu. Wszystkim im zostało już niewiele czasu do końca kary.

Tegoroczne prace będą kosztowały miasto około 100 tys. zł (w tym dowóz więźniów). I, jak zapowiadają urzędnicy, są tylko wstępem do większych zmian Górki Retkińskiej. Niewykluczone, że uda się zrealizować dawny pomysł wyciągu prowadzącego z tego miejsca, przez zoo, do Aquaparku Fala. Do realizacji tych większych wizji niezbędny będzie jednak inwestor.

Czytaj także

  Komentarze (24)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Wojtas (gość)

  Kropa miał plan wiele lat temu - i przez ten czas nic nie zrobił. Nawet zanim zyskał teren od wojska, mógł zacząć roboty na "wysypisku", ale nie zrobił nic - bo to coś nie miało żadnego znaczenia dla turystyki błękitnokrwistej i semickiej, jak CŁC czy Radegast. A na papierze to coś ładnie wyglądało, przed wyborami na II kadencję. Łodzianom fundował np. tramwaje w... Szwajcarii czy Hiszpanii, czy niebieskie tabliczki z nazwami ulic. Nie było w Łodzi większego kłamliwego wizjonera niż goj Kropa. Co masz do komuchów? Oni chociaż nie obiecywali gruszek na wierzbie. Zrobili to samo dla Łodzian, co Kropa, ale za to mieli mniej niedotrzymanych obietnic i oczekiwań. I obciach był mniejszy (czapka, imprezy muzyczne - a raczej ich przeganianie). Żaden nic tak na prawdę nic wielkiego dla Łodzian nie zrobił, ale Kropimann najwięcej ciemnoty wciskał. Jak to czarny. Z mojej i twojej kasy to jedynie dwie książki o Ziemi Świętej powstały. Jedyny ślad jego prezydentury.

  popis (gość)

  Żebyś nie wiem co obiecał Joński, zakłamany SLDowski aparatczyku i polityczny karierowiczu to i tak polegniesz. Łodzianie nie są naiwni.

  łodzianin (gość)

  Kibic projektu. napisał:

  bo sama koncepcja zrobienia czegoś z tym zapuszczonym i zapomnianym miejscem jest godna pochwały! Panie Joński nie sknoć tego proszę... Powodzenia! :)  A wiesz kto tę koncepcję wymyślił? Nie twój guru Joński tylko Kropiwnicki. SLD z Jońskim to kompletne dno. Szkoda że Joński nie wspomniał że to za Kropiwnickiego UMŁ wykupił ten teren od wojska i chciał go zagospodarować dla mieszkańców. Szlak mnie trafia jak takie mendy komusze jak ty czy lam czy inni próbują tak jak Joński robić ludziom wodę z mózgu.

  POMYŚL to nie boli !!!

  dr zoitberg (gość)

  I dobrze, że gonią ich do roboty ale po co ich wozić aż z Garwolina skoro w łodzi też są ZK. Poza tym każdy co siedzi za alimenty to powinien dostać łopatę i grabie i do roboty w parku i przy czyszczeniu rowów, ewentualnie przy usypywaniu wałów (za papierosy)

  Kibic projektu. (gość)

  A może by tak zrobić na górce retkińskiej owalny i oszklony dookoła PUB z gastronomią(i/lub może z dyskoteką) z wychodzącymi z niego ścieżkami na tarasy widokowe. Na tarasach możnaby ustawić lunety na monety - takich jak nad morzem widzimy na molach. Przecież z górki jest niezły widok na panoramę miasta...Prócz tego - inne atrakcje dla aktywnie spędzających czas m.in. rekreacyjno-sportowe, ławki dla rodzin z dziećmi - obok nich małe fontanny lub oczka wodne takie jak w Botaniku można spotkać. Wg mnie powinno się zrobić jakiś konkurs na najciekawszy pomysł bo jak sami politycy i urzędasy się do tego zabiorą to będzie finał taki jak na Pl. Dąbrowskiego - czyli sromofontanna Kropiwnickiego, której nie da się już zburzyć skoro tyle kosztowała. Oby tu nie było podobnie, bo sama koncepcja zrobienia czegoś z tym zapuszczonym i zapomnianym miejscem jest godna pochwały! Panie Joński nie sknoć tego proszę... Powodzenia! :)

  - kijowo... (gość)

  No jeśli to będzie tak wyglądać po robocie jak słynne kwiatki Jońskiego na rondach to niech lepiej nic nie psują bo będzie jeszcze gorzej niż jest! Niech wszyscy zaobserwują ronda w innych miastach gdy wyjeżdżają choćby na urlop. W wielu, nawet małych miasteczkach są przepięknie obsadzone i ładnymi (i w ładnych / żywych kolorach) ronda i skwery. W Łodzi to co zrobiono to skandal! Nie dość, że kwiaty w trupich kolorach (chyba przeniesione z jakiegoś cmentarza) to ubogo i w sposób nieprzemyślany. Chyba każdy w swoim ogródku (jeśli posiada) lepiej by to zrobił niż Ci rzekomi fachowcy co tyle kasy za to wzięli!! Robi się szum z tą górką bo idą wybory! Ale zobaczycie, że efekt będzie taki jak z rondami! Beznadzieja i wstyd, że miasto daje ciała w takich prostych inwestycjach! Roztacza się tu piękne wizje ale jak skończą śmiechu będzie po pachy...

  Podejrzliwy. (gość)

  Pomysł super! Dawno temu dzieciaki tam się bawiły, wjeżdżały rowerami a zimą zjeżdżały sankami. Teraz tak tam zarosło, że przez tę gęstwinę nie da się przebić a z dawnego super punktu widokowego na resztę Łodzi nic nie pozostało bo zarosło i cały widok przesłaniają drzewa i krzewy. Jeśli wykarczuje się tam tę dżunglę i właściwie zaadaptuje teren pod rekreację to osobiście pogratuluję Jońskiemu! Mam jednak wrażenie, że nic z tego ciekawego nie powstanie i więcej robią szumu niż to warte...:(

  krs (gość)

  Nie rozumiem tych wszystkich, którzy tak się denerwują tylko dlatego ze joński postanowił uporządkować górkę retkińska. Przecież to bardzo dobry pomysł. Ktoś tu napisał że projekty uporządkowania przygotował kropa. No to super, szkoda tylko że tego nie zrobił. Na tym polegał problem poprzedniej ekipy, że planów mieli mnóstwo, tylko że nic z tego nie wyszło. Mnie joński podoba się bo jest dobrze zorganizowany, pracowity i robi konkretne rzeczy. Choćby teraz trwają trzy wielkie remont Przybyszewskiego, Dąbrowskiego i Sienkiewicza. No widać w końcu że coś się dzieje. Oby tylko tak dalej.

  tim (gość)

  czarnych zżera zazdrość że jedyną osobą, która coś robi to Joński. Kropa i tomaszewski zostawili po sobie wielki syf. Nie będę przypominał jakie numery z odśnieżaniem były, kiedy w grudniu szukali na siłę firmy i podpisywali umowy w trakcie zimy żeby ktoś odśnieżał miasto. A 5 dyrektorów ZdiT w tamtym roku? W tym dyrektor, który nie wiedział gdzie są główne ulice Łodzi? To jest profesjonalizm, hehe! Brawo panie Joński zrób pan z tą bandą porządek, bo oprócz przekrętów nic po sobie nie zostawili. Joński na prezydenta!!!!!

  antykrzyżowiec (gość)

  będzie jak Kaźmierczak i Wąsowicz z resztą skompromitowanej ekipy kropka wysprzątają teren wokół retkińskiej górki.

  retkinianin (gość)

  Na Waszą wypowiedź trudno się obrażać bo Wasza wiedza jest tak prymitywna , że nie warto się do tego ustosunkować. A wasz tow Joński robi dalszą sieczkę z Waszych mózgów przed wyborami

  Emeryt (gość)

  Bardzo się ciesze że coś drgnęło, to już wiele lat temu rozpatrywano projekt brusa i zalewu na łódće, ale SLD to wyśmiewało cieszę się że zaczęli komuniści sprzątać po sobie może w następnej kadencji prawdziwe władze miasta zaczną dalszą realizacje. A Ty Lam nie wtrącaj się jak mądrzejsi rozmawiają. I Ty idź pilnować krzyża bo taka jest Twoja wiedza jak krzyżaków z pod pałacu.

  retkinianin (gość)

  Zobacz Lam uroczysko na Lublinku i drogi wyżwirowane, parkingi, miejsca do biesiadowania i grilowania jeszcze za Kropy, to zobaczysz czy twój Joński to zrobi więźniami za 100lat jego kultura jeszcze tego nie dorosła. Ale dobrze że to robi tam są betony i osadnictwo szczurów to komuchy naprawdę trwale zdewastowali tren, który żeby przywrócić trzeba by rozebrać beton skruszyć jako surowiec i budowa od nowa taka była ich gospodarka. A z głupim klawiszem nie ma co dyskutować bo to nowe miejsce jest przy samej drodze na Konstantynów i też żadna atrakcja ,ale niech szczury Ci dupę gryzą.

  antysld (gość)

  lam napisał:

  Jedż sobie do W-wy krzyża pilnować!!
  Wreszcie ktoś robi ciekawy projekt z nieużytków-a katofaszyści już drą ryje!
  Krope zapytaj co zrobił dla miasta!
  A teraz będzie gdzie ognisko rozpalić i na rowerach pojeżdzić!  po 1 - wiesz buraku kiedy powstała koncepcja zagospodarowania tego terenu - za Kropy właśnie i teraz Joński tylko skopiował pomysł.
  po 2 - wiesz buraku kto doprowadził do takiej dewastacji tego terenu - twoi czerwoni ulubieńcy pajacu

  klawisz (gość)

  Obok terenów zielonych osiedle Retkinia ma obok lotnisko (coraz większy ruch, a każdy samolot powoduje podniesienie się ciśnienia u ludzi i zwierząt), sortownię i kompostownię odpadów, grupową oczyszczalnię ścieków, kompleks nowych fabryk, trasę drogową do Pabianic, trasę kolejową.
  Ty oczywiście o tym nie wiesz bo nie jesteś z rety podszywaczu prawicowy. A twój idol kropek chciał nam jeszcze spalarnię postawić.