Wielki finał 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych Łódzkiego Domu Kultury

Materiał partnera zewnętrznego
Szesnaście spektakli teatralnych, Forum „Teatr ponad podziałami” oraz Dyskusje Artystów z publicznością. Zakończyła się jubileuszowa 40. edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych „Teatr ponad podziałami” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Ideą przewodnią jubileuszowego wydania festiwalu międzynarodowego było zaproszenie widzów do teatru, który podejmuje próbę nakreślenia wzoru budowania porozumienia, a także głębokich relacji między ludźmi i otaczających ich światem. Tegoroczne wydarzenie ukazało teatr, jako narzędzie dialogu międzykulturowego. W czasie tegorocznej edycji ŁST – „Teatr ponad podziałami”, podjęto dyskusję o najbardziej niepokojącym problemie współczesnego świata, którym jest lęk przed utratą wolności i tożsamości.

Od sześciu lat festiwal gości w miastach województwa łódzkiego. Wielbiciele teatru alternatywnego w tym roku mieli okazję obejrzeć spektakle w siedmiu miastach regionu: Opocznie, Kutnie, Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku oraz Łowiczu. Finał jednego z najstarszych festiwali w Polsce odbył się w Łódzkim Domu Kultury. – Kolejny już raz wyruszyliśmy z naszym festiwalem w region. Chcemy dzielić się z mieszkańcami województwa łódzkiego naszym produktem i pokazywać teatr alternatywny na najwyższym poziomie. Tegoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa. Po raz czterdziesty spotykamy się z naszymi widzami – mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. Podczas trzydniowego wydarzenia widzowie mogli podziwiać aż cztery spektakle. W piątek, 1 grudnia na deskach ŁDK zaprezentowali się laureaci Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich: Teatr Trzcina i Zespół Teatralno-Rozrywkowy Zapominajki. W drugim dniu ze spektaklem pn. „I rozstawili namiot wśród nas” zaprezentował się Teatr Ósmego Dnia z Poznania.

W ostatnim dniu festiwalu spektakl „Intro” wystawił gdański teatr Dada von Bzdulow.W ramach jubileuszowych 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych na scenach zaprezentowali się m.in. Teatr Biuro Podróży, Teatr Chorea, Teatr InZhest z Białorusi, Teatr A, oraz Ewelina Ciszewska (Teatr Sztuk/Oleśnica), Michał Ratajski (Grupa Kijo/Łódź), Andrzej Hejne i Marcin Garncarek. Tradycyjnie już oprócz spektakli organizatorzy przygotowali również dyskusje festiwalowe oraz otwarte spotkania z artystami.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Piotr Gliński wiceprezes Rady Ministrów i Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto