Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze dla dzieci z chorobami onkologicznymi

Magdalena Szrejner
Ostatnie przygotowania do niedzielnego finału. Jak co roku, Orkiestra spróbuje pobić rekord ilości zebranych pieniędzy
Ostatnie przygotowania do niedzielnego finału. Jak co roku, Orkiestra spróbuje pobić rekord ilości zebranych pieniędzy fot. Paweł Nowak
Kilkaset tysięcy dzieci w województwie łódzkim zawdzięcza nie tylko zdrowie, ale i życie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Przez osiemnaście lat zbierania pieniędzy na szpitalny sprzęt, w naszym regionie udało się doposażyć 18 oddziałów noworodkowych i ponad 30 dziecięcych. Nie ma szpitala, który nie dostałby od Orkiestry urządzeń diagnostycznych i sprzętu ratującego życie.

Co by było, gdyby w 1992 roku Jurek Owsiak nie wpadł na pomysł ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy na chore dzieci? - Nie pozyskalibyśmy takiej ilości nowoczesnego sprzętu. Tego jestem pewien - mówi prof. Jerzy Stańczyk, konsultant wojewódzki ds. pediatrii i dyrektor dziecięcego szpitala uniwersyteckiego w Łodzi. - Nasz szpital dostał od Orkiestry urządzenia warte kilka milionów złotych.

Gdyby nie WOŚP, nie wiadomo, jak skończyłaby się historia Bartka, który urodził się w innym łódzkim szpitalu i u którego kardiochirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki wykryli zagrażającą życiu wadę serca. - Pamiętam, jak weszłam na oddział, na który przywieziono Bartka. Leżał w inkubatorze, oklejonym orkiestrowymi serduszkami - mówi Agnieszka Piestrzeniewicz, mama czteroletniego chłopczyka. - Wszędzie stały urządzenia ze znaczkami WOŚP. Pomyślałam wtedy, że moje dziecko żyje dzięki lekarzom z tej kliniki, ale też dzięki temu, że szpital dostał tak nowoczesny sprzęt od Owsiaka.

Chirurgia dziecięca w Bełchatowie pracuje w większości na podarowanym przez WOŚP sprzęcie. - Nawet nie próbuję sobie wyobrażać, czy moglibyśmy funkcjonować bez niego - mówi Barbara Krajewska, ordynator bełchatowskiej chirurgii dla najmłodszych.

Podobnie na oddziale noworodkowym. - Większość wyposażenia mam dzięki WOŚP - mówi ordynator Teresa Mączyńska. - Dostaliśmy monitory funkcji życiowych, inkubatory i aparaty do wspomagania oddechu, w tym nowoczesny typu Inflant Flow. No i coś, co otrzymały wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce: aparaty do przesiewowego badania słuchu u maluchów. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości u małych pacjentów.

Nie mniej na pomocy WOŚP skorzystały szpitale w Piotrkowie i Tomaszowie. Mają sprzęt kardiologiczny, podtrzymujący życie noworodków, inkubatory, aparaty EKG, a także lampy do fototerapii. - W trudnej sytuacji finansowej, w której znajduje się pediatria, sprzęt od Owsiaka to naprawdę ogromna pomoc - mówi prof. Jerzy Stańczyk. - W tym roku marzymy o rezonansie magnetycznym, bo takiego sprzętu diagnostycznego jeszcze nie mamy.

Można dyskutować, czy styl życia, proponowany przez Jurka Owsiaka, jest dla wszystkich do zaakceptowania, można dyskutować nad jego gustem muzycznym. Ale jedno nie ulega wątpliwości: nie ma drugiej osoby w Polsce, która tchnęłaby taki optymizm w nasze serca i wyzwoliła taką falę dobroczynności. Wielka Orkiestra to w tej chwili największa na świecie akcja charytatywna, a jej fenomen wciąż na nowo analizowany jest przez profesorów socjologii. Gdyby nie Owsiak, WOŚP na pewno by nie było.

* * * * *

Moc atrakcji, czyli co można wylicytować

W Łodzi w aquaparku Fala na tych, którzy zechcą wesprzeć zbiórkę, będą czekać profesjonalnie wyposażeni płetwonurkowie z Silent Technical Diving, którzy nauczą trudnej sztuki nurkowania.

Drugi łódzki akcent WOŚP to licytacja dresu Marcina Gortata. Gracz NBA, pochodzący z Łodzi, podpisał go specjalnie dla fana koszykówki, który wylicytuje dres na Allegro.

W Tomaszowie coś ekstra dla fanów militariów - przejażdżki czołgiem T-34/85, czyli znanym z "Czterech pancernych i psa", popularnym "Rudym". Na przejażdżkę będą mogły wybrać się trzy osoby, które zaoferują najwięcej.

W Piotrkowie obok fantów regionalnych klubów będzie można zdobyć na własność medal Kingi Polenz oraz koszulkę z autografem.

W Rozprzy w powiecie piotrkowskim można się wzbogacić o wóz strażacki marki Żuk. Cena sięgnęła w piątek 400 zł.

W Bełchatowie atrakcją będzie czołg, należący do Jacka Pniewskiego, kolekcjonera militariów spod Zelowa. Można wylicytować krótkie przejażdżki.

W Łasku Siły Powietrzne przekazują na licytację dzień szkolenia pilota samolotu F-16 "Jastrząb". Zwycięzca aukcji rozpocznie służbę od przyjęcia lotniczego ekwipunku, przebrania się w lotniczy kombinezon i dopasowania hełmu, zintegrowanego z systemem celowniczym. Weźmie udział w planowaniu misji bojowej. Momentem kulminacyjnym będzie wykonanie misji na symulatorze.

W Sieradzu można kupić na jeden dzień fotel komendanta policji. Aukcja prowadzona będzie na antenie Naszego Radia. Zwycięzca w wybranym dniu stawi się w komendzie. Weźmie udział w odprawie z naczelnikami wydziałów. Zwiedzi laboratorium, zobaczy areszt i wybierze się na patrol z drogówką. Na pamiątkę zostanie mu certyfikat, potwierdzający, że sprawował funkcję szefa sieradzkich funkcjonariuszy. Cena wywoławcza - 100 zł.

W Wieluniu pod młotek pójdzie rękawica Tomasza Adamka z jego autografem.

W Łowiczu można wylicytować m.in. podkoszulkę z autografem reprezentanta Polski Macieja Rybusa oraz podkoszulkę klubu RTS Widzew z podpisami zawodników i trenera. Licytacja na: www.wosp.lowicz.pl.

W Skierniewicach najcenniejszym gadżetem na aukcji będzie koszulka z autografem Tomasza Majewskiego, złotego medalisty w rzucie kulą z olimpiady w Pekinie.

Starostwo w Skierniewicach przekazuje też na aukcję dwa fanty: bilet z półfinału Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Siatkowej z autografem "złotka" Pauliny Maj raz certyfikat, uprawniający zwycięzcę licytacji do wycieczki po Puszczy Bolimowskiej z wicestarostą, a prywatnie leśnikiem Jarosławem Lińskim.

Na antenie skierniewickiego Radia RSC licytacja złotego jabłuszka, wykonanego przez skierniewickiego złotnika Marka Woźniaka.

W Wieruszowie na licytację swój rower, którym objechał całą Europę, wystawia Bogdan Prędki.

W Pajęcznie solistka teatru muzycznego w Poznaniu Anita Urban-Wieczorek, zespół Blues Jan Band, wokalistka Aleksandra Boczek, chór Hades Band wystąpią w kinie "Świteź". Atrakcją ma być licytacja koszulki siatkarza Mariusza Wlazłego z autografem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto