Festiwal Czterech Kultur trwać będzie od 14 do 18 września - zapowiada Bogdan Tosza, nowy dyrektora Miasta Dialogu

Festiwal Czterech Kultur trwać będzie od 14 do 18 września - zapowiada Bogdan Tosza, nowy dyrektora Miasta Dialogu. (© Jakub Pokora)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Znamy już program festiwalu Łódź Czterech Kultur, będącego kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który, odbędzie się jak zaplanowano we wrześniu

Festiwal ma nową, choć niewiele różniącą sie od poprzedniej nazwę, nowe logo - z czterech kolorowych trójkątów składających się w łódkę - i nowy, trzeba przyznać, ciekawie zapowiadający się, program.

Zwłaszcza, biorąc pod uwagę krótki czas przygotowania tegorocznej edycji i niezwykle okrojony budżet.

Urząd miejski, który finansuje festiwal, rozwiązał umowę z Fundacją Dialogu Czterech Kultur, po tym, jak reprezentantka fundacji, Katarzyna Knychalska, jako dyrektor Miasta Dialogu, dopuściła się przekroczenia dyscypliny finansowej. Zeszłoroczna edycja zakończyła się deficytem, który trzeba było spłacić z tegorocznych środków.

Z dotacji w wysokości 1,5 mln zł, po spłaceniu wszelkich zobowiązań, według Bogdana Toszy, nowego dyrektora Miasta Dialogu na organizację tegorocznej edycji pozostało około 400 tys. zł. Dołożenie 200 tys. zł zadeklarowała wiceprezydent Wiesława Zewald.

- Do przyjazdu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy dokłada prezydent Legnicy. Mam nadzieję, że nie stanie się to regułą - mówi Tosza.

Festiwal Łódź Czterech Kultur trwać będzie od 14 do 18 września. W tym czasie odbędzie się blisko 30 wydarzeń z dziedziny literatury, teatru, muzyki, sztuk wizualnych i filmu. Ponad połowa z nich będzie niebiletowana, otwarta dla szerokiego grona odbiorców.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "Powroty". To one stana się punktem wyjścia do refleksji nad tożsamością miasta i jego mieszkańców.

Festiwal zainauguruje otwarcie wystawy Jacka Waltosia "Ludzie Czechowa", wpisującącej się w obchody 150. rocznicy urodzin rosyjskiego dramaturga i koncert Kwartetu Śląskiego, odkrywający trzech polskich kompozytorów - Szymona Laksa, Joachima Mendelsohna i Romana Padlewskiego.

Spośród produkcji teatralnych, oprócz "Dybuka" i "Przypadku Iwana Iljicza" łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza, zobaczymy m.in. "Czas terroru" na motywach "Róży" Stefana Żeromskiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, "Szyca" offowego Teatru Barakah z Krakowa, "Don Kichota czyli Fantazaję Szaleńca" Borisa Eifmana z Sankt Petersburga. Spotkamy się z twórcami i aktorami kręconego w Łodzi spektaklu Teatru Telewizji "Powidoki" o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim.

Literackie wydarzenia skupią się wokół promocji biografii "Paul Celan. Poeta. Ocalony. Żyd" pióra Johana Felstinera oraz spotkania z Ksenią Starosielską - tłumaczką literatury polskiej, która ujawni swoje łódzkie korzenie. Dzieci na warsztatach zgłębią tajniki kuchni żydowskiej. Dla młodzieży i dorosłych przygotowano warsztaty pisania ikon.

Jedynym przejętym po poprzednikach punktem programu będzie międzynarodowa wystawa "Wrogościnność. Podejmowanie obcych", która kosztowała 120 tys. zł, a stopień zaawansowania przygotowań był wysoki.

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  krysia (gość)

  festiwal jak wiejski GS mydło i powidło- bez pomysłu ,bez polotu.miasto wyrzuca nasze podatki w błoto(potrzeba organizacji miejsc pracy dla znajomków)

  ppiotrek7 (gość)

  dla każdego - coś dobrego. Np. teatr oraz ...teatr lub teatr i warsztaty kuchenne