Urzędnicy regulują, a łódzkie festiwale czekają

Łódzka Regionalna Izba Obrachunkowa skontrolowała proces zakupu "usług promocyjnych", czyli dofinansowywania organizatorów łódzkich festiwali przez Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.
Bartłomiej Wojdak zapewnia, że w Łodzi będzie normalnie...
 fot. Jakub Pokora

- Kontrola objęła ostatnie dwa lata działalności Biura Promocji i dotyczyła przede wszystkim spraw festiwalu Camerimage, starań Łodzi o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oraz organizacji innych imprez o charakterze dla miasta promocyjnym - wyjaśnia Piotr Walczak, naczelnik Wydziału Kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. - Nacisk położony był na kwestie systemu zawierania umów z organizatorami, rozstania się miasta z festiwalem Camerimage i roszczeń miasta z tego tytułu.

Protokół z kontroli RIO znajduje się już na biurku prezydent miasta, Hanny Zdanowskiej. Jak mówi Walczak, jest on bazą do przygotowania wystąpienia pokontrolnego, zawierającego przyczyny wykrytych uchybień i zalecenia. Dokument trafi do Urzędu Miasta Łodzi w pierwszej połowie kwietnia. Magistrat na odwołanie się będzie miał 14 dni. Po przekazaniu wystąpienia, RIO upubliczni wszelkie informacje związane z kontrolą.

- O ile mi wiadomo, RIO zgłosiła tylko jakieś drobne wątpliwości. Spotkam się z Biurem Prawnym i Wydziałem Zamówień Publicznych i mam nadzieję, że uda się nam wypracować odpowiednie uregulowania prawne, które pozwolą rozdzielić środki - mówi dyrektor Biura Promocji, Bartłomiej Wojdak. - Rozmawialiśmy z niemal wszystkimi organizatorami festiwali i ich złość jest dla mnie w pełni zrozumiała, bo decyzje o rozdziale środków powinni oni znać w grudniu 2010 roku, a nie pod koniec marca 2011.

Jak mówi Wojdak, ważne jest znalezienie rozwiązania dla festiwali, które mają odbyć się już niebawem. Być może w dalszej kolejności środki rozdzielane byłyby w ramach konkursu organizowanego przez Wydział Kultury.

- Cała Polska w ten sposób rozdziela środki, tylko w Łodzi było inaczej. Mogę obiecać, że w Łodzi zapanuje w tej sprawie normalność - zapewnia Wojdak.

- Pierwszy konkurs został już rozstrzygnięty, drugi zostanie ogłoszony w maju i będzie obejmował imprezy organizowane od września do grudnia - wyjaśnia Jakub Wiewiórski, dyrektor Wydziału Kultury. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Wydział Kultury odcina się od kryteriów przyjętych przez Biuro Promocji w sprawie dofinansowywania festiwali.

- Jako dyrektorowi Wydziału Kultury trudno mi komentować działalność Biura Promocji - ucina Wiewiórski.

  • Polska Dziennik Łódzki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.