Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital przy Czechosłowackiej przyjmie pierwszych pacjentów za rok

Magda Szrejner
CKD zostanie otwarte na bazie szpitala im. Sterlinga. Pod koniec roku dołączy reszta klinik
CKD zostanie otwarte na bazie szpitala im. Sterlinga. Pod koniec roku dołączy reszta klinik fot. Krzysztof Szymczak
Pierwsi pacjenci do placówki trafią już we wrześniu przyszłego roku, a pod jego koniec ponad 400-łóżkowy szpital będzie przyjmował chorych na serce, nerki, osoby z problemami ortopedycznymi, a także ciężarne łodzianki. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia szpitala Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Od przyszłego roku stanie się on jednym z największych szpitali w kraju, z liczbą ponad 900 łóżek. Uniwersytecki szpital im. WAM będzie się składał z trzech budynków: szpitala przy ul. Żeromskiego, gdzie mieści się Centralny Szpital Weteranów, klinik w budynku przy placu Hallera i gmachu CKD przy ul. Czechosłowackiej. Wiadomo już, że do CKD przeniosą się kliniki z 4 łódzkich szpitali i jedna klinika ze Zgierza. Na początek - kliniki kardiologiczne i kardiochirurgiczne ze szpitala im. Sterlinga. Pacjenci, którzy do tej pory leczyli się w gmachu przy ul. Sterlinga, swoich specjalistów znajdą w przyszłym roku w szpitalu przy ul. Czechosłowackiej. Kiedy dokładnie?

- Przeniesienie wszystkich klinik kardiologicznych nastąpi we wrześniu lub w październiku - mówi dr Jacek Rysz, dyrektor uniwersyteckiego szpitala im. WAM. - Wcześniej, bo już w kwietniu, w CKD uruchomimy część diagnostyczną. Na parterze budynku będą pracownie z tomografem, rezonansem i z nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Na czas przenosin klinik kardiologicznych do CKD większość procedur i kontrakt z NFZ przejmie kardiologia w szpitalu im. WAM. Ale to nie koniec zmian. Pod koniec przyszłego roku w CKD rozpoczną się przenosiny oddziałów z kolejnych łódzkich szpitali. Dwa piętra zajmą kliniki położnicze, ginekologiczne i neonatologiczne ze szpitala im. Madurowicza. Na jednym z 11 pięter ulokuje się klinika nefrologii, transplantologii nerek oraz dializy z uniwersyteckiego szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Także tutaj przeniesie się klinika chorób wewnętrznych ze Zgierza oraz wszystkie kliniki ortopedyczne i rehabilitacja z wojewódzkiego szpitala przy ul. Drewnowskiej.

Dlaczego Uniwersytet Medyczny zdecydował się na kumulację klinik w CKD?

- Bo chcemy stworzyć dla łodzian supernowoczesny szpital, spełniający normy europejskie i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt - mówi dyrektor Rysz. - Na początku uruchomimy 11 pięter budynku. Mamy zabezpieczone pieniądze na sprzęt medyczny, dzięki czemu szpital w 90 proc. zostanie wyposażony w nową aparaturę. To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali w kraju, a na pewno najnowocześniejszy szpital w województwie - zapewnia dyr. Rysz i uspokaja, że po przenosinach nie ubędzie ani jedno specjalistyczne łóżko, dlatego nie spadnie dostępność pacjentów do specjalistów.

Jak będą funkcjonować szpitale, z których wyniosą się kliniki? W budynku "Sterlinga", który przenosi się na Czechosłowacką w całości, łącznie z poradniami specjalistycznymi, Uniwersytet Medyczny planuje prowadzić działalność medyczną. Wiadomo, że szpital im. Madurowicza zostanie wchłonięty przez szpital Pirogowa. W miejscu, w którym dzisiaj rodzą mieszkanki województwa, będą łóżka internistyczne. Do tej pory nie wiadomo, co się stanie z Wojewódzkim Centrum Ortopedii i Rehabilitacji przy ul. Drewnowskiej w Łodzi. Czy po wyprowadzce 2 klinik ortopedycznych oraz rehabilitacji oddziały, na bazie których działają teraz kliniki, zostaną zlikwidowane? Zarząd Województwa na razie nie ma szczegółowych planów.

- Szpital dostanie w tym roku z budżetu województwa ok. 400 tys. zł na remont - mówi Krzysztof Makowski, przewodniczący Lewicy w sejmiku województwa. - Czyli jakieś plany co do przyszłości szpitala zarząd musi mieć. Dlatego chcemy w najbliższym czasie zwołać nadzwyczajną sesję sejmiku dotyczącą sytuacji w łódzkiej służbie zdrowia. Pacjenci mają prawo wiedzieć, czy po przeniesieniu klinik do CKD szpital przy Drewnowskiej nadal będzie leczył łodzian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital przy Czechosłowackiej przyjmie pierwszych pacjentów za rok - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto