Strajku nauczycieli nie będzie w szkołach prywatnych? Jak szkoły niesamorządowe w Łodzi podchodzą do akcji ZNP

RedakcjaZaktualizowano 
Strajk w szkołach ma się rozpocząć za dwa tygodnie.
Strajk w szkołach ma się rozpocząć za dwa tygodnie. archiwum
Lekcja na przyszłość: jeśli nigdy więcej nie chcesz zamartwiać się strajkiem nauczycieli swojego dziecka, zapisz je do szkoły prywatnej. Ale najpierw sprawdź, czy cię na to stać.

Strajk w szkołach ma się rozpocząć za dwa tygodnie (8 kwietnia). Jeśli tak się stanie, odczują to uczniowie i rodzice. Ale akcja koordynowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego – który domaga się przyznania pracownikom oświaty tysiąca złotych podwyżki – nie dotknie rodziców, którzy zapisali pociechy do szkół niepublicznych – z czesnym.

W minionym tygodniu ustalaliśmy, jaki stosunek do protestu mają szkoły niesamorządowe: prowadzone przez firmy, stowarzyszenia, uczelnie, zakonników, a nawet... ZNP.
Wniosek? Jeśli płacisz za naukę swojego dziecka, protest nauczycieli cię nie dotknie.

Szkoły z czesnym

– W szkole strajk się nie odbędzie – przed ostatnim weekendem poinformował Krzysztof Augustyniak, dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej w Łodzi (czesne: 7,5 tys. zł za jeden rok szkolny).

Szerzej sytuację przedstawiła Katarzyna Niewiadomska z sekretariatu Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi (w czerwcu 2018 r. rodziców informowano, że roczne czesne kosztuje tu 9840 zł).

Zobacz także: Ile kosztuje szkoła prywatna w Łodzi? Prawdziwe ceny w niepublicznych podstawówkach z łódzkiego TOP 5. Tu "300+" na czesne nie wystarczy...

– W szkole nie ma związków zawodowych. Nie odbyło się referendum strajkowe. Nie mniej jednak rada pedagogiczna wyraża swoje poparcie dla postulatu docenienia roli edukacji i zawodu nauczyciela – poinformowała Katarzyna Nie­wiadomska.
Szkoła Podstawowa ZNP w Łodzi, której organ prowadzący namawia pracowników oświaty do bezterminowego strajku, sama przeprowadzi tylko jednodniowy protest – 8 kwietnia. Czesne w szkole ZNP wynosi 760 zł miesięcznie – tak informuje rodziców kandydatów do I klasy sekretariat.

Przedstawione wyżej przypadki to szkoły niepubliczne. Są one zobowiązane do zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę, ale nie muszą trzymać się minimalnych stawek wynagrodzenia zawartych w Karcie Nauczyciela. Zatem ewentualny sukces straj­ku, nie sprawi, że nauczyciele szkół niepublicznych automatycznie zaczną zarabiać więcej.

Z drugiej strony, ZNP zapewnia, że nauczyciele zarabiają w tej szkole przynajmniej tyle, co w szkołach samorządowych.
Szkoły nie­pu­b­li­czne walczą o fachowców z doświadczeniem lepszymi płacami.

– Gdy zapadła decyzja o wygaszaniu gimnazjów, w tym mojego, wkurzyłem się i zdecydowałem się skorzystać z pra­wa do emerytury. Niedaw­no wróciłem, ale na rynek prywa­tny – mówi nam matematyk z Łodzi. – Moja ostatnia publi­cz­na pensja, u „szczytu kariery”, to było 2700 zł netto. Teraz dorabiam sobie 2 tys. zł na rękę na pół etatu w prywatnej szkole ukierunkowanej na tzw. trudną młodzież.

Inne szkoły niesamorządowe

Strajku nie będzie w Zespole Szkół Pijarskich w Łowiczu. To placówka niesamorządowa, ale o profilu publicznym, czyli bez czesnego (statut wspomina jedynie o dobrowolnych opłatach za zajęcia pozalekcyj­ne). Szkołę prowadzą zakonnicy.
8 kwietnia strajk zaczną nie­samorządowe, ale publicz­ne: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej i Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella. Popularna łódzka „baletówka” podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ilu szkołach będzie strajk?

Związek Nauczycielstwa Polskiego podał wstępne wyniki referendum przedstrajkowego w Łodzi. Takie głosowania odbyły się ogółem w 292 placówkach (przede wszystkim w szko­łach i przedszkolach miej­s­kich – samorzą­do­wych oświatowych jedno­s­tek jest w Łodzi ponad 300).

„282 szkoły i placówki opowiedziały się za zorga­nizowaniem strajku, 10 było przeciwko. W 52 szkołach poparcie dla strajku wy­nio­sło 100 proc. wśród gło­sujących. W większości szkół poziom akceptacji dla strajku wynosił 80 – 95 proc.” – poinformował Okręg Łódzki ZNP w swoim piątkowym komunikacie.

Ogólnopolskie władze związku wyznaczyły na 25 marca ostateczny termin za­koń­czenia referendum. Pod­jęcie decyzji o strajku wymaga uzyskania ponad 50 proc. głosów na „tak” przy frekwencji prze­kra­czającej połowę zatrudnionych (nauczycieli i pozostałych pracowników).

Zobacz też: Likwidacja PIT-u dla osób poniżej 26 roku życia znakomicie poprawi sytuację nauczycieli stażystów

Wideo

Materiał oryginalny: Strajku nauczycieli nie będzie w szkołach prywatnych? Jak szkoły niesamorządowe w Łodzi podchodzą do akcji ZNP - Łódź Nasze Miasto

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
u
ulla

jaki tam strajk szkolny Broniarz komunista niech nie kłamie to strajk nauczycielski.chyba na głowę upadli 1000 zł plus wysłucha plus inne dodatki to przynajmniej 1500 i jeszcze 500 na dziecko jak ktoś ma i dodatek na początek. chyba na głowę upadli to rozwalanie budżetu nikt im tyle nie da o słusznie. wszędzie są prawie niskie pensje przez komunę i po. mógł Broniarz rzadac od Po co roku choćiarz no 100 zł. to już by było 500 ale on uszy po sobie teraz podskakuje bo wybory
Podwyżki trzeba wprowadzać stopniowo i to już się dzieje.

zgłoś
z
złośliwiec

1234 - tylko na tyle cie stać? Jakieś żałosne teksty o Moskwie i komunizmie? A co to ma do rzeczy? Zresztą już ci chyba raz udowodniłem czarno na białym, że w Polsce nigdy żadnego komunizmu nie było - ale widać, że twarda matematyczna logika nie jest dla ciebie. Na nawiązanie rzeczowej dyskusji po prostu jesteś za słaby intelektualnie, a jeśli twierdzisz inaczej to udowodnij mi, które z moich twierdzeń nie jest prawdą. Jeśli tacy, jak ty w Polsce dominują, to stanie sie dokładnie to, co zapowiadam - Zachód zrobi z was swoją kolonie. I wiem, o czym mówie, bo mieszkam na tym Zachodzie od lat i wiem doskonale, jak manipulują prymitywnymi plemionami. Ja, dzieki znakomitemu wykształceniu, którego zdobycie umożliwiła mi Polska Ludowa, wykonuje na Zachodzie zawód dobrze opłacanego inżyniera. Wiesz, co przeciwnicy Brexitu mówili przed referendum? Ubolewali, ze po wyjściu z UE może im braknąć tanich polskich roboli do pracy na farmach albo barmanów w pubach. Taka jest pozycja w świecie współczesnego Polaka.
Przemyśl to sobie.

zgłoś
1234

Złośliwiec, a nie możesz kupić bilet w jedną stronę do Moskwy? Po co tutaj agitujesz, tego bełkotu nikt już nie słucha, nikt nie nabiera się. ZNP też krzewiło ideę jaki to komunizm był super.

zgłoś
z
złośliwiec

"Komunizm" (nie wiem gdzie go widzieliście) wam sie nie podobał? Zbrzydła wam powszechna edukacja, opieka zdrowotna, emerytury? Już wracają te "złote, przedwojenne czasy" - czyli feudalizm. Dobre szkolnictwo, leczenie, zabezpieczenie na starość - tylko dla 5-10% najbogatszych. Reszta do rynsztoka, bez żadnych szans na wygrzebanie sie z niego! I bardzo dobrze, zasługujecie sobie, jeśli w waszej piramidalnej głupocie najważniejsze jest dla was, co kto napisał o Stalinie ponad 60 lat temu. I najważniejsze, żeby w szkołach było dużo religii, jeszcze wiecej religii. Usunąć chemie, fizyke, biologie - to bardzo kosztowne przedmioty. Za tak "zaoszczedzone" pieniądze zatrudnić jeszcze wiecej katechetów, jeszcze wiecej godzin historii (żeby było kiedy wbijać dzieciom do główek żywoty świetych żołnierzy wykletych). Z takim "wykształceniem" wasze dzieci bedą sie nadawać tylko na prostytutki, służące, albo opiekunki dla bogatych starców. Najbardziej prymitywne i upokarzajace zawody - to jest przyszłosc waszego potomstwa. Lud wybrał, to dostanie, czego chciał. Tak to jest, jak sie idiotom daje prawo do decydowania o sobie.

zgłoś
1234

Do obserwatorka
Kondolencje ZNP po śmierci Stalina brzmiały

"Ze zgonem Wielkiego Stalina tracimy największego nauczyciela świata, który wskazał na jedynie słuszną drogę wychowania młodego człowieka"

zgłoś
O
Obywatel

Warchoły pseudonauczycielkie do roboty. Reaktywować ZOMO i rozgonić to warcholstwo komunistyczne z Broniarzem i Baszczyńskim na czele

zgłoś
o
obserwatorka

W 1953 ZNP opłakiwało śmierć Stalina, pisząc w odezwie, że 'umarł nasz Wielki Nauczyciel". Czy ktoś słyszał, by kiedykolwiek związek od tego się odciął?
Czy nauczyciele-związkowcy mają w ogóle tego świadomość? Jestem pewna, że nie. Większość, poza swoim przedmiotem reprezentuje raczej ubogi stan wiedzy historycznej albo jest im to obojętne. Zatem jaki ma być stan umysłów młodzieży jeśli tacy są ich przewodnicy oświatowi?

zgłoś
1234

może tak wraz z podwyżką pójdzie wzrost jakości nauczania? Ile procent uczniów bierze dodatkowe korepetycje bo ma nauczyciela ciecia niepotrafiącego nauczyć?

zgłoś
b
bili

Kazać im pracować w wakacje za nie wyrobienie podstawy nauczania. Od razu zmiękną, a 1000 to im dać to przed denominacją. Jak za komunistów.

zgłoś
r
rodzice

SŁAWOMIR BRONIARZ- nauczał ok. 4 lata, potem był dyrem ok. 7 lat, no a dalej już z górki, kariera związkowa, czyli nicnierobienie;
JAN GUZ - studia w Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR, a później całe życie związkowiec, czyli patentowany leń, który żyje ze składek "członków".
NAUCZYCIELE, TO SĄ WASI PRZYWÓDCY? CZY O TYM WIEDZĄ WASI UCZNIOWIE?

zgłoś
d
doświadczony

Jaka jest kondycja szkół i nauczycieli? Tragiczna. Szkoła powinna emanować mądrością. Nauczyciel powinien być przykładem. A u nas? Lewacki zaścianek. Polska szkoła tkwi w szponach komunistów. W komunistycznym ZNP jest kilka razy więcej członków niż w Solidarności. Nauczyciele idą za komunistycznym aparatczykiem Broniarzem do strajku zapominając o swoich podstawowych powinnościach. To wielki wstyd! Dyrektorzy szykują miejsce dla LGbTABC..... i żądają zmniejszenia godzin lekcji religii. POLSKĄ SZKOŁĘ TRZEBA ZMIENIĆ OD PODSTAW zaczynając od wymiany kadr.

zgłoś
o
obserwator

najpierw wywalcie tego aparatczyka Broniarza, to może ktoś was poprze

zgłoś
p
prawda czasu

strajkujcie, strajkujcie, nic dobrego dla was nie wyniknie; wkur....cie rodziców, uczniów, a podwyżki wam się nie nalezą za takie traktowanie uczniów

zgłoś
x
xena

A gdzie MORALNOŚĆ tzw. nauczycieli/wychowawców?????

zgłoś
M
MP

W państwowych pracują nieroby i tyle w temacie

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3