Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romantyczny pałac Hellwigów

(greg)
Widok dworu od strony parku. Zwiedzający mogą tu podziwiać wspaniałe dęby i lipy, a także skorzystać z edukacyjnej ścieżki geologicznej.
Widok dworu od strony parku. Zwiedzający mogą tu podziwiać wspaniałe dęby i lipy, a także skorzystać z edukacyjnej ścieżki geologicznej.
Alejki dla spacerowiczów, ławki w cieniu dla zmęczonych, fontanna, która daje ochłodę w upalne dni. Ciekawe wnętrza, które zachowały swój historyczny charakter, zabytkowy park i grób małżeństwa Hellwigów, będący symbolem romantycznej miłości. To wszystko można zobaczyć, odwiedzając Muzeum Regionalne w Bełchatowie.

Pochodzący z pierwszej połowy osiemnastego wieku późnobarokowy Dworek Olszewskich, przez najstarszych mieszkańców Bełchatowa zwany także pałacem Hellwigów, jest jednym z najstarszych zabytków miasta, a także atrakcją dla turystów.

Obecnie wewnątrz dworku mieści się Muzeum Regionalne, które organizuje wystawy z różnych dziedzin sztuki, prezentując prace twórców z regionu, zaprasza artystów z całej Polski, a także i zagranicy. Część wnętrz urządzona jest w stylu podobnym do tego sprzed blisko stu lat. Także na zewnątrz budynek jest odrestaurowany, od strony bramy wjazdowej dostrzec można charakterystyczne kolumny, zachowane jeszcze z czasów świetności dworku.

Równie ciekawe co sam dworek jest jego otoczenie. Odrestaurowany miejski park zachował elementy francuskiego układu alejek i zieleni. Wykupiony został przez miasto od ostatniego właściciela Wacława Olszewskiego. Teraz park odzyskał dawną świetność. Piaszczyste alejki z ławeczkami, zielone błonia i fontanna doskonale komponują się ze starymi klonami, dębami, lipami, spośród których kilka, liczących ponad 150 lat, ma status pomników przyrody.

Dodatkową atrakcją dla spacerujących po parku wokół dworku jest edukacyjna ścieżka geologiczna powstała w 2005 roku. Przechadzając się wokół zielonych krzewów i drzew można oglądać kamienie, których wiek liczy się od kilkuset tysięcy do nawet 150 mln lat! Obecnie można oglądać pięć takich okazów m.in.: wapień skalisty, piaskowiec kwarcytowy i fragmenty skrzemieniałych pni drzew mioceńskich. Muzeum Regionalne w przyszłości chce wzbogacić ekspozycję o kolejne eksponaty.

Park przy dworku to od kilku lat stałe miejsce plenerowych imprez muzycznych. Odbywały się tutaj koncerty muzyki jazzowej, klasycznej, folkowej. Pod koniec maja w nastrojowo oświetlonym parku odbył się nawet... festiwal muzyki gospel.

Ściśle z historią dworku powiązany jest, schowany na wzniesieniu pomiędzy bujnymi krzewami, grób Stefana i Nelly Hellwigów, małżeństwa mieszkającego w latach dwudziestych w dworku. Romantyczna historia, związana z tym miejscem, przypomina zwiedzającym również o tragicznych kartach dziejów rodziny, do której należał pałac. Stefan Hellwig, syn właściciela, zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej, a kiedy Nelly, jego młoda żona, dowiedziała się o tym, popełniła samobójstwo.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto