Ponad 20-metrowa instalacja artystyczna pojawiła się w podcieniach kamienicy przy ul. Legionów 2. Instalację będzie można oglądać i słuchać przez najbliższe 2-3 miesiące.

Przestrzenna instalacja została przymocowana do ściany, ma ponad dwadzieścia metrów długości, trzy metry wysokości i wykonana została z różnokolorowej pianki poliuretanowej. Poza efektem wizualnym integralną jej częścią jest dźwięk, który usłyszymy, kiedy znajdziemy się w podcieniach.

Autorką instalacji jest Marta Krześlak, studentka piątego roku Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

- Inspiracją dla tego projektu była Wielka Rafa Koralowa. Kilka miesięcy temu natknęłam się na artykuł o bielejącej rafie koralowej u wybrzeży Australii. Umiera w niej życie, bo zanieczyszczenia powietrza ocieplają klimat. W rezultacie podnosi się temperatura wody i zmienia ekosystem. Pianka poliuretanowa jest tworzywem sztucznym, materiałem, który produkowany jest masowo, często w wielkich fabrykach generujących ogromne szkody dla środowiska. Równocześnie pianka kojarzy się z miłym, sensualnym doświadczeniem, jest przedmiotem do dotykania. Moja rafa koralowa jest pasożytem na ścianie budynku - mówi Marta Krześlak.


Instalacja nosi tytuł „Wszystko się ułoży”. Dlaczego?

- Tytuł instalacji odnosi się do pracy, jaką musiałam wykonać przy jej montażu. „Wszystko się ułoży” to było motto moich ostatnich dwóch tygodni, ale równie ważna jest dla mnie dwuznaczność tego wyrażenia. Chciałabym, by instalacja była miłym doświadczeniem, momentem, w którym idąc przez miasto z nosem w telefonie, śpiesząc się na autobus, zanurzeni w codzienności natykamy się na zaburzenie przestrzeni jakim jest organicznarzeźba na ścianie budynku. Zaburzeniem, ale jednak sytuacją przyjemną i łatwą do oswojenia - dodaje artystka.


„Wszystko się ułoży” to kolejna instalacja artystyczna, która powstała z inicjatywy Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Będzie można z nią obcować przez najbliższe 2-3 miesiące.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

delamino (gość)

Ciekawe ile wypadków będzie przez tą instalacje artystyczną? Odwraca uwagę kierowców!