Pożegnanie prezydenta Pawła Adamowicza w Łodzi. Kilkaset osób w pasażu Schillera [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska

  • Polska Dziennik Łódzki
Kilkaset osób przyszło do pasażu Schillera w Łodzi, by wspólnie oglądać uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Zgromadzeni podkreślają, że łączą się w bólu z rodziną zamordowanego prezydenta.

Na pół godziny przed rozpoczęciem ceremonii w pasażu Schillera było kilkadziesiąt osób. Z każdą chwilą pojawiało się ich coraz więcej. Wśród nich była Katarzyna Lehmann, która rozdawała żałobne wstążki. Kobieta przygotowała je z dwiema koleżankami.

- Pochodzę z Gdańska, ale od 35 lat mieszkam w Łodzi - mówi Katarzyna Lehmann. - Wstążki przygotowałyśmy z koleżankami z potrzeby serca. Zdecydowałyśmy się na to już w poniedziałek. W takiej sytuacji trzeba coś robić, nie wolno być biernym. Odkąd dowiedziałam się o śmierci prezydenta Adamowicza nie mogę sobie znaleźć miejsca, muszę mieć zajęcie.

Pani Katarzyna i jej znajome przygotowały w sumie trzy pudełka po butach pełne wstążek. Łodzianie przypominali je sobie do kurtek i płaszczy.

W pasażu Schillera pojawiło się mnóstwo osób, które nie znały osobiście prezydenta Gdańska, ale nie potrafią pogodzić się z sytuacją.

- Po takiej tragedii nie sposób nie zareagować - powiedziała nam Małgorzata Przekuracka, która w pasażu Schillera pojawiła się z mężem. - Każdemu towarzyszą jakieś uczucia, odkąd dowiedziałam się o śmierci prezydenta Gdańska siedzę przed telewizorem i płaczę.

Niektórzy zgromadzeni planowali wyjazd do Gdańska na uroczystości pogrzebowe, ale ostatecznie zostali w Łodzi.

- Nie udało nam się dojechać do Gdańska, przyszliśmy więc tutaj - mówi Anna Łuczak-Fijałkowska, która do pasażu Schillera wybrała się w towarzystwie rodziny. - Łączymy się w bólu z rodziną prezydenta Adamowicza, jesteśmy tu, by wyrazić nasze uznanie dla niego i oddać mu hołd.

O godzinie 12 w pasażu Schillera została odegrana Prząśniczka, a następnie utwór Cisza. Niektórzy łodzianie na uroczystości przyszli z kwiatami i zniczami, które złożyli przy zdjęciu prezydenta Adamowicza. Znajduje się tam ono od poniedziałku 14 stycznia, gdy odbył się wiec pod hasłem "jesteśmy razem do końca świata i o jeden dzień dłużej".

ZOSTAW WPIS W KSIĘDZE KONDOLENCYJNEJ

Zobacz też: Skierniewice. Znicze pod ratuszem

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.01.2019, 15:43

a zbieractwo owsiakowe, trwa, każdy pretekst dobry, gdyby prawica robiła takie żenujące zbiórki w trakcie i po pogrzebie ofiar smoleńskich to byście pisali, że wykorzystują śmierć a tu,...........

20.01.2019, 15:07

Do "ja też znalazłem" Słowa dominikanina dotyczą wszystkich : mnie , ciebie ,nas , ich. Ale ty wzorem Schetyny czujesz się lepszy i krzyczysz : "nie do mnie z tym przekazem , tylko do NICH! Ja jestem bez skazy." Nie jesteś lepszy , jesteś tylko jednym z tych otumanionych ,którzy wierzą słowom polityków PO-PIS , a tym tylko władza w głowie plus mamona .Politycy i sympatyzujące z nimi media wykorzystuj naiwne tłumy w myśl zasady : dziel i rządź.

20.01.2019, 15:00

nareszcie już po pogrzebie, wszystko wróci do normalności.

20.01.2019, 14:58

nie wiem co napisac

20.01.2019, 14:04

a skąd krzykaczu z tymi wykrzyknikami !!!!!!!! wiesz jaką ideologię reprezentował morderca?już ferujesz wyrok? przeprowadziłeś śledztwo?a co to za określenie prawicowy katolik,a ty jesteś lewicowy katolik?czy ateista?jak to drugie to dlaczego twój ideologiczny prezydent został pochowany w Bazylice?powinien spocząć na cmentarzu komunalnym.My zachowaliśmy się po ludzku,normalnie,pomodliliśmy się za zmarłego,a nie odprawialiśmy kilkudniowych szopek,a przede wszystkim nie szczaliśmy do zniczy,nie kładliśmy się pokotem na ziemi przed konduktem żałobnym i nie blokowaliśmy wejścia do Bazyliki.Jak masz potrzebę walić w piersi to najpierw w swoje,a później dopiero w cudze.

20.01.2019, 13:21

CHYBA SZYBCIEJ OD JPII SIE NIE DA.

20.01.2019, 12:54

Do wielce miłosiernych,prawicowych katolików!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To właśnie do WAS!!!!!!!!!!!!!!odnosił się przekaz wypowiadany przez duchownych.
Ale po tym co czytam,wy macie swoją ideologię,swojego guru,który każe wam twardo stać na stanowisku krytyki wszystkiego co nie nasze.Teraz wiecie po czyjej stronie był morderca
prezydenta Adamowicza.On nie krzyczał na scenie ,że nie lubi zimy,prezentował ideologię identyczną
z tą ,którą tu prezentujecie.
Jestem pewien ,że was nie zmieni już nic,jeśli będziecie pod wpływem tych najochydniejszych
sił medialno-politycznych w Polsce.

Piszcie,krytykujcie,nic nowego już nie napiszecie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20.01.2019, 12:30

ty to wiesz ja to wiem,ale tacy POżyteczni idioci są im POtrzebni jak różnej maści kodziarze,ubywateleRP,akcja demokracja,różne szumowiny,POtomki ubeków,drobni kanciarze i grube złodziejskie ryby,zdrajcy i sprzedawczyki Ojczyzny.

20.01.2019, 12:21

2010 - blokowanie dojazdu na Wawel, 2019 - cd, zbiórki ulicznej na Owsiaka w Gdańsku
2010 - pogrzeb pana Rosiaka z PIS, kto pamięta?; 2019 - beatyfikacja(?) Adamowicza
2010 i później NiE na wszelkie przejawy upamiętnienia ofiar Smoleńska, 2019 - POsypuą się ulice, place, ronda,.......

20.01.2019, 12:06

pamiętacie 2010? Baner nad Wisłą "Zimny Lech" podczas pogrzebu Prezydenta Kaczyńskiego? w Wawie wyrzucanie zniczy i kwiatów przez służby miejskie, krzyże z puszek po piwie, sikanie na znicze, tańce pod Palacem Prezydenckim?
Nas, pisowców na taką podłość nie stać, więc zamknijcie jadaczki!

20.01.2019, 11:43

Tak zmanipulować ludzi,że człowiek z zarzutami prokuratorskimi,zwolennik aborcji i homoseksualizmu,zamieszany w różne afery został pochowany w Bazylice! Dziwią się później,że ludzie odwracają się od kościoła.

20.01.2019, 10:43

na tym POrtalu nadal są na POgrzebie,żałoba trwa...

20.01.2019, 09:53

Z biedny ci menele nie mają telewizora. Proponuje zostawić ten telebim na stałe, oczywiście nadawany tylko jedyny i prawdziwy, niepowtarzalny i obiektywny TVN.

20.01.2019, 09:41

PO pojedzie do św Franciszka go Watykanu i zrobi świętego z niego za rok

20.01.2019, 09:39

Jak można pochować gościa , który był za aborcją i związkami homoseksualnymi w bazylice? Śmiechu warte

20.01.2019, 09:11

Było i kilkaset tysięcy czy milionów już sam nie wiem

20.01.2019, 08:36

głuptak ze mnie No każdy na tym nieszczęściu coś ugra Owsiak Nobla oraz dalsze prowadzenie wośp . Włdoarze zastępczyni zostanie Prezydentem Gdańska a urzędasów nie wyrzucą . Oczywiście Biskup bo teraz wszyscy komuniści inne wyznanie niemcy itd będa musiały chodzić na grób do Katedry i tam celebrować kolejne miesięcznice . Każdy coś ucznknie dla siebie Może więc pochowany grzesznik po śmierci nawróci część niewierzących Sprawy niby bez znaczenia a globalnie mają sens jak mowa nienawiści

20.01.2019, 00:45

Nic z tego nie rozumiem.w Koszalinie jak zginęły te dziewczynki organizator imprezy dostał 3 miesiące aresztu.w Gdańsku jak zginął prezydent organizator imprezy nominowany jest do Nagrody Nobla.o co tu chodzi?

20.01.2019, 00:21

masz rację koniec zła,żeby tych wszystkich oszczerców spotkała odpowiednia nagroda za oczernianie świętego już? czy jeszcze nie? adamowicza.a pierwsi niech odpowiedzą śledczy i prokuratorzy którzy w gdańsku prowadzą czy raczej prowadzili sprawy karne przeciwko niemu,ci niedobrzy ludzie zaszczuli chłopinę..naprawdę szczerze się martwię bo niektórzy nie mają telewizora i przyszli na plac,na telebimie oglądać tvn24,a adamowicz mieszkań nie mógł się doliczyć w zeznaniach majątkowych.czy ludzie na których adamowicz kupował mieszkania i otwierał konta bankowe te podstawione osoby oddadzą rodzinie pieniądze? modlę się za ich uczciwość i dobre serce.zasłużył sobie na to ten wielkoduszny,sprawiedliwy,mądry i szlachetny mąż stanu.dobry gospodarz,wielki przyjaciel wszystkich środowisk.żeby ci ludzie byli uczciwi względem jego najbliższych,bo jak nie oddadzą mieszkań i pieniędzy rodzinie to tych podłych ludzi niech spotka odpowiednia nagroda.

20.01.2019, 00:20

koniec zła? czy to groźba?
a propos Adamowicz - zgadzałeś się z tym co robił śp? przywrócenie nazwy stocznia Lenina, brak zgody na udział Wojska Polskiego podczas uroczystości na Westerplatte? powrót do niemieckich nazw w mieście, nie wspomnę o licznych zapomnianych mieszkaniach itp
PRAWDA WAS WYZWOLI

19.01.2019, 23:29

Panie zdziwiony w obecnych czasach lepiej nie mieć telewizora gdy nadaje tvp PiS zionąca nienawiścią .To tvp systematycznie oczerniała i dyskredytowała prezydenta Gdańska P.Adamowicza z Panią Gargas na czele. Mam nadzieję ,że spotka tych wszystkich podłych oszczerców odpowiednia nagroda...

19.01.2019, 23:22

Owsiak - Santo Subito!

19.01.2019, 23:18

Owsiak - mistrz manipulowania tłumem. Ile jeszcze trzeba nieszczęść, by ludzie zobaczyli, że król jest nagi? Po ataku na prezydenta Adamowicza natychmiast "zrezygnował" z czegoś tam, co było wielką lipą, bo i tak był w tej swojej fundacji. Zwolenników zatkało i zamiast myśleć, że przecież nie Kaczyński tylko Owsiak organizował i był odpowiedzialny za bezpieczeństwo na koncercie, zaczęli błagać go, by wrócił! Z roli współodpowiedzialnego zrobił z siebie ofiarę! odczekał tylko kilka dni i natychmiast wrócił. To są szczyty hipokryzji. Czy ten facet powiedział przepraszam, czuję się po części odpowiedzialny? Nie wiem, ale jeśli tak, to co się zmieniło przez 5 dni?
Bez komentarza pozostawię fakt, że nawet podczas pogrzebu czy zaraz po pojawiły się puszki i zbierano znów pieniądze.

19.01.2019, 22:54

no i nie widzę krzyża z puszek po piwie (patrz 2010)

19.01.2019, 22:52

czy Straż Miejska sprząta skrzętnie znicze i kwiaty? w 2010 robiła to kilka razy dziennie