Kupno opłatka na Boże Narodzenie planują niemal wszyscy. W sklepie kosztuje on złotówkę lub dwie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Za poświęcony opłatek z parafii płaci się 20-50 razy więcej. Dlatego łodzianie stają przed dylematem, gdzie kupić opłatek.

Wątpliwości nie ma Janina Rosiak, która jako ofiarę za opłatek daje 50 zł. - Opłatki roznosi sąsiadka, mam pewność, że pieniądze trafią do kościoła.

Tymczasem nie brak osób, które na tradycji roznoszenia opłatków potrafią zarobić. W Łodzi zgłoszono już przypadek roznosiciela opłatków, udającego przedstawiciela parafii. We wsi pod Łowiczem w spółkę z miejscowym organistą weszli jego koledzy. Kupują opłatki w hurcie po złotówce, dostają od 5 do 20 złotych.- Zarobimy około 7 tys. złotych - mówi jeden z "biznesmenów".

W księgarni Archidiecezji Łódzkiej najtańszy opłatek kosztuje 1,20 zł, najdroższy 2,20. Nie są poświęcone, ale pobłogosławione przez wypiekające je siostry bernardynki. Większość księży poleca branie ich z parafii. - Są poświęcone - mówi ksiądz Edward Wieczorek, proboszcz parafii Świętych Piotra i Pawła w Łodzi. - Podkreślają łączność z parafią i przypominają, że obchodzimy Boże Narodzenie, a nie jakieś handlowe święto.

Dominikanin ojciec Karol Karbownik uspokaja, że łamanie się niepoświęconym opłatkiem też jest dobre. - Najważniejsze są życzenia - tłumaczy. - Dzielenie się opłatkiem nie jest czynnością liturgiczną i nie wymaga czegoś specjalnego. Jeśli ktoś ma ochotę, to sam może upiec opłatek i też będzie dobrze.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Irbis (gość)

Czy artykuł nie wprowadza czytelników w bład??
"Za poświęcony opłatek z parafii..."
Opłatnie NIE SĄ POŚWIĘCONE!. Kiedyś bywały nawet wyrabiane w domach. Sprzedaż opłatków w parafii to tylko tradycja.