W Łodzi tylko w tym roku odbyło się 425 egzaminów na kat

W Łodzi tylko w tym roku odbyło się 425 egzaminów na kat. B1 (© fot. archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

16 - i 17-latkowie nie będą już mogli jeździć lekkimi samochodami, bo od lutego 2012 roku zmieniają się przepisy. Mając prawo jazdy kat. B1 będzie można jeździć co najwyżej quadem. Dokumenty wydane do lutego także nie będą upoważniać do jazdy małym samochodem.

- Wszystko przez to, że w lutym zmienia się częściowo ustawa. Z kat. B1 zostały wykluczone samochody osobowe. Prawo jazdy wydane do tej pory przestanie spełniać swoją rolę - tłumaczy Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Kat. B1 robią głównie młodzi ludzie, którzy chcą dojeżdżać do szkoły, a mieszkają za miastem.

Rajmund Kądziela, dyr. wydziału praw jazdy i rejestracji pojazdów nie ukrywa, że zmiana przepisów wprowadzi zamieszanie. - Mając takie prawo jazdy będzie można jeździć co najwyżej quadem - mówi Kądziela.

Dlaczego przepisy się zmieniają? - Było doniesienie do Prokuratury Generalnej, że wszystkie auta w kat. B1 mają sfałszowane dokumenty. Ustawa mówi o tym, że kat. B1 uprawnia do prowadzenia samochodów nie cięższych niż 550 kg. Na dzisiaj nie ma jednak tak lekkiego auta. Najlżejszy jest trabant, waży 620 kg. Smart waży 720 kg, fiat 126p - 700 kg, a cinquecento - 750 kg. I nie ma realnej możliwości, aby auta ważyły mniej. WORD jednak nic nie może zrobić w tej sprawie. My egzaminujemy na podstawie dowodu rejestracyjnego, a dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji jest wydawany na podstawie badań diagnostycznych. Auta na kat. B1 podstawia zawsze kursant - mówi Kucharski. - Sprawą zajęła się Prokuratura Generalna, będą sprawdzane stacje diagnostyczne wydające dokumenty. Uważam, że stan, który był do tej pory, to było zwykłe naciąganie prawa.

Kucharski dodaje, że w związku z zaistniałą sytuacją poinformował autoszkoły, żeby wycofały się ze szkolenia kursantów w kat. B1.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B1 kosztuje 135 zł, teoretyczny - 22 zł. Mogą go zdawać już 16-latkowie. Egzamin wygląda dokładnie tak samo jak egzamin na kat. B. Jednak po skończeniu 18-lat nie otrzymujemy automatycznie prawa jazdy kat. B, musimy zdawać kolejny egzamin.

Zobacz: SMS o spóźnionym pociągu

Komentarze (46)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

CuoreRace (gość)

"Było doniesienie do Prokuratury Generalnej, że wszystkie auta w kat. B1 mają sfałszowane dokumenty."

Tego kapusia bym zatłukł na śmierć aż by pluł krwią. Dziękuję.

appple (gość)

De,bil no poprostu de,bil proponuje buraku jeden przesiądz na autobusy i dojezdzaj do szkoly 20km. Wnioskujac po twojej wypowiedzi masz jakies 35 lat i sam zdawales prawko w wieku 16 lat bo kiedys taka byla granica. Teraz sie wymądżasz to dawaj do autobusów czy tramwajów po 150 osob w jednym autobusie i na stojąco jedz z dwoma przesiadkami 20km> wstajesz o 6 zeby na 8 byc w szkole... Ludzie na prawde nie myślą. Wół nie pamieta jak cielakiem był....

Mateusz (gość)

Prawo w Polsce jest pobane będzie i było. Karte motorowerwą usunąć wstawić AM i niech zlodzieje zarabiają. Jak są tacy mądrzy to niech kazdego autobus ze szkoły podwozi pod dom i w drugą strone.

kamil (gość)

fiat 500 waży 530kg... mikrus mr 300 waży chyba 470kg....
aa właśnie ten geniusz co to pisał niech sobie wbije do głowy
że maluch ST waży 580kg a nie 700...

gumiś (gość)

dotychczasowe prawo jazdy B1 nie będzie mogło stracić ważności ani ulec zmianom zasad bo niekorzystne prawo nie działa wstecz ewentualne zmiany będą dotyczyły tylko tych kierowców którzy do egzaminu przystapią po nowelizacji prawa, następna sprawa to taka że prawo jazdy kat B1 to pojazdy samochodowe o mocy silnika do 15kW (można to doczytać w aktach wykonawczych czyli rozporządzeniach ministra) a 99% zdających na B1 podstawiało auto z większą mocą także większość prawek B1 wydanych do tej pory powinno być NIEWAŻNYCH

Krzysztof (gość)

Na b1 normalnie bedzie mozna prowadzic małe autka . http://moto.gadu-gadu.pl/5678098015897086759/z-b1-nie-bedzie-mozna-prowadzic-malych-aut (to nie spam )

Krzysztof (gość)

Co za chore przepisy. Co im przeszkadzało prawo jazdy b1. Chyba lepiej żeby szesnastolatkowie jezdzili autkami typu daihatsu cuore niz motorami na kategorię A1 o pojemności 125ccm które rozpędzają się nawet do 170 km/h po za tym kierowce auta chroni blacha a motor jak wypadek to juz trup. O tym juz nie pomysleli. Statystyki mówią same za siebie, że młodzi kierowcy powodują mniej wypadków . Więc pytam sie czemu b1 ma być wycofane. Chore są te przepisy. Ktoś napewno znajdzie dziure w przepisach i tak auta będą jezdzic po drogach i nikt nic z tym nie zrobi.

Krzysztof (gość) (Paweł)

Super pomysł. Popieram . Co to za ograniczenia do wagi przecież to jest porąbane niech by było ograniczenie do ilosci koni lub do pojemnosci

bobi (gość)

ja mam smarta z salonu i ciesze się że policja nie będzie mnie więcej zatrzymywać pytając o uczciwość papierów i b1 gdy mam 32 lata i b od 12 lat!!! sytuacja z przed tygodnia rondo ONZ. Jak chcą dzieciaki jeździć to niech mają ale małe samochodziki z silnikami od motorów takie jak Ligier i one są uczciwie do 550 kg.

@@@ (gość)

bo my żyjemy w kraju buraków. Gdyby ktoś kto wymysla te durne prawo pomyslał to zrobił by B1 z mniejszą mocą silnika,a nie z wagą,bo to absurd. Uważam ,że takim fiatem 126 mogliby poruszać się 16latkowie bez problemu

Paweł (gość)

Po przeczytaniu artykułu o propozycji zmian dotyczących prawa jazdy B1 od lutego2012r. zacząłem zastanawiać się nad poprawnością rozumowania naszych ustawodawców. Statystyki
wyrżnie pokazują że młodzi ludzie w wieku15-17lat popełniają o 95% mniej wypadów i kolizji
niż osoby w wieku 25-39lat.Proponował bym wprowadzenie ograniczenia mocy pojazdów i max. ilości punktów karnych właśnie kierowcom w tym przedziale wiekowym(25-39lat)Nie wiem tylko co na to nasi urzędnicy bo chyba większość z nich jest w tym wieku. A młodych ludzi zostawmy w spokoju, pozwólmy im jeździć samochodami od 15 roku życia z ograniczeniem mocy np. do 60KM, a nie jakiś bzdurny przepis ograniczający wagę. Wymyśliły to jakieś ograniczone osoby które nie zdają sobie sprawy z tego co może samochód o wadze 550kg i mocy np.130KM. Pozwólmy młodzieży dojeżdżać do szkół, i na inne zajęcia małymi samochodami z pewnością będą z tego zadowoleni i o wiele bezpieczniejsi. A sprawność psychofizyczną i refleks mają na pewno lepszą od osób po 60-ce
to z pewnością tym zrekompensują brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.A odpowiedzialność i rozwaga naprawdę nie zależy od wieku