Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy neon w Łodzi - instalacja artystyczna "Wdech/Wydech" przy ul. Narutowicza w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Nowy neon zajaśniał przy ul. Narutowicza w Łodzi
Nowy neon zajaśniał przy ul. Narutowicza w Łodzi Krzysztof Szymczak
Nowa neonowa instalacja artystyczna zajaśniała w środę wieczorem przy ul. Narutowicza 21 w Łodzi (przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza). Projekt nosi tytuł "Wdech/Wydech".

Pionowy neon o wymiarach 2,5 m na 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytmie ludzkiego oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic. Instalacja jest częścią część szerszego programu sztuki w przestrzeni publicznej, który Łódzkie Centrum Wydarzeń realizuje od czterech lat.

- Przygotowywaliśmy się do tej realizacji ponad dwa lata, prowadząc rozmowy zarówno z artystami lokalnymi, jak i twórcami z różnych stron Polski - zapewnia Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkie Centrum Wydarzeń. - Z uwagi na fakt, że jest to pierwsza tej skali neonowa instalacja w Łodzi, zależało nam, żeby była ona w pełni przemyślana, przede wszystkim pod kątem doboru właściwej lokalizacji, a także samej treści neonu. Udało się znaleźć ścianę, która stojąc przy bardzo ruchliwym i oświetlonym skrzyżowaniu, w ciągu nocy znajduje się w mroku, co dla prezentacji neonu jest niezwykle istotne. Ponadto miejsce to daje możliwość wykorzystania wyrazistości i czytelności formy neonu z dalszej perspektywy, dzięki czemu jest on dobrze widoczny nawet z ulicy Piotrkowskiej.

Instalacja „Wdech/Wydech” to powrót do neonu w jego klasycznej, szlachetnej postaci. Złożony jest on z odpowiednio powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów – 75 proc. neonu i 25 proc. argonu. Mieszanka ta w kontakcie z prądem o wysokim napięciu ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie UV, widoczne dla ludzkiego oka. Jako ciekawostkę odnotować warto, iż na potrzeby instalacji użyte w niej szkło zostało specjalnie sprowadzone z fabryki w Mediolanie, której neonowe korzenie sięgają początków lat 50.

- Istotą pulsującej w rytmie ludzkiego oddechu instalacji jest stworzenie iluzji synchronizacji neonu - elementu miasta z organizmem człowieka - użytkownikiem miasta. Zabieg służy zorientowaniu przekazu instalacji na pojedynczego odbiorcę i jego indywidualne "tu i teraz”. Ten swoisty manifest idei humanizmu w przestrzeni miejskiej ma za zadanie zwrócenie uwagi na kwestie jakości życia i potrzeb mieszkańców. Tempo życia, jakość powietrza, dostępność i atrakcyjność terenów zielonych to zagadnienia, które będą musiały zostać potraktowane poważnie w kontekście trendów demograficznych i procesów depopulacyjnych. „Wdech/Wydech” to zatem także swoiste memento mori dla Łodzi. Wdech-wydech - póki są ludzie, jest miasto - tłumaczą autorzy projektu, artyści z pracowni Supergut Studio.

Instalacja ma charakter bezterminowy i inauguruje ona kolejny rok działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Odsłona następnej instalacji artystycznej, tym razem z wykorzystaniem żywicy epoksydowej i naturalnych kwiatów, zaplanowana jest na połowę kwietnia.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto