MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Neobarokowa kamienica przy ul. Gdańskiej 42 trafi do rejestru zabytków

Wiesław Pierzchała
Piękna, neobarokowa kamienica przy ul. Gdańskiej 42
Piękna, neobarokowa kamienica przy ul. Gdańskiej 42 Jakub Pokora
Jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic, Michała Kipera przy ul. Gdańskiej 42 na Starym Polesiu, ma być wpisana do rejestru zabytków. Konserwatorzy wszczęli właśnie postępowanie. Ta neobarokowa, dwupiętrowa z poddaszem, kamienica stoi niemal naprzeciwko znanej willi Rudolfa Kellera, która niedawno - w wyniku pożaru - straciła narożną, charakterystyczną wieżyczkę.

Pierwotnie należała do zamożnego kupca Kipera, mającego w pobliżu rezydencję z ogrodem, w której dziś rezyduje Państwowa Inspekcja Handlowa. Powodziło mu się tak znakomicie, że postanowił wybudować luksusową kamienicę czynszową, aby mogła pomnożyć jego majątek.

Kamienica powstała w 1897 roku według projektu Dawida Landego, jednego z czołowych łódzkich architektów. Prezentuje się znakomicie, bowiem niedawno odnowiono elewację, zaś w środku - na klatce schodowej i w mieszkaniach - zachowały się oryginalne stolarki i sztukaterie.

Ozdobą frontonu są dwa wykusze po bokach i jeden pośrodku nad wejściem. Wśród bogatej dekoracji uwagę zwracają kartusze herbowe, liście akantu, metalowe, ażurowe kraty na balkonach, gipsowe odlewy twarzy, lukarna na mansardowym poddaszu i kariatydy na balkonach, pełniące rolę wsporników.

- W bramie zachowały się cenne wrota, z których jedno skrzydło jest oryginalne, a drugie zostało odtworzone - wyjaśnia Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Na klatce schodowej są marmurowe schody i efektowne balustrady z kutego żelaza. Można także podziwiać oryginalne drzwi i sztukaterie oraz malowidła na szybach, przedstawiające aniołki i motywy roślinne. Są nawet malowidła ścienne. Niestety, w czasach PRL zostały zamalowane farbą olejną, która dziś się łuszczy, dzięki czemu można podejrzeć niewielkie fragmenty malowideł.

Dopełnieniem okazałej kamienicy są dwie oficyny oraz podwórko, stare drzewa i pozostałości ogrodzenia, które pierwotnie dzieliło ogród od dziedzińca. Jeśli budynek znajdzie się w rejestrze zabytków (do tej pory jest jedynie w ewidencji), to będąca jego właścicielem wspólnota mieszkaniowa będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie dalszych remontów, co kamienicy wyjdzie tylko na dobre.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto