W piątek na ul

W piątek na ul. Kilińskiego piraci musieli gęsto się tłumaczyć (© fot. Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od blisko tygodnia tysiące kierowców lekceważy nową organizację ruchu na ul. Kilińskiego i Zielonej.

Drogówka na początku tygodnia głównie pouczała, ale w końcu zaczęła wystawiać mandaty. Do czwartku ukarała 17 kierowców, łącznie na kwotę 3 tys. zł. W piątek mandaty były już po 250 zł, a do tego po pięć punktów karnych.

Piątek, zbliża się godz. 13. Patrol drogówki lokuje się w pobliżu przystanku tramwajowego za skrzyżowaniem Kilińskiego z Tuwima. Widok radiowozu nie odstrasza kierowców. Mimo nakazu skrętu na skrzyżowaniu w ul. Tuwima, jadą jak gdyby nigdy nic na wprost. Policjanci od razu wskazują dwóm kierowcom, by zjechali na pobocze. Gdy sprawdzają im dokumenty, przepisy łamie sześciu kolejnych. Funkcjonariusze szybko ściągają do zatoczki dwa kolejne auta.

- Nastawiają tych znaków i myślą, że wszyscy od razu je zauważą! Powinni nagłaśniać zmiany dużo wcześniej - oburzał się kierowca toyoty.

W ciągu piętnastu minut drogówka wystawiła dwa mandaty na 250 zł i dała dwa pouczenia. Ta łagodniejsza forma kary przypadła kierowcom spoza Łodzi. Gdyby chcieć karać wszystkich, którzy złamali przepisy w 15 minut, na Kilińskiego powinny stać przynajmniej cztery patrole.

- Już pierwszego dnia wystawiono na Kilińskego trzy mandaty, do czwartku ich liczba wzrosła do siedemnastu - mówi Joanna Kącka z biura prasowego komendy wojewódzkiej.

Liczba mandatów to na razie jedyny obiektywny wskaźnik tego, jak się sprawdza nowa organizacja. Jednak już na początku przyszłego tygodnia ZDiT przedstawi wstępne wyniki badań ruchu. Ostateczne będą gotowe 15 września. Drogowcy podkreślają, że liczba mandatów dowodzi tylko, że kierowcy nie patrzą na znaki. Nie dowodzi zaś sensowności czy jej braku, jeśli chodzi o nowe rozwiązania komunikacyjne.

A chodziło o uprzywilejowanie komunikacji miejskiej. Dlatego Zielona na odcinku od Gdańskiej do Piotrkowskiej jest w dzień zamknięta dla aut, a na Kilińskiego obowiązuje nakaz skrętu w lewo lub prawo na każdym skrzyżowaniu. Na zmianie zasad skorzystali też rowerzyści. Nie obowiązuje ich już nakaz skrętu z Narutowicza w prawo we Wschodnią - mogą jechać do Piotrkowskiej. Również tylko oni mają prawo skręcić w prawo z Kościuszki w Zieloną.

Na Kilińskiego jednak rowerzyści nie są uprzywilejowani - tak jak samochody nie mogą jechać na wprost.

* * * * *


ZDiT liczy na policję

Zarząd Dróg i Transportu mierzy natężenie ruchu na Kilińskiego i Zielonej oraz przygląda się zachowaniu kierowców.

Tomasz Klimczak, rzecznik ZDiT: To nieprawda, że większość kierowców nie przestrzega nowej organizacji ruchu. W czwartek staliśmy na skrzyżowaniu Kilińskiego i Tuwima w godz. 13 - 13.30. Na sto aut, które zbliżały się do krzyżówki, tylko połowa mimo znaków pojechała na wprost. Część z nich to były uprzywilejowane taksówki. Nie możemy narzucać policji, czy ma karać czy tylko upominać kierowców. Możemy jedynie poprosić drogówkę, by wyciągała konsekwencje wobec łamiących prawo.

Czytaj także

  Komentarze (35)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  lam (gość)

  LG napisał:

  tak żeby jadący mogli przejechać drogę bez zatrzymywania się i oczekiwania na każdym świetle.
  Może wystarczy jechać przepisową 40, 50 lub 60 km/h zamiast dociskać pedała do dechy i gnać 90 km/h by na najbliższych światłach stać na czerwonym?

  Lipek (gość)

  i dobrze takich cwaniaków karać!!!! nie litować się!!!! to lepsze niż siedzenie w krzakach i czychanie na piratów jeżdzących 71 km/h!!!!

  Kokos (gość)

  Jutro dla was tez coś wymyśla!!! Policja jak zwykle zamiast pomóc to szuka tylko taniego zarobku żeby wspomóc rząd w zakupie nowych opancerzonych limuzyn Audi!!!

  LG (gość)

  Kiedy wreszcie władze wraz z ZDiT tego miasta zajmą się dbałością o ochronę środowiska. Mam na myśli organizację ruchu na kierowanych skrzyżowaniach. A dotyczy regulacji sygnalizacji świetlnej tak żeby jadący mogli przejechać drogę bez zatrzymywania się i oczekiwania na każdym świetle. Oczywiście spalając paliwo w czasie oczekiwania na skrzyżowaniu i wypuszczając spaliny do środowiska. Czy w tym mieście nie ma mądrych żeby tak ustawić światła że kierowca poruszając się ze stałą prędkością bez zatrzymania może jechać. Wstyd inżynierowie ruchu i Policjanci ruchu tez macie w tym swój udział. Jeszcze raz wstyd.

  ... (gość)

  Chcieliśta nowej władzy w Łodzi, no to ją mata. A teraz morda w kubeł i nie zrzędziC.

  lam (gość)

  I na podstawie nagrań wlepiać mandaty! Patrol niestety nie wyłapie wszystkich cwaniaczków, kamera owszem. Karać bez litości!

  łodziak123 (gość)

  tak jest karac tych niedouczonych zawodowych kierowcow,co to w dupie maja przepisy,a dla policji szaconek za ich ciezka prace przez takich niedouczonych kierowcow

  Michał (gość)

  Dobrze gość pisze. To jest burdel a nie miasto. Jesteś tłukiem to nic się na to nie poradzi. Ulice są publiczne, a nie prywatne MPK. Zobacz ile ulic jest właśnie zdewastowanych przez MPK? Boki dobre a środek dziurawy jak sito bo osły nie mają na naprawę drogi pomiędzy szynami i w odległości do 0,5 m po obu stronach torowiska. Skoro nie maja pieniędzy to linię należy zlikwidować i wtedy całą drogę przejmie miasto czy inna podmiot.

  seba251 (gość)

  Kretynie jak Ci się to miasto nie podoba to się wyprowadź. Nie ma obowiązku tu mieszkać. A kierowców karać jak najczęściej, zwłaszcza cwaniaków...

  KK (gość)

  Idź kretynie upośledzony się leczyć! Imbecylu albo jesteś ciotą i nie masz prawa jazdy albo starym zgredem, który dla innych stwarza zagrożenie! Władze łodzi to scierwo, kłamliwe ścierwo! Mam dość tego pieprzonego miasta gdzie prawa mają tylko żydzi, dziury w drogach, je*&^a straż miejska i zasrana komunikacja publiczna. Tez k płace podatki i wymagam!!! *(&(*& pasożyty!!!

  kiero (gość)

  Powinni nawet 5 patroli postawić i karać \"lepszych\" \"cwańszych\" \"mądrzejszych \" kierowców.
  Brawo drogówka !!!

  mx (gość)

  W pełni zgadzam się z MS.

  Przecież skręcając z Kilińskiego w Tuwima zastajemy jedyny w okolicy fragment z kocimi łbami + stare torowisko.

  Zostaje zgłaszanie szkód doznanych przez auto na tym odcinku.
  Tak z 200 pozwów o odszkodowanie w ciągu tygodnia - zaraz by ten idiotyczny nakaz zlikwidowali.
  Albo wreszcie ten odcinek by wyremontowali.

  MS (gość)

  A policja gdyby miała odrobinę honoru i oleju w głowie to by sobie d tą sprawą nie zawracała. Ale jak widać drogówka jak niegdyś zbóje żadnej okazji nie przepuści. Do drogówki zawsze szła najbardziej leniwa i podła grupka ludzi. Gdyby drogówka olała sprawę nie byłoby źle bo ci śmieciarze z SM nie mogą zatrzymywać aut w ruchu. PAŃŚTWO BEZPRAWIA. Niby konstytucja zapewnia równość wobec prawa!