Miejska plaża w Łodzi na Księżym Młynie. Protest działkowców przeciwko likwidacja ogródków

Działkowcy z Księżego Młyna przyszli na sesję Rady Miejskiej w Łodzi, aby zaprotestować przeciwko planom utworzenia plaży, parku i bulwarów przy stawie na Jasieniu. Działkowcy nie przekonali radnych, którzy głosowali nad planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie al. Piłsudskiego, Śmigłego-Rydza, Milionowej, Kilińskiego, Fabrycznej i Przędzalnianej.

Pomysł zagospodarowania terenu przy stawie pojawił się na początku zeszłego roku, gdy Miejska Pracownia Urbanistyczna wyłożyła projekt planu miejscowego. Później odbyły się warsztaty i konsultacje, z których wynikało, że większość biorących udział chciało plaży, parku, alejek, czy kawiarenek przy stawie na Księżym Młynie. Dlatego w planie miejscowym zapisano takie rozwiązanie.

Rodzinny Ogród Działkowy "Księży Młyn" to 902 działki. Utworzenie plaży, parku i alejek będzie wiązało się z likwidacją 125 działek. Miejska Pracownia Urbanistyczna chciała otworzyć teren przy stawie dla łodzian. Działkowy twierdzą, że otwierają się dla mieszkańców i proponowali rozwiązania kompromisowe, aby nie likwidować działek. Składali wnioski do budżetu obywatelskiego, aby otworzyć ogródki działkowe dla łodzian. Proponowali wybudowanie półkilometrowej alejki, placu zabaw, altanki z grillem, stoliki do gry w szachy i tenisa stołowego, postawienie ławek, stojaków rowerowych i sanitariatów. Szacowany koszt to 1 mln zł. Taki wniosek do budżetu obywatelskiego został odrzucony na etapie weryfikacji.

- Przyszliśmy, żeby ostrzec przed pomyłką, jaka znalazła się w projekcie planu zagospodarowania przestrzeni, która polega na zamianie działek w park i plażę - powiedziała Izabela Ożegalska, prezes Okręgowego Zarządu Łódzkiego Polskiego Związku Działkowców. - Działkowcy włożyli dużo pracy i pieniędzy w swoje działki. Chcemy wyrazić sprzeciw dla planowanej inwestycji na terenie ogrodu z 1955 roku.

Radny Sylwester Pawłowski (SLD) poparł projekt zmian na Księżym Młynie, ale pod warunkiem należytego podejścia do praw własności działkowców. Chodziło mu o stosowne rekompensaty dla działkowców i zapewnienie nowej lokalizacji działek, która nie będzie budziła konfliktu działkowców z prezydent Łodzi. Problem w tym, że miasto nie ma terenów na odtworzenie zlikwidowanych ogródków działkowych.

- Działkowcy z al. Unii Lubelskiej, którym zlikwidowano ogródki działkowe, czekają już 9 lat na nową lokalizację i mają czekać jeszcze 2 lata na ogródki przy Kasprowicza. Czekają też działkowcy, którzy stracili ogrody pod budowę trasy Górna - powiedziała Izabela Ożegalska.

Radny Bartłomiej Dyba-Bojarski (PiS) przekonywał, że miasto powinno jak najszybciej zdecydować, gdzie przeniesie działkowców z Księżego Młyna. Na razie nie ma żadnych propozycji. Działkowcy nie wiedzą, gdzie będą musieli się przenieść. Dodają, że zajmując działki zapewniano ich, że nikt nie będzie ich likwidował.

Radni koalicji KO-SLD byli zdania, że okolice Księżego Młyna to jedna z najważniejszych przestrzeni zabytkowych w mieście, więc należy zastanowić się, jak uratować ten obszar i spowodować, że będzie jak najbardziej atrakcyjny.

Wideo

mbr

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

01.01.2019, 10:05

Park plaża to dobry pomysł. Byle tylko nie wycieli tam wszystkich ładnych drzew :(

31.12.2018, 20:34

POPIERAM PROTEST. kOMPLETNY ABSURD. Przecież nie brak miejsc kąpieliskowych. A propozycje działkowców sensowne. i bardziej przydatne.

30.12.2018, 15:22

jeb..ać PO,tych złodziei i oszustów.

30.12.2018, 14:40

Brawo miasto jestem za nie za dużo mamy terenów rekreacyjnych.Dla kilku osob zamkniętych za ogrodzeniem będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.A nie won od działek bo nie jest tak że Gierek im dał albo Gomulka to teraz go chwalą i Beda psy wiesząc na obecnej wLadzy a przecież teraz jest najlepsza na świecie bo rządzi pis moze wojewoda zakarze likwidacji tak jak to w jego zwyczaju

30.12.2018, 14:31

czy szanowni działkowcy nie wiedzieli,ze takich działek nie dostaje się na wieczność.Ja też miałam działkę w umowie było napisane już dosłownie nie przytoczę,że jak miasto będzie mialo jakieś plany do tych terenów to trzeba będzie to miejsce opuścic.Było też zaznaczone zeby nie budować stałych altan murowanych więc o co to larum.Jezeli ma to być przeznaczone dla wszystkich mieszkańców miasta.Państwo uzytkownicy tych działek też będą ztego korzystać.A jeszcze nadmienię że w zamian dostałam działkę na peryferiach miasta z czego nie skorzystałam ale do nikogo nie mam pretensji

30.12.2018, 12:21

Do PiS na BiS, pomyje to masz w czaszce, jak ktoś chce siać i orać to może zostać rolnikiem, a pomidory to kupuje się w sklepie. "podła zmiana", PiS-mendoweszki.

30.12.2018, 12:16

POmyje tylko POtrafią zabierać i kraść,nie dają nic w zamian.Są plany zagospodarowania tego terenu to dajcie ludziom inną lokalizację.chociaż z tej innej lokalizacji nic nie wynika,bo jak zwykle obiecają,że dadzą a ludzi i tak w chu..a zrobią.

30.12.2018, 09:52

Działki w środku miasta to bezsens. W takich miejscach powinny być otwarte dla wszystkich tereny rekreacyjne a nie paskudne altanki ogrodzone pordzewiała siatka.

30.12.2018, 03:19

nie oni mi te działki dawali,żeby teraz zabierać!

30.12.2018, 00:51

Zrównać z ziemią te obrzydliwe slumsowate ogródki działkowe ,które tylko straszą swoim wyglądem.

29.12.2018, 21:09

pinindze wzinte plaża byndzie..w waszych kieszeniach debile moi wyborcy też ha ha ha ha ha ha

29.12.2018, 17:51

Bardzo dobrze, jak ktoś chce działkę to niech sobie kupi. - ale centrum miasta nie dla działek!

29.12.2018, 09:46

Ta, najlepiej całą Łódź zaorajcie, i postawcie markety, bo na to pani prezydent wydała zgodę na kilkaset, a starych od razu na cmentarz, jeśli jeszcze będzie, ogarnijcie się ludzie. Plażę można zrobić w innym miejscu nie niszcząc działek !!!

28.12.2018, 20:19

"ka" niech przyjdzie na działki na wiosnę, latem, jesienią - jest pięknie

28.12.2018, 20:17

szkoda działek a przede wszystkim ludzi, którzy na nich odpoczywają i dzięki nim funkcjonują; nie wszyscy mają możliwość posiadania działki pod Łodzią, radni zapomnieli skąd pochodzą? i nie piszcie, że działka w mieście to nie ma sensu; to może zlikwidować też parki?????

28.12.2018, 19:54

Jestem za likwidacją wszystkich ogródków działkowych z terenu miasta - w większości to slamsy i zbieranina rupieci ,starych wanien , blach i wszystkiego co może się kiedyś przydać

28.12.2018, 19:42

Won ze slamsami z obszaru miasta

28.12.2018, 19:03

bolo ty masz małego ptaszka!!!

28.12.2018, 18:58

Nie od dziś wiadomo, że Z.D. to obstawjają komuchy które mają tam swoje ciepłe posadki, niezłe pensyjki i są nie do ruszenia.

28.12.2018, 18:55

Te działki wyglądają jak słynna dżungla pod Calais. Jedyne co można zrobić to wjechać tam spychaczem. Miejska plaża super pomysł. Będzie wyglądało wreszcie cywilizowanie a nie jak w jakimś kraju III świata, zwanym też krajem trzeciego niedorozwinięcia.