W albumie „Secesja w architekturze Polski” wymieniono kilkanaście łódzkich obiektów. Wśród nich m.in. willę Leopolda Kindermanna – uznaną za jeden z najciekawszych polskich zabytków secesyjnych.

Wśród wymienionych łódzkich zabytków w albumie „Secesja w architekturze Polski” willa Leopolda Kindermanna, zlokalizowana przy ul. Wólczańskiej 31/33, została uznana za jeden z najciekawszych zabytków secesyjnych w kraju. Obiekt został odnowiony, dzięki czemu odzyskał dawny blask. Architektem, który stworzył piękną willę był Gustaw Landau-Gutenteger. Budynek jest przyozdobiony motywami roślinnymi- autorzy albumu zwrócili szczególną uwagę na oryginalny portyk z kolumnami wykonany na podobieństwo pni jabłoni, których głowice przyozdobiono gałązkami z liśćmi i owocami.

Wśród przykładów łódzkich secesyjnych dzieł architektury wymienić należy także kamienicę fabrykanta Oszera Kohna zlokalizowaną przy ul. Piotrkowskiej 43, która także jest dziełem Gutentegera. Motywy roślinne okalają okna i portal główny budynku. Na uwagę zasługuje też m.in. kamienica Leona Rappaporta przy ul. rewolucji 1905 roku 44. W albumie wymieniono mozaikę Antonia Salviatiego przyozdabiającą fasadę pałacu Juliusza Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137/139 i kobiecą głowę otoczoną liśćmi na frontowej elewacji kamienicy Gustawa Schichta przy ul. Piotrkowskiej 128.
Willa Richtera w Łodzi będzie odnowiona. ZHP otrzyma 100 tys. na renowację budynku [ZDJĘCIA]

Autorzy albumu zwrócili też uwagę na sowę na budynku dawnego kina Odeon przy ul. Tuwima 4 i ukrytego w liściach nietoperza na elewacji pałacyku Reinhardta Bennicha przy ul. Gdańskiej 89. Secesyjne łódzkie zabytki, które można obejrzeć w albumie to także: fasada dawnego gimnazjum na rogu Kościuszki-Zamenhofa, fasada willi Juliusza Langego przy ul. Wólczańskiej 51, kamienica Zygmunta Deutschmana przy ul. Kościuszki 93, stary dom bankowy Wilhelma Landaua u zbiegu Piotrkowskiej i Więckowskiego. Akcenty secesyjne można odnaleźć także na fabrykach – wyróżniono m.in linie faliste, witraże i dekoracje ceramiczne elektrowni przy ul. Tymienieckiego 3/7.

Zobacz także:Spotkania z artystami w Łodzi w czerwcu 2015 roku

Impact Festival 2015 w Łodzi. Koncerty w Atlas Arenie [PROGRAM]

Bezpłatne badania, konsultacje oraz wiele innych atrakcji na Starym Rynku w Łodzi

Warsztaty dla najmłodszych w łódzkim Atlasie Sztuki

Gdzie w Łodzi obejrzeć finał Ligi Mistrzów? Lista pubów i barów

Festyn w Wi-Mie z okazji Dnia Dziecka

Łódź Czterech Kultur 2015 [PROGRAM]

Festiwal Odpoczynku w Łodzi w Parku Poniatowskiego

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!