Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki rynek hotelowy rozwija się bardzo dynamicznie

Redakcja
Na zdjęciu: otwierany wkrótce hotel Puro Łódź
Na zdjęciu: otwierany wkrótce hotel Puro Łódź Grzegorz Gałasiński
Łódzki rynek hotelowy rozwija się bardzo dynamicznie - wynika z raprotu firmy doradczej Walter Herz. Turystów jest więcej i zostają na dłużej. A hotele mają większe dochody.

Na początku marca na rogu ul. Ogrodowej i Zachodniej otwarty ma zostać hotel Puro Łódź. Będzie to siódmy w mieście hotel czterogwiazdkowy oferujący aż 130 pokoi. A to jeszcze nie koniec inwestycji hotelowych w Łodzi.

Firma doradcza Walter Herz na zlecenie łódzkiego magistratu przygotowała raport o zmianach na łódzkim rynku hotelarskim w latach 2013-2018.

W tym czasie liczba gości hotelowych według szacunków firmy wzrosła z 350 do 560 tys. rocznie, a liczba noclegów z 516 do 860 tys. Jednocześnie obłożenie hoteli wzrosło z 48,3 do 63,1 proc. Rosło ono niemal o 10 proc. rocznie, szybciej jedynie w Gorzowie Wielkopolskim.

Wzrosła też średnia długość pobytu gościa - z 1,48 na 1,61 dnia, a także średnie dzienne przychody z pokoju - z 93,4 do 132,7 zł.

Obecnie w Łodzi są obecnie 3552 pokoje w hotelach, hostelach i apartamentach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Na terenie miasta działa 30 hoteli, do tego dochodzi ok. 40 obiektów nieskategoryzowanych.

Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej przyznaje, że dynamiczny wzrost wynika m.in. ze startu z niskiego pułapu.

- Na przykład pod względem średniego obłożenia musimy jeszcze gonić inne duże miasta Polski – przyznaje Koralewski.

Do tej pory hotele celowały w turystę biznesowego, ale coraz więcej jest gości indywidualnych. Najwięcej przyciąga ich Light. Move. Festival. I zapełnia wszystkie miejsca w łódzkich obiektach.

- W 2018 roku w sobotę podczas festiwalu próbowaliśmy znaleźć nocleg dla gości. Najbliższy był w Łowiczu - mówi Koralewski.

Także inne imprezy jak koncerty w Atlas Arenie czy zawody sportowe zapełniają hotele. - W DOZ Maratonie aż 60 proc. zawodników jest spoza regionu łódzkiego. A nikt nie przyjeżdża na maraton na dwie godziny - mówi Koralewski.

Jednak Łódź mogłaby przyjąć jeszcze większe imprezy. - Brakuje jednak centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia - wyjaśnia prezes ŁOT.

Raport zauważa, że po 2013 roku, gdy oddano do użytku kilka dużych hoteli, w branży zapanował inwestycyjny zastój. Ale zapowiadane są nowe otwarcia: oprócz Puro, także budowany już hotel Hampton by Hilton wiosną 2020 r, czy planowany dopiero Ghelamco w Nowym Centrum Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto