Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w Łodzi [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w Atlas Arenie
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w Atlas Arenie Krzysztof Szymczak
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (L-DEK) w Łodzi odbył się w 2017 roku w piątek 3 lutego. Do Atlas Areny zjechali stomatolodzy z całej Polski.

Administracja Atlas Areny poinformowała, że gościła w piątek ponad tysiąc stomatologów. Zaliczenie L-DEK jest dla nich niezbędnym warunkiem do uzyskania pełnego prawa do wykonywania zawodu - tak jak dla lekarzy zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).

Płyta Areny, na której zwykle walczą siatkarze lub szaleją fani muzyki podczas koncertów, wyglądała jak wielka sala maturalna: ale zamiast kilkunastu rzędów stolików ustawiono ich pół setki. Przy każdym przez cztery godziny siedziało ok. 25 zdających.

Oba wielkie sprawdziany odbywają się dwa razy do roku - w lutym oraz we wrześniu (najbliższy LEK już w sobotę 25 lutego).

Stomatolodzy z całej Polski przyjeżdżają do Łodzi, ponieważ tu mieści się siedziba Centrum Egzaminów Medycznych, odpowiedzialne za LEK oraz L-DEK.

L-DEK to test składający się z 200 pytań z zakresu 10 dziedzin: m.in. ze stomatologii dziecięcej, ortodoncji czy bioetyki oraz prawa medycznego.

Pod każdym z pytań autorzy proponują pięć odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Zalicza uzyskanie co najmniej 56 procent z punktów możliwych do zdobycia.

W ostatnim wrześniowym L-DEK uczestniczyło 1375 stomatologów. Egzamin zdało 1089 szczęśliwców.

We wrześniu (w kategorii dentystów, którzy ukończyli studia w ostatnich dwóch latach) absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zajęli szóste miejsce wśród dziesięciu polskich uczelni. Do testu przystąpiło wtedy 117 wychowanków naszego UMedu. Zdało 104.

Jesienią najlepiej wypadli wychowankowie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (z 85 jego absolwentów, którzy ukończyli studia w ostatnich dwóch latach, zdało 81).

Do Łodzi przyjeżdżają też absolwenci stomatologii prowadzonej w języku angielskim oraz dentyści wykształceni przez uczelnie zagraniczne (około setki). Wyniki w tych kategoriach są jednak mizerne. Zdaje co czwarty.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto