Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamień węgielny pod małą scenę Teatru Powszechnego

Anna Pawłowska, Łukasz Kaczyński
Tak ma wyglądać Teatr Powszechny w Łodzi z Małą Sceną
Tak ma wyglądać Teatr Powszechny w Łodzi z Małą Sceną wizualizacja - Karol Warszawa
W podwórzu Teatru Powszechnego w Łodzi przy ul. Legionów 21, w środę o godz. 14.30, odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz aktu erekcyjnego pod budowę małej sceny.

- To dla nas wyjątkowa uroczystość. W dobie kryzysu, epoce przebudowy struktur, czasie trudnym dla instytucji kultury, braku publiczności, nasz teatr buduje nową przestrzeń sztuki - podkreśla Emilia Marciniak z działu promocji i reklamy Teatru Powszechnego. - Budujemy małą scenę: nowe światło artystyczne w Łodzi, to dla nas ogromna radość, świeży powiew wiatru w naszych skrzydłach i inspirująca podróż w nieznane.

Rada Miasta Łodzi wpisała budowę małej sceny Teatru Powszechnego do wieloletniej listy inwestycyjnej w grudniu 2007 roku. Prace zaczęły się w roku ubiegłym. Oprócz zgromadzenia dokumentacji i pozwoleń na budowę, zorganizowano w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej konkurs na koncepcję architektoniczną. Wygrał go Karol Warszawa, absolwent PŁ z 2008 roku. Jego wizja przemawia do widza elementem stylizowanej kurtyny teatralnej na frontowej ścianie budynku.

Latem tego roku rozebrano komórki i magazyny gospodarcze na dziedzińcu teatralnym. Tym samym oczyszczono teren pod budowę. Na czas remontu zamknięto główne drzwi wejściowe, przekierowując widzów do wejścia bocznego, służbowego, co nie spowodowało zakłóceń w pracy teatru.

Same koszty budowy, nie licząc wyposażenia sceny, skalkulowano na pięć milionów złotych. Nowy obiekt ma mieć przestrzenną i mobilną scenę. Widownia ma pomieścić 170 widzów. Poszukiwania repertuaru trwają, ale ma on uzupełnić to, co już znamy i jeszcze zobaczymy na scenie głównej.

- Mała scena ma utorować drogę do prezentacji nowych typów komediowych i przybliżenia całego spektrum komedii powstającego w ramach projektu Polskiego Centrum Komedii - dodaje Emilia Marciniak z Teatru Powszechnego.

- Postaramy się położyć większy akcent na aspekt tragikomiczny gatunku - tłumaczy dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, Ewa Pilawska. - Nasz teatr odzyskał przed laty utraconą publiczność. Na jednej scenie jest nam już dziś zbyt ciasno. Nie możemy jednocześnie grać i przygotowywać nowego repertuaru. Musieliśmy nawet zrezygnować z wystawiania kilku atrakcyjnych sztuk.

W tym sezonie łódzki Teatr Powszechny korzysta także ze sceny Teatru V6 (ul. Żeromskiego 74/76), a od ostatniej premiery, "Matki brata mojego syna" pióra Juliusza Machulskiego, widzów teatru wita odświeżona fasada gmachu oraz nowy, pełen elegancji wystrój bufetu.

Ukończenie budowy małej sceny zaplanowano na połowę 2012 roku. W sezonie 2012/2013 powinniśmy zobaczyć tam pierwszą premierę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto