Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajda na koń szlakiem "Hubala"

Marek Machwitz
Tysiąc kilometrów na koniu po trasie wokół województwa? Czemu nie. Już wkrótce oddany zostanie pierwszy odcinek szlaku im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Pomysł powstania szlaku konnego z prawdziwego zdarzenia pojawił się w styczniu. W pracę nad jego tworzeniem włączyły się kluby jeździeckie, stadniny i samorządy. Koncepcję opracowało Biuro Planowania Przestrzennego. Okazało się że na terenie województwa istnieje aż 140 ośrodków konnych i 30 gospodarstw agroturystycznych, zajmujących się turystyką konną. Trasę szlaku wyznaczono więc, biorąc pod uwagę atrakcyjne widokowo miejsca i bazę dla jeźdźców.

Koncepcja Wojewódzkiego Szlaku Konnego im. "Hubala" zakłada oparcie się na bazie i doświadczeniu trzech dużych ośrodków jeździeckich: Stada Ogierów w Bogusławicach koło Wolborza, Stadniny Koni w Walewicach koło Piątku i Stadniny w Gajewnikach pod Zduńską Wolą. Pozostałe miejsca mają służyć jako wsparcie logistyczne szlaku, umożliwiając m.in. nocleg dla jeźdźców i koni.

Szlak ma się składać z dwóch pętli. Wewnętrzna, biegnąca przez powiaty otaczające Łódź, będzie miała 272 km i przebiegać będzie m.in. przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Składać się ma z 10 części, długości od 15 do 40 km.

Przejazd całej pętli zewnętrznej będzie stanowił nie lada wyczyn. Będzie ona miała 1087 km. Została podzielona na 35 odcinków długości od 20 do 40 km. Ten szlak będzie niemal dwukrotnie dłuższy od dzierżącego dziś palmę pierwszeństwa w Polsce Szlaku Transbeskidzkiego.

- Planujemy otwarcie pierwszego odcinka jeszcze w tym roku - mówi Ryszard Kaliński, dyrektor departamentu kultury fizycznej, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego. - Tworzenie całego szlaku potrwa lata. Ile? Trudno teraz powiedzieć.

Ważne jest bowiem nie tylko wytyczenie trasy na mapie, ale zapewnienie możliwości swobodnego poruszania się jeźdźców, miejsc postojowych i noclegowych oraz właściwe oznakowanie trasy.

- My przygotowujemy koncepcję. Teraz wszystko zależy od samorządów i ośrodków jeździeckich. To one będą występować do Unii Europejskiej o pieniądze - tłumaczy dyrektor Kaliński.

A pomysły na stworzenie infrastruktury mogą być przeróżne. Od luksusowych hoteli, poprzez pensjonaty, stajnie, aż po zakup powozów. Tak, powozów, gdyż jednym z założeń projektu jest przygotowanie kilku odcinków dla turystów nieuprawiających czynnego jeździectwa.

Dla wielu zachętą do skorzystania będzie możliwość wypożyczenia konia i oddania go, po przejażdżce, w innej stanicy.

- Kiedy tylko szlak będzie gotowy, na pewno z niego skorzystam - mówi Jolanta Biskupska, zapalona amazonka.

Ile może kosztować ten pomysł? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od zasobności portfeli inwestorów i przekonania do pomysłów UE. Na pewno będą to miliony złotych. Jutro z koncepcją szlaku zapoznają się radni Sejmiku Województwa Łódzkiego.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hajda na koń szlakiem "Hubala" - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto