Galeria Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta

Po blisko 20 latach nieobecności w Łodzi powraca stała ekspozycja polskiego i europejskiego malarstwa XIX-wiecznego. 20 kwietnia otwarta zostanie Galeria Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta, oddziału Muzeum Sztuki na Księżym Młynie.

Giuseppe Bartolomeo Chiari, Triumf Wenus
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Giuseppe Bartolomeo Chiari, Triumf Wenus. Galeria Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta (© materiały prasowe)

Galeria znajduje się na parterze zabytkowej powozowni, zaadaptowanej do celów wystawienniczych i dysponuje przestrzenią ponad 250 m kw, która umożliwi zaprezentowanie tylko części cennej kolekcji.

Wizytówką kolekcji jest anonimowy "Portret doży Michele Steno", dzieło artysty ze szkoły weneckiej XV i XVI wieku. Ujrzeć będzie można też dzieła włoskich mistrzów (m.in. "Triumf Wenus" Giuseppe B. Chiariego), malarzy holenderskich ("Portret mężczyzny w peruce" Nicolaesa Maesa) oraz obrazy z przełomu XVII i XVIII stulecia o tematyce mitologicznej, biblijnej, rodzajowej. Nie braknie prac Jana Matejki, Henryka Rodakowskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy związanego ze szkołą monachijską Maksymiliana Gierymskiego.

Dorota Berbelska, kierownik Pałacu Herbsta mówi, że w pierwszej kolejności pokazane będą obiekty ze zbiorów Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, gdyż przekazanie ich miastu Łódź było przyczynkiem do powstania kolekcji muzealnej. Następnie obejrzeć będzie można dzieła zakupione w latach 30. i po wojnie.

Od 21 do 29 kwietnia do Galerii wstęp będzie wolny.
∨ Czytaj dalej

Więcej na temat

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię