Giuseppe Bartolomeo Chiari, Triumf Wenus

Giuseppe Bartolomeo Chiari, Triumf Wenus. Galeria Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta (© materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po blisko 20 latach nieobecności w Łodzi powraca stała ekspozycja polskiego i europejskiego malarstwa XIX-wiecznego. 20 kwietnia otwarta zostanie Galeria Sztuki Dawnej w Pałacu Herbsta, oddziału Muzeum Sztuki na Księżym Młynie.

Galeria znajduje się na parterze zabytkowej powozowni, zaadaptowanej do celów wystawienniczych i dysponuje przestrzenią ponad 250 m kw, która umożliwi zaprezentowanie tylko części cennej kolekcji.

Wizytówką kolekcji jest anonimowy "Portret doży Michele Steno", dzieło artysty ze szkoły weneckiej XV i XVI wieku. Ujrzeć będzie można też dzieła włoskich mistrzów (m.in. "Triumf Wenus" Giuseppe B. Chiariego), malarzy holenderskich ("Portret mężczyzny w peruce" Nicolaesa Maesa) oraz obrazy z przełomu XVII i XVIII stulecia o tematyce mitologicznej, biblijnej, rodzajowej. Nie braknie prac Jana Matejki, Henryka Rodakowskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy związanego ze szkołą monachijską Maksymiliana Gierymskiego.

Dorota Berbelska, kierownik Pałacu Herbsta mówi, że w pierwszej kolejności pokazane będą obiekty ze zbiorów Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, gdyż przekazanie ich miastu Łódź było przyczynkiem do powstania kolekcji muzealnej. Następnie obejrzeć będzie można dzieła zakupione w latach 30. i po wojnie.

Od 21 do 29 kwietnia do Galerii wstęp będzie wolny.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!