"Finansowa żonglerka" według UMŁ jest uzasadniona

"Finansowa żonglerka" według UMŁ jest uzasadniona. (© Paweł Łacheta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Władze Łodzi nie zrealizują w 2012 roku inwestycji wartych ponad 100 mln zł co oznacza, że nie dostaną na nie unijnych dotacji. By z tego powodu zadłużenie miasta nie wzrosło powyżej dozwolonej granicy, urzędnicy UMŁ wpadli na pomysł przekazania 128 mln zł Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej (jako podwyższenie kapitału spółki), które spółka zwróci miastu spłacając własne zadłużenie.

"Finansowa żonglerka" według Urzędu Miasta Łodzi jest uzasadniona. Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi powiedział: - ŁSI realizowało program budowy kanalizacji w mieście i brało kredyty na setki milionów złotych. Musi je spłacać. Miasto chce w tym pomóc, również dlatego, że jest to jedna z 3 spółek, które mają wpływ na cenę wody.

Pomysł UMŁ krytykuje Władysław Skwarka, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych SLD w Radzie Miejskiej: - To jest zgodne z prawem, ale to jest księgowość kreatywna. Po otwarciu przez panią prezydent zebry na ul. Piotrkowskiej nie myślałem, że będę świadkiem równie wielkich inwestycji, ale się myliłem. Ta inwestycja przekracza wszelkie zebry na świecie - mówi.

W 2012 roku Łódź nie wyda też 64 mln zł na budowę Trasy Górna, 30 mln zł na dworzec Fabryczny, 4 mln zł na stadion miejski i 6 mln zł na Centrum Dialogu, 7 mln zł na sieć internetową. Według UMŁ zawiniły opóźnienia w procedurach przetargowych. Wydatki te zostaną przeniesione na rok 2013


Czytaj także

  Komentarze (13)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  nam starczy zawsze (gość)

  Około pół miliona złotych rocznie kosztuje benzyna i olej napędowy do 43 służbowych samochodów łódzkiego Urzędu Miasta. Magistrat ogłosił przetarg na dostarczanie około 91 tysięcy 200 litrów benzyny i oleju napędowego. Z prostego rachunku wychodzi, że miesięcznie jedno auto spala średnio nieco ponad 176 litrów paliwa.

  ja (gość)

  długi łSI to wynik przegranych procesów sądowych prawie ze wszystkimi wykonawcami kontraktów na kanalizację... w poprzednim roku ŁSI naliczała kary za ww kontrakty- i stąd zysk spółki, a w tym przegrali wszystkie procesy i musieli oddać wszystkie pieniążki firmom łącznie z odsetkami ... po co jeszcze pompować w nich kasę przecież ZWiK doskonale bez nich funkcjonuje... no tylko co zrobić z obsadzonymi w ŁSI kolesiami

  Magda (gość)

  Podam przykład w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych: w taki Łasku zakład wodociągów i kanalizacji tworzy takie przeszkody, że z przyłączy nie skorzysta 50 % mieszkańców a to jest warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji. Niekompetencja urzędnicza pozostaje poza jakimkolwiek nadzorem, zupełnie jakby rząd i odpowiednie organy nadzoru nie istniały.

  kreatywny leń (gość)

  To tylko wierzcholek góry . W ubiegłym roku też nie wykonali planu, w tym podobnie. W przyszłym 2013 roku bedzie jeszcze gorszy syf jak na plakatach. PRZEMYSŁY KREATYWNE SĄ DOMENĄ ŁODZI. Hanna zdanowska według mojej opinii nie nadaje sie nawet na dyrektora administracji .

  mandatem POgonim (gość)

  ak trwoga to do... kieszeni podatnika - taką zasadę wyznaje minister finansów Jacek Rostowski (61 l.), który już planuje położyć rękę na pieniądzach Polaków. Głównym orężem w walce o szersze zasilenie kasy państwa mają być mandaty. Dlatego w budżecie na 2013 rok Rostowski zaplanował, że wpływy z mandatów, grzywien i innych opłat wyniosą nie 16 mld zł jak do tej pory, a 20 mld zł!

  xxx (gość)

  ZOBACZCIE W JAKIM BUxDELU ŻYJEMY. Jak z nas drą kasę...
  Normalnie w całej Polsce w każdej gminie, mieście - wprowadzenie "Podatku Śmieciowego" jest konsultowane jako szansa na czystość I OBNIŻENIE KOSZTÓW. Bo można negocjować stawki wywozu, można mniej zarobić, można to zrobić TANIEJ.
  W Łodzi oczywiście musi być odwrotnie... Można wymyślić jakieś stawki aby było DROŻEJ... Bo po co taniej, można przecież poodkładać kaskę dla kluch leniwych z magistratu...

  Statystycznie na jednego Łodzianina (wliczając dzieci i emerytów i rencistów) koszt wywozu śmieci to 15 zł miesięcznie... po wprowadzeniu podatku śmieciowego będzie to minimum 20zł (realnie około 30)...


  CZY WY - WŁODARZE ŁODZI MUSICIE KUŹWA WSZYSTKO ROBIĆ ODWROTNIE??
  Oglądam TVP Info i słucham że w tej gminie mają takich speców że im wynegocjowali od zamledowanej osoby 6zł, w tamtej 11zł (i już negocjują) a w Łodzi chcą liczyć od metra (1zł) albo od głowy (18zł)

  CZEMU? ŻEBY SPŁACAĆ DŁUGI ARENY? FALI? ŁTR? GOŚ?

  doratca (gość)

  U nas już prace ruszyły - Ruszają prace nad Strategią Innowacji dla Województwa Łódzkiego.

  A u was, dzień bez nowej strategii to dzień stracony..

  POwalonym (gość)

  POwiedział nam guru Donek że lepiej być spawaczem niż POlitologiem czy historykiem bezrobotnym. A w urzędzie siedzą ci co normalnej pracy by nie dostali bo nie mają odPowiedniego wykształcenia.

  Fenek (gość)

  (...) opóźnienia w przetargach, a co na to Tomuś Dyrektor Zamówień Publicznych UM co to zatrudnił legion "swoich specjalistów" jakoś nie słyszałem by nie dostawał z tego powodu premii , nagród i innych bonusów ...

  mamy POmysła (gość)

  To jest nasz autorski POmysł przemysłów kreatywnych który zamienił się w kreatywną księgowość