Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Expo 2022. Delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw w Polsce zakończona [ZDJĘCIA,FILM]

Marcin Bereszczyński
Międzynarodowe Biuro Wystaw podsumowało swoją misję weryfikacyjną na zamku Królewskim w Warszawie. Dotyczyła ona oceny kandydatury Łodzi oraz jej stan przygotowań do organizacji wystawy Expo 2022. Delegaci BIE spędzili w Polsce tydzień, zwiedzili Warszawę i Łódź. Spotkali się z władzami administracji rządowej, samorządowej, przedstawicielami biznesu, świata akademickiego i z łodzianami.

- Wydaje mi się, że rozwialiśmy wątpliwości delegatów - mówi Paweł Lewandowski, pełnomocnik rządu ds. Expo 2022. - Kluczowe pytania delegatów dotyczyły zaangażowania kraju w organizację wystawy. Sprawdzali, na ile będzie to wydarzenie lokalne, a na ile narodowe. Nieformalnie dowiedziałem się, że wizyta delegacji BIE w USA nie cieszyła się zainteresowaniem władz państwowych. My pokazaliśmy zaangażowanie kraju na wszystkich szczeblach. Zaprezentowaliśmy temat wystawy, czyli rewitalizacje, jako problem całego świata, a nie tylko Łodzi i regonu.

EXPO 2022: kto oprócz Łodzi ubiega się o miano gospodarza EXPO?

Vicente Loscertales, sekretarz generalny BIE, zwrócił uwagę na kluczowe zagadnienia, które będą brane pod uwagę przy ocenie kandydatur do Expo. Pierwszy dotyczy ogólnonarodowego znaczenia projektu. Przyznał, że kandydatura Polski i Łodzi spełnia to wymaganie. Drugim ważnym aspektem jest społeczna spójność. Dostrzegł, ze kandydaturę Łodzi popierają zjednoczone środowiska. Trzeci czynnik to dopracowany wniosek kandydatów.

Łódź stara się o Expo. Polska delegacja złożyła dokumenty w Paryżu

- Rozmawialiśmy o różnych problemach, które dostrzegamy - przyznał Vicente Loscertales.

Ostatnim kluczowym czynnikiem jest temat wystawy. Vicente Loscertales przyznał, że Łódź jest dobrym przykładem rewitalizacji, bo można obejrzeć, co udało się zrewitalizować i można spotkać się z osobami, które zajmują się tym z wielkim optymizmem i energią.

Ile będzie kosztowało Expo 2022 w Łodzi?

- Głosowanie nad kandydaturami odbędzie się w listopadzie. Raport z misji ewaluacyjnej przedstawiony zostanie w czerwcu komisji wykonawczej BIE, a ta przekaże go do zgromadzenia ogólnego. Potem trzeba będzie przekonać 168 państw, a właściwie to 167, bo Polska na pewno jest przekonana do swojego projektu. Najbliższe miesiące są po to, aby przekonać wszystkich, że spotkanie międzynarodowej społeczności powinno odbyć się w Polsce, w Łodzi. Trzeba dopracować wniosek, aby jak najlepiej zaprezentować kandydaturę Łodzi - mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto