18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycofywano serię syropu bactrim o numerze F0751F71

Alicja Zboińska
Podanie skażonego leku mogło poranić dziecku przełyk
Podanie skażonego leku mogło poranić dziecku przełyk fot. archiwum
To mogło się naprawdę źle skończyć. Do hurtowni farmaceutycznych i aptek trafiła seria bactrimu - popularnego syropu dla dzieci - zanieczyszczona kawałkami szkła.

Preparat jest teraz wycofywany ze sprzedaży w naszym regionie i w pozostałych województwach. Łódzcy pediatrzy odradzają podawanie leku z tej serii.

Wycofywany jest syrop w butelkach 200 mg + 40 mg z serii F0751F71 z datą ważności do stycznia 2015 roku. Został wyprodukowany w Szwajcarii przez firmę Roche Polska, był przeznaczony do sprzedaży jedynie w Polsce. Stosowany jest w leczeniu zapalenia płuc, oskrzeli, zakażeniach dróg moczowych. Dzieciom do 12. roku życia podaje się go w syropie, starszym i dorosłym w tabletkach.

O kłopotach z lekiem poinformował Zbigniew Niewójt, zastępca głównego inspektora farmaceutycznego. "Przyczyną wycofania było stwierdzenie w opakowaniu bezpośrednim zanieczyszczenia mechanicznego, prawdopodobnie kawałka przezroczystego szkła" - napisał w decyzji Zbigniew Niewójt.

Głównego inspektora farmaceutycznego o problemie poinformowała firma Roche. - Za-reagowaliśmy natychmiast, gdy otrzymaliśmy zgłoszenie od pacjenta - wyjaśnia Anna Żur z firmy Roche Polska. - Dobro i zdrowie pacjentów są dla nas najważniejsze. Lek został poddany analizom, które potrwają około dwóch tygodni. W chwili obecnej nie potrafimy wyjaśnić, jak doszło do zanieczyszczenia. Szkło pojawiło się w jednej butelce, ale dla bezpieczeństwa wycofujemy całą serię F0751F71, czyli ok. 36 tysięcy sztuk. Jak dotąd nie mamy żadnych sygnałów o zanieczyszczeniu innych opakowań tej serii.

Pacjenci, którzy posiadają opakowania leku bactrim tej serii, mogą oddać je do apteki. - Jesteśmy w stałym kontakcie z głównym inspektorem farmaceutycznym oraz bezpośrednimi odbiorcami - dodaje Anna Żur.

I zapewnia, że przy zwrocie leku paragon nie jest wymagany. Producent gwarantuje jednocześnie, że pozostałe partie syropu są bezpieczne i nie podlegają wycofaniu.

Dr Jacek Kidoń, łódzki pediatra, przestrzega przed skutkami podania leku, który zawiera kawałki szkła.

- Może dojść do mechanicznych skaleczeń, powstania zadziorów, co skutkuje bólem brzucha, pojawieniem się krwi w stolcu - tłumaczy pediatra. - Nie powinno jednak spowodować poważniejszych uszkodzeń, dolegliwości z czasem ustaną same, ranka się zagoi. Szkło zostanie wydalone z organizmu z masą kałową. Żeby przyspieszyć ten naturalny proces należy mniej pić, a jeść więcej gęstych potraw.

W marcu zeszłego roku głośno było o wycofaniu 250 tys. sztuk lakcidu, czyli leku podawanego przy kuracji antybiotykowej, biegunkach, produkowanego przez Biomed Lublin. W fiolkach także znalazło się szkło, a szczegółowe badania wykazały, że przyczyną było rozszczelnienie maszyny zamykającej ampułki.

W listopadzie 2008 roku natomiast z obrotu zniknęła partia corhydronu licząca 15 tysięcy sztuk, wyprodukowanego przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA. Kawałek szkła znalazł w fiolce kierownik apteki przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Wadliwa partia została zniszczona.

W tym roku główny inspektor farmaceutyczny wydał już 34 decyzje o wycofaniu leków. Na tej liście znalazły się m.in. tak popularne preparaty, jak Apo-Naproxen o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Okazało się, że tabletki Apo-Naproxen 250 mogły zostać zanieczyszczone.

Z hurtowni i aptek zniknęły wszystkie serie Aflavicu stosowanego w w leczeniu niewydolności krążenia żylnego nóg, m.in. uczucia ciężkości. A to dlatego, że część tabletek popękała. Do producenta wróciły także popularne krople z witaminą C dla dzieci, czyli Cevikap. Doszło do krystalizacji jednego ze składników - kwasu askorbino ego. Złą jakość miały także tabletki Corectin, stosowane przy leczeniu nadciśnienia. Na powierzchni tabletek pojawił się czarny osad.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycofywano serię syropu bactrim o numerze F0751F71 - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto