MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

65. rocznicy wyzwolenia Łodzi bez władz miasta

Piotr Brzózka
Ani chory, wciąż jeszcze urzędujący prezydent Jerzy Kropiwnicki, ani żaden z jego czterech zastępców nie pojawił się we wtorek na Radogoszczu, na obchodach okrągłej, 65. rocznicy wyzwolenia Łodzi. Powód? Urzędnicy magistratu tłumaczą: 19 stycznia 1945 r. to był początek kolejnej okupacji, a nie wyzwolenie.

Kajus Augustyniak, rzecznik Kropiwnickiego: - Można odwrócić pytanie: dlaczego poprzedniego dnia, na uroczystościach związanych z 65. rocznicą spalenia przez Niemców obozu na Radogoszczu, nie było przewodniczącego rady miejskiej? Uciekając z Łodzi Niemcy zamordowali półtora tysiąca Polaków. Woleliśmy upamiętnić ich męczeństwo i dlatego 18 stycznia na Radogoszczu był Włodzimierz Tomaszewski. Nie chcieliśmy natomiast obchodzić rocznicy rozpoczęcia okupacji sowieckiej 19 stycznia - stwierdził rzecznik.

Innego zdania był jeden z więźniów obozu. Podczas wtorkowych obchodów mówił, że niezależnie od tego, co się w Polsce i Łodzi działo później, Sowieci przynieśli wyzwolenie.

W uroczystościach upamiętniających wyzwolenie miasta wzięli udział m.in. przedstawiciele marszałka województwa oraz rady miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 65. rocznicy wyzwolenia Łodzi bez władz miasta - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto