25. Halowe Mistrzostwa Ziemi Sieradzkiej

25. Halowe Mistrzostwa Ziemi Sieradzkiej (© Fot. Dariusz Piekarczyk)

25. Halowe Mistrzostwa Ziemi Sieradzkiej. W najbliższą sobotę (14 stycznia) w hali sportowej przy ul. Mickiewicza w Sieradzu rozegrane zostaną 25. Halowe Mistrzostwa Ziemi Sieradzkiej w Piłce Nożnej. To jedna z najstarszych, o ile nie najstarsza, tego typu impreza sportowa w Polsce.

25. Halowe Mistrzostwa Ziemi Sieradzkiej
Do rywalizacji stanie osiem najlepszych drużyn piłkarskich naszego regionu. Początkowo będą grać w dwóch grupach. Grupa A: Warta Sieradz, Jutrzenka Warta, Czarni Rząśnia, Unia Sulmierzyce. Grupa B: Zawisza Pajęczno, Warta Działoszyn, LKS Kwiatkowice, GKSOrkan Buczek.
Mistrzostwa rozpocząć powinny się o godz. 9 meczem Warty Sieradz z Unią Sulmierzyce. Po tym spotkaniu (około 9.20) Zawisza Pajęczno kontra Orkan, zaś kwadrans później Jutrzenka ma grać z Czarnymi. Koniec eliminacji około 12.35. Potem czas na półfinały. Mistrz grupy A zmierzy się z wicemistrzem grupy B, zaś mistrz grupy B z wicemistrzem grupy A. Pokonanym zostanie mecz o miejsce trzecie. To spotkanie powinno rozpocząć się około 13.40. Na 14.20 zaplanowano wielki finał. Na zwycięzcę czeka puchar ufundowany przez OZPNSieradz. Drużyna, która zajmie miejsce drugie, nagrodzona zostanie pucharem „Nad Wartą” i „Dziennika Łódzkiego”. Puchar za miejsce trzecie funduje MOSiRSieradz. Piłkarze trzech najlepszych drużyn mogą liczyć na medale, które funduje OZPNSieradz. Będą także nagrody indywidualne, które fundują: Starostwo Powiatowe Sieradz, Urząd Miasta Sieradz, RomanKurpisz, zarządca Nieruchomości Sieradz, Marek Matuszewski, poseł na Sejm RP, Cezary Tomczyk, poseł na Sejm RP, JanSerafiński, burmistrz Gminy i Miasta Warta, Jarosław Kaźmierczak, wojt gminy Sieradz oraz Jarosław Szewczyk, prezes Pogoni Zduńska Wola.
Dodajmy, że podczas turnieju puchar ufundowany przez OZPN Sieradz odbierze Piotr Burski, który w sezonie 2015/2016 został królem strzelców sieradzkiej klasy okręgowej, zdobywając 70 bramek. Wcześniej nie było okazji do tego, by go nagrodzić, bo jesienią reprezentował barwy Widzewa Łódź. Wiosną będzie grał w GKSOrkanie Buczek. W sobotnim turnieju jednak nie wystąpi.
Jeśli chodzi o bilety na turniej, to kluby startujące w mistrzostwach rozprowadzają je wśród swoich kibiców. Bilety będzie także można kupić przed wejściem do hali sportowej. Kosztują 5 złotych.
Liderem turniejowej klasyfikacji wszechczasów (1993-2016) jest Warta Sieradz. To jedyna drużyna, która grała we wszystkich dotychczasowych mistrzostwach. Sieradzanie bronią zresztą mistrzostwa. Rok temu pokonali w finale Zawiszę Pajęczno. W meczu było 2:2, a w rzutach karnych 4-3. Biało-zieloni mają na koncie 239 punktów. Druga jest Jutrzenka Warta. Piłkarze „Juve” rywalizowali dotychczas w 19 turniejach, zdobywając 140 punktów. Miejsce trzecie zajmuje klub, którego nie ma już na piłkarskiej mapie Polski. To Pogoń-Ekolog Zduńska Wola (130 punktów w 13 startach). Trzeci jest WKSWieluń (86 punktów 14 startach). Na miejscu piątym Pogoń Zduńska Wola (85 punktów w 8 startach). Na pozycji szóstej Warta Działoszyn (81 punktów w 20 turniejach), a dalej: 7. PiastBłaszki (76 punktów w 14 startach), 8. Pogoń-Korab Łask (66 punktów w 7 turniejach, tego klubu już nie ma), 9. Gatta Zduńska Wola (60 punktów w 7 startach), 10. Ner Poddębice (46 punktów w 7 turniejach, obecnie Ner jest w okręgu łódzkim).
Dotychczas w mistrzostwach udział brało 38 klubów. Unia Sulmierzyce będzie 39. Aż siedem razy mistrzem ziemi sieradzkiej zostawała Warta Sieradz. Czterokrotnie triumfowała Jutrzenka Warta, trzy tytuły mają na koncie Pogoń Zduńska Wola, Pogoń Łask-Kolumna i Pogoń-Ekolog Zduńska Wola.Pierwszym triumfatorem mistrzostw został nieistniejący już Terpol Sieradz. W roku 1993 najlepsza wtedy drużyn naszego regionu, prowadzona przez trenera Wiesława Bańkosza, pokonała w finale WKSWieluń 2:0. Obie bramki zdobył Michał Majewski. Na miejscu trzecim Pogoń Zduńska Wola, która wygrała w decydującym meczu z Korabiem Łask aż 6:1. Mecze finałowe rozegrano w hali obecnego II LO im. Stefana Żeromskiego.
Liderem klasyfikacji skutecznych wszystkich dotychczas rozegranych mistrzostw jest Tomasz Kielek, który strzelił 47 goli dla Warty Sieradz oraz LGKS Charłupia Mała. Na miejscu drugim Mirosław Mielczarek, który ma na koncie 44 celne trafienia. Bramki strzelał dla Płomienia Sieradz-Zapusta oraz Jutrzenki Warta. Trzecie miejsce zajmuje Piotr Żuchowski, który broniąc barw Pogoni Zduńska Wola, Victorii Szadek, Olimpii Zduńska Wola oraz Warty Sieradz strzelił 36 goli. Wszyscy są już na piłkarskiej emeryturze.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!