Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznicy bitwy nad Bzurą w Koźlu. Oficjalne uroczystości

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Wideo
od 16 lat
Dziś przypada 84. rocznica bitwy nad Bzurą. Pomimo przegranej Polaków była to jedna z najważniejszych bitew, dzięki której zdezorganizowano wojsko niemieckie.
od 16 lat

Pamięć o Polakach poległych w tej bitwie nie gaśnie i dziś oddano cześć i hołd wszystkim poległym w tym miejscu.

Oficjalne uroczystości odbyły się miejscowości Koźle w gminie Stryków od uroczystej mszy świętej, Druga część obchodów została zorganizowana na miejscowym cmentarzu, gdzie znajdują się mogiły poległych żołnierzy. W przemówieniach doceniono heroizm i odwagę osób walczących o wolność naszego kraju.

- Trzeba podziękować burmistrzowi Kosmowskiemu za przygotowanie tej uroczystości. To bardzo ważne, by przekazywać te wartości młodzieży, żeby wiedziały, że wolność nie jest dana raz na zawsze i ile musieli poświęcić nasi przodkowie - powiedział Krzysztof Ciebiada, kandydat na posła PiS.

Podczas uroczystości wręczono także medal pro patria osobom, które krzewią pamięć o tych wydarzeniach. Otrzymały je: Andrzej Pożarlil, opiekun i nauczyciel klas mundurowych w szkole w Bratoszewicach oraz `Łukasz Roman, pracownik Starostwa Powiatowego w Zgierzu.

Następnie pod pomnikiem w Koźle złożono wiązanki kwiatów.

Bitwa pod Bzurą

Bitwa nad Bzurą (także bitwa pod Kutnem) – starcie zbrojne, trwające od 9 do 22 września 1939 roku. Największa bitwa kampanii polskiej 1939. Została ona stoczona przez dwie polskie armie – „Poznań” (gen. Tadeusz Kutrzeba) i „Pomorze” (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe „Süd” (gen. Gerd von Rundstedt). Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą.

Dowództwo niemieckie nie zauważyło, że na tyłach szybko posuwających się ku Warszawie dywizji pancernych i zmotoryzowanych Wehrmachtu znalazły się liczne siły Wojska Polskiego. Nieprzyjaciel dążył do zamknięcia całości wojsk polskich w gigantycznym kotle na zachód od Wisły, obejmującym tereny przyznane mu w tajnych aneksach paktu Ribbentrop-Mołotow. Niemcy zlekceważyli jednak najdalej wysuniętą na zachód Armię „Poznań” dowodzoną przez gen. Tadeusza Kutrzebę. Wobec groźby okrążenia wycofywała się ona na wschód i w pewnym momencie spotkała się z dywizjami Armii „Pomorze” gen. Władysława Bortnowskiego.

Gen. Kutrzeba, wykorzystując tę sytuację, chciał uderzyć połączonymi siłami obu armii na tyły maszerującej ku Warszawie . Armii niemieckiej.

9 września marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz natarcia na północne skrzydło Grupy Armii Południe. Generał Kutrzeba dążył do tego uderzenia od dłuższego czasu, jednak spotykał się z odmową marszałka, który nakazywał wycofywanie wojsk armii „Poznań” w kierunku Warszawy.

Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do południowo-wschodniej Polski (przedmoście rumuńskie) armiami „Prusy”, „Lublin”, „Kraków”, „Karpaty”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 84. rocznicy bitwy nad Bzurą w Koźlu. Oficjalne uroczystości - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto