Żydowicz i sprawa Camerimage Łodź Center

łk
Żydowicz i sprawa Camerimage Łodź Center
Żydowicz i sprawa Camerimage Łodź Center archiwum NM
We wtorek na Komisji Kultury Rady Miasta Łodzi pojawił się Marek Żydowicz. Przedstawił stanowisko Fundacji Sztuki Świata, która nie godzi się na zmianę statutu Instytucji Kultury EC-1 Miasto Kultury. Żydowicz uważa, że bez tej zgody zmiana nie jest możliwa.

Z tą opinią zgodził się przewodniczący RM Tomasz Kacprzak. Ale opinia prawna zamówiona przez UMŁ w warszawskiej kancelarii mówi co innego. Radni pytali o cenę zamówienia opinii i powody, dla których opinia miejskiego biura prawnego nie była wystarczająca. Na skutek wątpliwości, wiceprezydent Agnieszka Nowak zdjęła z środowych obrad projekt uchwały. Radni z Komisji Kultury i Komisji ds. Nowego Centrum Łodzi mają spotkać się z warszawskimi mecenasami. łk

* * * * *

Komunikat Urzędu Miasta Łodzi
Uprzejmie informujemy, że wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, działając w imieniu Miasta zażądał od Marka Żydowicza, prezesa zarządu Camerimage Łódź Center rozwiązania spółki z o.o. Camerimage Łodź Center w trybie art. 270 pkt. 1 Kodeksu spółek handlowych.

Powodem rozwiązania spółki, jest nierozpoczęcie przez spółkę realizacji inwestycji polegającej na budowie Centrum Festiwalowego w terminie przewidzianym w umowie. Jednocześnie wiceprezydent Marek Cieślak zażądał zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, na którym mają zostać rozpatrzone uchwały o wyborze likwidatora, zmianie zasad wynagradzania członków organów spółki i powołaniu członka Rady Nadzorczej.
Marcin Masłowski, Zastępca Rzecznika Prezydenta Łodzi

List Fundacji Sztuki Świata
W związku z planowanym przez Władze Miasta i Radnych Platformy Obywatelskiej zamiarem jednostronnej zmiany statutu i umowy powołującej Instytucję Kultury EC1 Łódź Miasto Kultury oświadczamy, iż działanie takie bez zgody Fundacji Sztuki Świata będzie niezgodne z prawem.
Umowa powołująca Instytucję Kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury jednoznacznie stanowi, że zmiany statutu wymagają zgody obu stron. Potwierdzają to także zapisy Ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej. Przekazaliśmy Władzom Miasta pismo, w którym jednoznacznie odmawiamy zgody na takie zmiany.
Wzywamy zatem Władze Łodzi i Radnych Platformy do powstrzymania się przed naruszaniem prawa!
Ponadto informujemy łodzian, że działania zmierzające do odebrania przez Władze Łodzi budynku EC1 Wschód Fundacji Davida Lyncha mogą doprowadzić do utraty dotacji unijnej przyznanej na rewitalizację zabytku. Powodują konieczność poinformowania międzynarodowej opinii publicznej o nieaktualności prestiżowej rekomendacji przyznanej Łodzi przez New York Times.
Spowoduje to zapewne także zmniejszenie zainteresowania wielu inwestorów współpracą z Władzami Łodzi. Obniży wiarygodność inwestycyjną Miasta, pokaże że jest to miejsce ogromnego ryzyka, w którym składane obietnice i zawarte umowy, nawet wobec Franka Gehry'ego i Davida Lyncha mogą być w każdej chwili złamane.
Całkowita odpowiedzialność za straty wynikające z tych działań obciąży Władze Łodzi.
Z poważaniem,
Kazimierz Suwała, prezes Zarządu Fundacji
Adam Zdunek, wiceprezes Zarządu Fundacji

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie