Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy dziś w nocy!

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Przypominamy, że dziś (30 października) w nocy zmieniamy czas na zimowy. W związku z tym będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2011. Z soboty na niedzielę pośpimy krócej


W noc 30 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu - z godziny 3 na 2.
Dzięki temu jesienne i zimowe dni będą wydawały się dłuższe.

Początkowo, ludzie o ustabilizowanym trybie życia mogą odczuć niekorzystny wpływ przesunięcia wskazówek zegara. Niektórzy bowiem potrzebują czasu, żeby dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków. Mimo tego, na myśl o późniejszym wstawaniu większość z nas raczej się cieszy.

Zmiana czasu - oszczędność, ale nie dla wszystkich

Wyjątkiem są firmy kolejowe czy też lotnicze. Operacja zmiany czasu jest w ich przypadku kosztowna i skomplikowana. Na przykład pociągi nocne, które są w trasie od godziny 2. w nocy muszą stanąć na godzinę, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Równie problematyczna jest także zmiana czasu w systemach informatycznych.

Poza tym przestawianie czasu, które ma w Polsce miejsce dwa razy w roku, w gruncie rzeczy ma służyć oszczędzaniu energii. Zmiana czasu podyktowana jest bowiem oszczędnością wnikającą z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego - dzięki przestawieniu zegarków dłużej korzystamy z naturalnego światła, oszczędzając energię elektryczną.

Jedne kraje zmieniają czas, inne nie

Pionierami we wdrożeniu czasu letniego byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 o godzinę w tył. Wkrótce potem i Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.

Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie korzysta z podziału jest Islandia. Poza Europą stosują go m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Rozróżnienia na czas letni i zimowy nie wprowadziła nigdy większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Czas letni stosowany jest w Egipcie, Tunezji i Namibii. Zmianę czasu wprowadziły, lecz nie korzystają z niej obecnie: RPA, Botswana, Ghana, Sierra Leone, Sudan, Czad, Libia, Algieria i Maroko. Kraje azjatyckie (w tym Japonia, Indie i Chiny), w większości przyjęły czas letni, ale obecnie nie korzystają z podziału.

Czytaj także:
- Łódź wzbogaci się o centrum badawcze
- Powstaną realne plany przebudowy stadionu ŁKS-u
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto