Zenit Kazań - Skra 1:3 - nie wygrali złotego seta

Paweł Hochstim
Siatkarze PGE Skry w Kazaniu byli skupieni od pierwszej do ostatniej piłki. Ale niestety odpadli z Ligi Mistrzów fot. Paweł Hochstim
Gdyby nie niesprawiedliwy system z tzw. złotym setem, siatkarze PGE Skry Bełchatów awansowaliby do turnieju finałowego Ligi Mistrzów. Bełchatowianie pokonali Zenit w Kazaniu 3:1, ale w złotym secie ulegli 11:15.

- Jak mamy awansować, to w każdym elemencie musimy zagrać bardzo dobrze. Absolutnie w każdym - zapowiadał trener PGE Skry Bełchatów Jacek Nawrocki. I w pierwszym secie właściwie wszystkie elementy dobrze zagrały - Skra radziła sobie z przyjęciem agresywnej zagrywki Rosjan, niemal bezbłędnie grała w ataku, a w bloku wręcz zdemolowała Zenit, zatrzymując asy trenera Władymira Alekny czterokrotnie. Nic więc dziwnego, że otwarcie meczu bełchatowianie wygrali. Tak jak tydzień temu w Łodzi. Może nie aż tak wysoko, bo wówczas Zenit w pierwszym secie zdobył zaledwie 17 punktów, ale w równie imponującym stylu. Jeszcze wtedy nie było widać, że Skra może mieć tego wieczoru też słabsze punkty.

Pogłoski o tym, że hala "Sankt Peterburg" będzie w czasie meczu mistrzów Rosji i Polski pusta, okazały się nieprawdziwe. Już godzinę przed meczem fani Zenita szczelnie wypełnili halę, a w czasie gry ponad pięć tysięcy kibiców osób zrobiło prawdziwy kocioł. Atmosfera wcale nie była gorsza niż tydzień temu w Łodzi.

W drugim secie kibice mieli zabawę od samego początku, bo już po pierwszych znakomitych zagrywkach Maksyma Michajłowa Zenit objął prowadzenie 3:0, a drugi czas Nawrocki wziął już przy wyniku 10:5. Później mógł wybijać z uderzenia rywali tylko zmianami, choć zejście podstawowych graczy było podyktowane bardziej dbałością o ich odpoczynek przed kolejnymi setami. Przez moment chwilę radości kibicom Skry dał Jakub Novotny, kończąc trzy ataki z rzędu, ale przewaga kazańskiej drużyny była zbyt duża. Nieprawdopodobnie zachowywali się za to sędziowie liniowi, którzy nie tylko sporne, ale i - wydawałoby się - oczywiste piłki na korzyść Skry chcieli przyznać Zenitowi. Główni sędziowie zbyt często nie zwracali na nich uwagi, ale kilka razy dali się oszukać.

W trudnych sytuacjach za Kurka wchodził Stephane Antiga i w środę to były zmiany znakomite. W trzeciej partii, gdy bełchatowianie mieli pierwszą piłkę setową, fantastycznie wybronił atak rywala i za chwilę bełchatowianie świętowali prowadzenie w meczu 2:1, gdy piłkę w boisku gospodarzy umieścił Michał Winiarski. Trzecia partia trzymała w nieprawdopodobnym napięciu. Początkowo prowadził Zenit, później Skra, aż wreszcie zrobiło się 23:23. I wtedy Nikołaj Apalikow przełożył ręce na drugą stronę, a dzieła zniszczenia dokonali Antiga z Winiarskim.

By marzyć o awansie do turnieju finałowego Ligi Mistrzów, bełchatowianie musieli jeszcze wygrać w Kazaniu dwa sety - czwartego w meczu, a później dodatkowego, tzw. złotego.

W czwartym secie mistrzowie Polski złamali największe, obok Lloya Balla, gwiazdy Zenita - Williama Priddy'ego, a zwłaszcza Siergieja Tietiuchina, któremu po kolejnych czapach zaczęły drżeć ręce. Seria bloków bełchatowian mogłaby załamać każdego. Gdy w środku partii PGE Skra prowadziła 19:11, złoty set był już tylko kwestią czasu.

W dodatkowej partii bełchatowianie zaczęli wyśmienicie, bo od prowadzenia 3:1, ale później Zenit pokazał klasę. Ball zaczął gubić blok, a wielki jak tur Michajłow kończyć ataki. Rosjanie szybko odskoczyli na kilka punktów, a później, rozpędzeni, nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.

Zenit Kazań - PGE Skra Bełchatów 1:3 (22:25, 25:17, 23:25, 19:25). Złoty set: 15:11
Pierwszy mecz: 3:2 dla Zenita. Awans: Zenit.
Zenit: Ball, Priddy, Apalikow, Michajłow, Tietiuchin, Abrosimow, Obmoczajew (libero) oraz Pantelejmonienko, Czeremisin, Babeszin. Trener: Władymir Alekno.
PGE Skra: Falasca, Winiarski, Możdżonek, Wlazły, Kurek, Pliński, Zatorski (libero) oraz Antiga, Woicki, Bąkiewicz, Novotny. Trener: Jacek Nawrocki.

Do turnieju Final Four awansowali siatkarze Jastrzębskiego Węgla. W belgijskim Maaseik przegrali rewanżowy mecz drugiej rundy play-off z Noliko 0:3 (12:25, 16:25, 23:25), ale zwyciężyli w tzw. złotym secie 17:15. Turniej finałowy zostanie rozegrany 26-27 marca w Bolzano. Gospodarzem będzie broniąca tytułu drużyna Trentino BetClic, a stawkę uzupełni zwycięzca czwartkowego meczu Dynamo Moskwa - Cuneo.