Zdjęcia z budowy A1: odcinki Tuszyn - Piotrków, Kamieńsk - Radomsko i Radomsko do granicy województwa. Zobacz 21.09.2019

Redakcja
Kamieńsk - Radomsko. Stanowisko archeologiczne Stobiecko Szlacheckie Materiały GDDKiA
Zdjęcia lotnicze z budowy autostrady A1 w województwie łódzkim. Zobacz z lotu ptaka jak przebiega budowa autostrady A1 w województwie łódzkim na odcinkach od Tuszyna do granicy z województwem śląskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad relacjonuje przebieg robót także zdjęciami lotniczymi z odcinków: Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe, Kamieńsk – Radomsko i Radomsko – granica województwa.

Przypomnijmy, że pierwsze z przebudowywanych właśnie odcinków autostrady A1 oddane mają zostać do ruchu w czwartym kwartale 2021 roku.

ZDJĘCIA LOTNICZE Z BUDOWY AUTOSTRADY A1

- I z końcem tego roku (2021) przejedziemy całą trasą od Tuszyna do Częstochowy korzystając tymczasowo z jednej jezdni pomiędzy Piotrkowem i Kamieńskiem – czytamy w informacji na oficjalnej stronie GDDKiA. - Druga jezdnia będzie gotowa w grudniu 2022 r. Wraz z zakończeniem prac kierowcy będą mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu.

Autostrada A1: Połączy północ z południem kraju

Autostrada A1 (Bursztynowa) - od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach - to ok. 580 km drogi. Kierowcy mogą już korzystać z ok. 480 km A1 (ok. 152 km to odcinek koncesyjny). W budowie są 102 km autostrady.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- W tym roku planujemy umożliwić kierowcom ominięcie Częstochowy, oddając do użytku ponad ok. 26-kilometrowy odcinek łączący węzły Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia – czytamy w komunikacie GDDKiA. - W przebudowie jest blisko 80 km trasy zbudowanej w okresie PRL pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Łączny koszt budowy wszystkich odcinków A1, będących w gestii GDDKiA (bez odcinka koncesyjnego), to ponad 23 mld zł - w tym blisko 12,5 mld zł wyniesie wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Autostrada A1: Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe

Ta część autostrady została wybudowana w czasach PRL. Jest pierwszym z łódzkich odcinków, na którego przebudowę umowę podpisano w 30 lipca 2018 roku.

- Na blisko 16-kilometrowej trasie wykonano już ponad 1/3 prac przygotowawczych – podaje GDDKiA w informacji z 14 sierpnia 2019 roku. - Prowadzone są prace ziemne, odhumusowanie, rozbiórka nawierzchni, wzmocnienia gruntu, wyburzenia obiektów inżynierskich i budowa dróg technologicznych. Nowa A1 na tym odcinku będzie miała po trzy pasy ruchu w każdym kierunku.

Ruch samochodów w obu kierunkach odbywa się jedną, wschodnią jezdnią. Na południe do dyspozycji kierowców są dwa pasy ruchu, a w stronę przeciwną jeden.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Po zakończeniu prac na węźle Piotrków Trybunalski Zachód kierowcy zyskają możliwość jazdy z Łodzi w kierunku Warszawy i z Warszawy w kierunku Łodzi. Dotychczas jadąc z Łodzi lub Warszawy mogli kierować się tylko na Katowice.

Autostrada A1: Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk

To najdłuższy z przebudowywanych fragmentów drogi krajowej nr 1, która popularnie nazywana jest gierkówką. Ta część drogi ma ok. 24 km.

- Umowę na realizację w systemie projektuj i buduj (takim samym jak i na pozostałych odcinkach) podpisano w 18 kwietnia 2019 r. - czytamy na stronie GDDKiA. - Obecnie trwa faza projektowania a prace budowlane rozpoczną się po uzyskaniu decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Autostrada A1: Kamieńsk – Radomsko

Umowa na ten odcinek podpisana została niemal równo rok temu - 14 września 2018 roku. I tu wprowadzono zmianę organizacji ruchu. Został on przeniesiony na jezdnię zachodnią – kierowcy, którzy jadą w kierunku Częstochowy mają do dyspozycji dwa pasy, a w przeciwnym kierunku jeden.

- Prowadzona jest budowa dróg technologicznych, objazdów, odhumusowywane są skarpy i tereny przyległe, wykonywane są wykopy, nasypy i wały ziemne – podaje GDDKiA. - Trwa przebudowa sieci: telekomunikacyjnej, gazu: średniego i niskiego ciśnienia, konserwacja rowów melioracyjnych.

Autostrada A1: Radomsko – granica województwa łódzkiego

30 sierpnia 2018 roku minie rok od podpisania umowy na przebudowę tego fragmentu gierkówki. Prace na nim rozpoczęły się wiosną 2019 roku. Ruch pojazdów na 7-kilometrowym odcinku przeniesiony został na jezdnię zachodnią. I tak – kierowcy, którzy jadą w stronę Częstochowy mogą korzystać z dwóch pasów, a jadący w przeciwnym kierunku – jeden pas.

- Trwa odhumusowywanie, wykonywane są wykopy na ciągu głównym i na drogach poprzecznych, wykopy pod posadowienie obiektów inżynierskich, jednocześnie trwa montaż elementów prefabrykowanych przepustów i montaż zbrojenia, oraz betonowanie ław fundamentowych na obiektach – opisuje rodzaj wykonywanych prac GDDKiA.

Informacje 20.09.2019

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Materiał oryginalny: Zdjęcia z budowy A1: odcinki Tuszyn - Piotrków, Kamieńsk - Radomsko i Radomsko do granicy województwa. Zobacz 21.09.2019 - Dziennik Łódzki

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 sierpnia, 9:18, gość:

Tyle pięknej zieleni zniszczone i gdzie to dbanie o środowisko ? Coraz więcej samochodów coraz więcej dróg sami się zniszczymy, smutne

Niestety! Ale zaniechanie budowy jeszcze bardziej obciąży środowisko.

G
Gość
dosyć już tych autostrad bo nam niemieckie cementownie calą Polskę zabetonują
G
Gość
2019-08-23T09:01:37 02:00, Gość:

ZA PO-PSL w 8 lat 2000 km autostrad , za PIZ przez 4 lata 500 km , to dobra zmiana

hehehee 2000km chyba do remontu lemingu.

s
spetyn
nareszcie konkretna autostrada a za P0 i PSL budowano ścieżki samochodowe zwężone aby wydłużyć.Wszystkie powinny być poszerzone do normalnej szerokości.
g
gość
Tyle pięknej zieleni zniszczone i gdzie to dbanie o środowisko ? Coraz więcej samochodów coraz więcej dróg sami się zniszczymy, smutne
G
Gość
ZA PO-PSL w 8 lat 2000 km autostrad , za PIZ przez 4 lata 500 km , to dobra zmiana
Dodaj ogłoszenie