Zakup mieszkania i domu będzie bezpieczniejszy. Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Zmiany w prawie mają uchronić Polaków przed utratą oszczędności życia w razie upadłości dewelopera.
Zmiany w prawie mają uchronić Polaków przed utratą oszczędności życia w razie upadłości dewelopera. Karolina Misztal / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego. Zmiany w tej kwestii planowano od kilku lat.

Zakup mieszkania czy domu bywa ryzykowny – jak pokazują liczne medialne doniesienia, w przypadku upadłości dewelopera klient nieraz traci i pieniądze, i nieruchomość. Bezpieczeństwo kupujących ma poprawić nowa ustawa, której projekt Rada Ministrów przyjęła 16 lutego 2021 r. Jedną z głównych zmian ma być powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który zabezpieczy środki finansowe klientów.

Zakup mieszkania groźny, bo prawo niedoskonałe

Dla osoby kupującej nowe mieszkanie czy dom jednorodzinny największym zagrożeniem jest upadłość dewelopera. Niejednokrotnie nabywca zostaje w takiej sytuacji z „dziurą w ziemi”, a za to bez oszczędności życia. Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wynika to m.in. z niedoskonałego prawa.

Kolejne wpłaty osoby kupującej nieruchomość od dewelopera trafiają dziś na mieszkaniowy rachunek powierniczy. W teorii prawo zapewnia klientom wiele rozwiązań chroniących pieniądze – np. rachunek z gwarancją bankową albo gwarancją ubezpieczeniową. Jednak w rzeczywistości większość deweloperów oferuje nabywcom wyłącznie najmniej bezpieczny typ rachunku.

– W praktyce na rynku funkcjonują wyłącznie otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze oferowane bez dodatkowych zabezpieczeń – stanowiące znaczącą większość – oraz zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze – czytamy na stronie KPRM.

Taka sytuacja powoduje, że pieniądze klientów nie są odpowiednio chronione i jeśli deweloper upadnie, mogą przepaść. To sytuacja niekorzystna zarówno dla kupujących, jak i dla całego rynku nieruchomości.

– Niski poziom bezpieczeństwa prawnego rodzi niepewność wśród potencjalnych kontrahentów, a tym samym wpływa hamująco na liczbę zawieranych transakcji na rynku – zauważają autorzy projektu nowych przepisów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ochroni wpłaty klientów

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy ma poprawić bezpieczeństwo kupujących. To już drugie podejście do zmian w tej kwestii – wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważano kilka lat temu. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 12 miesiącach od daty ogłoszenia, czyli zapewne w 2022 r.

Najważniejszą formą ochrony będzie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Po zmianach w prawie deweloperzy będą musieli od każdej wpłaty klienta odprowadzać składkę na Fundusz. Ma on stanowić rodzaj ubezpieczenia, dzięki któremu w razie upadłości dewelopera klient będzie mógł odzyskać swoje pieniądze.

Wysokość deweloperskiej składki zostanie jeszcze dokładnie określona, natomiast będzie to maksymalnie:

  • 2 proc. – od wpłat na otwarte rachunki powiernicze,
  • 0,2 proc. – od wpłat na zamknięte rachunki powiernicze.

Dzięki utworzeniu DFG środki finansowe klientów mają być chronione w równym stopniu niezależnie od tego, na jaki typ rachunku się oni zdecydują.

Co jeszcze zmieni ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego?

Na tym jednak nie koniec zmian. Na deweloperów zostanie też nałożony obowiązek przekazania klientowi prospektu informacyjnego, zawierającego kluczowe informacje o wznoszonym budynku, jego otoczeniu, terminach, płatnościach itp. Dziś taki prospekt wydawany jest na życzenie (o czym kupujący nie zawsze są informowani). Nowe prawo dokładniej określi też m.in. prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej oraz doprecyzuje i uzupełni wiele innych kwestii.

Klient ma być też lepiej chroniony na etapie odbioru mieszkania lub domu. Nabywca uzyska możliwość odmowy odbioru nieruchomości, jeśli stwierdzi istotne wady. W nowych przepisach dokładniej określono też, jakie konsekwencje spotkają dewelopera, jeśli nie usunie usterek w terminie wyznaczonym przez kupującego.

Będzie bezpieczniej, ale ceny mieszkań wzrosną?

Choć powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego wydaje się dobrym krokiem z punktu widzenia ochrony klientów, może też odbić się negatywnie na cenach mieszkań. Konieczność wpłacania składek na Fundusz oznacza dla deweloperów wyższe koszty – które zapewne zostaną przerzucone na kupujących.

Przypomnijmy, że w 2020 r. ceny nowych mieszkań w Polsce wzrosły według Narodowego Banku Polskiego o 7,5 proc. W 11 z 17 największych miast odnotowano w końcówce roku historyczne rekordy cenowe. Jednocześnie popyt na mieszkania pozostawał mimo to wysoki, m.in. z powodu dużego zainteresowania lokalami ze strony inwestorów.

[QUIZ] Czy byłbyś dobrym agentem nieruchomości?

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Materiał oryginalny: Zakup mieszkania i domu będzie bezpieczniejszy. Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie